Čím žilo mesto v minulom roku (2. časť)
Včera sme v denníku KOŠICE:DNES priniesli prehľad top udalostí, ktoré sa udiali v Košiciach v 1. polroku 2019. Dnes vám prinášame výber z článkov, ktoré sme uverejnili v 2. polroku. Najdiskutovanejšou bola séria článkov venovaná starostovi mestskej časti Košice Staré Mesto Igorovi Petrovčikovi a jeho podnikateľským aktivitám, ktoré mal pred uvedením do funkcie.
Júl
Objavili sme „finančného experta“
Júlovou TOP témou sa stal prípad košického finančného experta a školiteľa Dávida Gedeona. Svojim tichým spoločníkom sľuboval až 60-percentné úroky z ich vkladov. Policajný vyšetrovateľ ho obvinil z podvodu a neoprávneného podnikania. Od dôverčivých ľudí mal vyzbierať 18 miliónov eur.
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček oznámil zamestnancom DPMK zvýšenie platov. Išlo o odpoveď na štrajk mestského podniku. Nárast sa pohyboval v priemere od 50 do 100 eur. V polovici júla bola štrajková pohotovosť po štyroch mesiacoch ukončená. Mesto taktiež ohlásilo zvýšenie tarify cestovného v MHD. Od 1. septembra za cestovné lístky platíme viac.
Mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo prechod správy Verejného cintorína a Krematória pod Správu mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), čo sa v novembri aj stalo skutočnosťou. Mestskí poslanci o jeden hlas neschválili výstavbu charitného domu na Jarmočnej ulici.
Online priestor rozvíril príbeh mamičky, ktorej vypadlo 15-mesačné dieťa z kočiaru po prudkom zabrzdení vodiča MHD. Diskutovanou témou bolo aj určenie lokalít na lúčne porasty a kvetnaté lúky, ktoré mali zlepšiť klímu v meste, no u niektorých obyvateľov sa stretli s vlnou nevôle.
Vo veku 69 rokov zomrel po dlhej a ťažkej chorobe bývalý hokejista VSŽ Košice Imrich Lukáč.
[ad][/ad]August
Konkurz starostu Starého Mesta
Témou číslo jeden bola v auguste kauza súčasného starostu Starého Mesta, mestského a krajského poslanca Igora Petrovčika (exSPOLU), ktorú prvý zverejnil denník KOŠICE:DNES. Najprv sme informovali o tom, že Petrovčik je už dvanásť rokov v konkurze a jeho správkyňa Alexandra Chapčáková v rozpore so zákonom do konkurzu nezapísala žiadne jeho príjmy ani majetok. V ďalších článkoch z tejto série sme písali o disciplinárnom konaní, ktoré proti Petrovčikovi viedla etická komisia strany SPOLU, a po ktorom sa vzdal funkcie člena predsedníctva strany, ako aj o tom, že súd odvolal konkurznú správkyňu A. Chapčákovú. Nasledoval text, že Petrovčik svoje dlhy zatajil aj v majetkových priznaniach, ktoré musí ako verejný funkcionár podávať. Jeho konkurzom sa následne začali zaoberať aj komisie na ochranu verejného záujmu pri zastupiteľstve mestskej časti, mesta aj kraja.
V auguste sme písali aj o nehode vodárenskej cisterny, ktorá sa na Čermeľskej ceste prevrátila na trať detskej železničky a poškodila dva historické vagóny. Odvtedy sú na mieste poškodené zvodidlá a stalo sa tam už ďalších šesť nehôd.
September
Policajti v MHD
Od začiatku septembra mesto zvýšilo ceny cestovného a deklarovalo, že v MHD budú hliadkovať štátni i mestskí policajti. Opatrenia mesto zaviedlo aj na základe stoviek sťažností od obyvateľov. Napriek tomu došlo v tomto mesiaci k viacerým napadnutiam cestujúcich aj revízorov.
Prebiehali aj transparentné výberové konania na riaditeľov mestských podnikov. V septembri začali prvé vypočúvania kandidátov. Mestské podniky už dnes majú nových šéfov. Cez schvaľovanie poslancov neprešiel iba jeden kandidát. Tomáš Kizek sa do funkcie riaditeľa DPMK nedostal.
Okolo výstavby nového charitného domu na Jarmočnej ulici sa viedli dve hodiny búrlivej diskusie na mestskom zastupiteľstve. Napriek argumentom primátora, jeho námestníkov i niekoľkých poslancov návrh na jeho výstavbu neprešiel. Uspela však petícia miestnych občanov.
Košický samosprávny kraj a župan Rastislav Trnka mali v septembri obavu o ďalší osud fabriky U. S. Steel Košice. Oceliarne ohlásili do konca roka 2021 odchod 2 500 zamestnancov. Župan preto inicioval stretnutie s prezidentom U. S. Steelu Jamesom Brunom, na ktorom mu zatiaľ neoficiálne ponúkol odkúpenie závodu za obdobných podmienok ako v srbskom Smedereve, kde prešli oceliarne do rúk verejného sektora za 1 dolár. Ponuku župy považovalo Ministerstvo hospodárstva za zosmiešnenie U. S. Steelu.
