Špeciálny tím DARCA bude vyšetrovať darovanie vojenskej techniky na Ukrajinu
Kontroverzný presun slovenskej vojenskej techniky na Ukrajinu, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300, vyvolal vlnu kritiky a podozrení. Na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a trestných oznámení bol zriadený špeciálny vyšetrovací tím s názvom DARCA, ktorý sa zameria na preverenie zákonnosti rozhodnutí predošlej vlády a ich vplyvu na bezpečnosť Slovenska.

Podľa slov poslanca Matúša Šutaja Eštoka išlo o “nezodpovedný krok, ktorý ohrozil nielen obrannú pripravenosť krajiny, ale spôsobil aj finančnú stratu rádovo v stovkách miliónov eur.” Systém protivzdušnej obrany S-300 bol podľa medializovaných informácií presunutý na Ukrajinu v apríli 2022, čo potvrdili televízne záznamy a vyhlásenia vlády. Minister obrany Jaroslav Nagy v relácii televízie Markíza zo 6. apríla 2022 najprv tvrdil, že systém nie je určený pre Ukrajinu, no o niekoľko dní neskôr sa potvrdil jeho presun.
„Pamätáme si, ako bol vtedajší minister konfrontovaný s otázkou, či sa systém S-300 presúva na Ukrajinu. Tvrdil, že nie, čo sa však následne ukázalo ako nepravda,“ povedal Šutaj Eštok. Dodal, že toto rozhodnutie poškodilo nielen obranné schopnosti Slovenska, ale aj finančnú stabilitu štátu. Podľa Šutaja Eštoka bola hodnota odovzdanej techniky obrovská, pričom išlo o stovky miliónov eur, ktoré mohli byť použité na modernizáciu slovenskej obrany. „Oslabenie obranných schopností v čase, keď Európa čelí zvýšenému riziku konfliktu, je hazardom s bezpečnosťou obyvateľov Slovenska,“ zdôraznil.
Na podnet NKÚ a polície bol zriadený špeciálny vyšetrovací tím DARCA. Jeho cieľom bude preskúmať všetky rozhodnutia, ktoré viedli k darovaniu vojenskej techniky Ukrajine, vrátane možného porušenia zákona či obchádzania rozhodovacej právomoci vlády. Tím bude analyzovať najmä kroky vtedajších predstaviteľov Ministerstva obrany a členov vlády.
Odporúčané články

Ako ďalej uviedol na spoločnej tlačovej besede s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS), o to viac si myslí, že MK SR potrebuje podporu zo strany najvyšších ústavných činiteľov a svojou prítomnosťou chcel ministerke túto podporu vyjadriť. Šéfka rezortu kultúry podľa neho robí to, čo má napísané v programovom vyhlásení vlády a dôsledne to napĺňa.

Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš, Ján Ferenčák ani Roman Malatinec nie sú žiadni vydierači. Rozhodol o tom vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky policajného prezídia, trestné oznámenie na skupinu „rebelov z Hlasu“ bolo odmietnuté. Na tlačovej besede v Košiciach to oznámil minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nom. Smer-SD).

Uviedol to predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý pokladá vyjadrenie premiéra o neutralite Slovenska za škandalózne.