[ad2][/ad2]Október
Zrušený „polievkáč“ a žena v karavane
Pozorná čitateľka si v októbri všimla, že pred garážami na Kurskej ulici kempuje žena. Na osobnom aute bol zavesený karavan, v ktorom býva spolu s dvoma deťmi. Podľa slov kempujúcej ženy ju do karavanu nepriviedla zlá finančná situácia ani iné problémy. Byt na Adlerovej ulici, v ktorom má aj trvalé bydlisko, dala od začiatku septembra do prenájmu. Sťahuje sa vraj onedlho za manželom do Belgicka. Nájomníci sa potrebovali nasťahovať, a tak im uvoľnila byt. Starosta mestskej časti Dargovských hrdinov Jozef Andrejčák tento stav evidoval. Bola ju navštíviť pracovníčka zo sociálneho oddelenia, pravidelne tam chodila aj hliadka mestskej polície. Prezradil, že úradníčkam na mieste povedala, že takto v karavanoch žijú bežne rodiny s deťmi vo vyspelých západných krajinách. O pár dní karavan s rodinkou odišiel.
Diskusiu rozvíril aj tradičný Polievkový festival, ktorý odložili na koniec novembra. Hlavným dôvodom posunutia termínu bolo to, aby prihlásené súťažiace tímy dostali čas prispôsobiť sa prísnym podmienkam prípravy a podávania polievok, kde je potrebné dodržiavať všetky platné právne predpisy vrátane hygienických noriem. Nakoniec organizátori celý festival zrušili. Oficiálnym dôvodom bolo, že na presunutý termín sa prihlásilo veľmi málo tímov.
V októbri zaujala aj informácia o tom, že z Tesca na Hlavnej ulici sa stal Urban.
November
Spomienky na nežnú, nadávky na modrú
Takmer celým mesiacom sa niesla spomienka na Nežnú revolúciu. Jej 30. výročie prinieslo do nášho mesta nostalgiu, bilancovanie udalostí, ale aj viacero podujatí, ktoré udalosti novembra ‘89 priblížili ľuďom. Pri tejto príležitosti bola na Hlavnej ulici odhalená pamätná tabuľa, ktorá sa priamo viaže k Nežnej revolúcii. Ide o iniciatívu časti zakladajúcich členov košickej organizácie Občianskeho fóra, ktoré bolo v českej časti krajiny pred tridsiatimi rokmi rozhodujúcim revolučným zoskupením. Pripomenuli sme si tiež konkrétne osobnosti, ktoré boli ocenené na podujatí 30 rokov slobody s podtitulom Pocta novembru 1989.
Patrónkou mesta sa stala svätá Alžbeta Uhorská, ktorá je spätá s Košicami už od stredoveku. Návrh na jej vyhlásenie schválilo mestské zastupiteľstvo a voľbu odobril arcibiskup Bober. Na Miestnom úrade MČ Košice-Západ museli evakuovať pracovníkov pre hrozbu otrávenia sa prostriedkom na čistenie kanalizácií. Ošetrených bolo sedem zamestnancov, traja skončili v nemocnici.
Koncom novembra zaplavili mesto modré tabuľky. Neudržiavaných je 143 km chodníkov. Tzv. chodníková reforma prikazuje, aby sa o ich údržbu staral vlastník, teda Mesto Košice. To však tvrdí, že nemá peniaze… Viacerí starostovia, ale ani obyvatelia mesta s takouto formou starostlivosti nesúhlasia. Ešte šťastie, že tohtoročná zima zatiaľ návaly snehu nepriniesla.
December
Predvianočná prešovská tragédia
Mestské zastupiteľstvo malo dvojdňové zasadnutie. Okrem iného mali poslanci schváliť budúcoročný rozpočet. Podľa slov primátora Jaroslava Polačeka je mesto v neutešenej finančnej situácii, ktorú spôsobili sociálne balíčky vlády. Aj preto mesto zvýšilo mestské dane. Napriek tomu poslanci návrh rozpočtu neschválili. Budú o ňom rokovať opäť vo februári. Kuriozitou zastupiteľstva bolo, že do rokovacej miestnosti prišli policajti a primátorovi dali fúkať. Nenafúkal.
Ako sa sluší a patrí na zimný mesiac, v Košiciach napadol prvý a zatiaľ aj posledný sneh. Autobusy MHD sa ako vždy trápili v kopcoch. Už ráno polícia zdokumentovala osem nehôd a 29 škodových udalostí. Ale cestári boli vraj pripravení.
Smutná správa prišla z Prešova, kde po výbuchu plynu v bytovke na Mukačevskej ulici zomrelo osem ľudí, ostatní zostali bez strechy nad hlavou. Celý bytový dom nakoniec museli kvôli porušenej statike zbúrať. Košičania zo solidarity zrušili novoročný ohňostroj a ušetrené peniaze poslali do Prešova. Okrem toho poslanci schválili aj ďalších päťdesiattisíc eur na pomoc postihnutým.
Steel aréna oznámila, že má finančné problémy. Začal sa boj aj o ďalšie športovisko – krytú plaváreň, ktorú chcelo mesto kúpiť od Staromešťanov. Najprv za euro, potom za stotisíc. Poslancom Starého Mesta sa to však zdalo málo, hlasovali proti.
Začali vianočné trhy, na Hlavnej vyrástla nová atrakcia košických Rozprávkových Vianoc – ruské kolo, ktoré nazvali Košické oko.
(jv, ml, mk, sz, vh)
[article slug=”cim-zilo-nase-mesto-v-minulom-roku”][/article] [ad3][/ad3]