Royal Cassovia – miesto kde sa rodí priateľstvo
Henrich Burdiga, ocenený Košičan roka, o chove a úspechoch s čínskymi chocholatými psami.
Mohli by ste nám priblížiť váš príbeh? Čínskych chocholatých psov na Slovensku veľmi nevidieť, čo vás na tomto plemene zaujalo?
„Moje kynologické začiatky siahajú ešte do úplného detstva, keďže pochádzam z rodiny psíčkarov, ktorá v Košiciach spoluzakladala Kynologický klub Anička ešte pred mojím narodením, a práve v tomto klube som v podstate aj vyrastal. Práve sem siahajú, povedzme, moje psíčkarske korene. Zaslúžilo by si k tomu povedať ďaleko viac, ale to je skôr na nejakú malú knihu. Ak by niekoho zaujímala dávnejšia história kynológie v Košiciach, tak niečo málo o nej a o mne je ľahké dohľadať aj na webe mojej chovateľskej stanice royalcassovia.sk.“
„K čínskym chocholatým psom, konkrétne k labutienkam (powder puff), som inklinoval už dávno. Páčili sa mi vždy rovnako ako afgánske chrty, ktoré vždy boli mojím snom. Po mojej kynologickej prestávke, keď som musel uprednostniť podnikanie pred chovom psov, som si zadovážil môjho prvého „číňana“ z Čiech TORI-Tara Garden Roses. Najskôr len preto, že som chcel opäť psa, a práve toto plemeno mi svojím vzhľadom najviac pripomínalo afgánskeho chrta, len v menšom vydaní a bezpochyby bolo aj vhodnejšie do bytu. Následne som si potvrdil, aký je čínsky chocholatý pes úžasný, akú má skvelú, aj keď niekedy svojskú povahu, ako sa na vás naviaže. Je nesmierne kontaktný, pozorný, veselý a vďačný. Toto plemeno ma úplne dostalo a zamiloval som si ho.“
Čo sa zmenilo, že ste sa vrátili späť k chovu psov?
„Prišlo to nejako automaticky. Keď už som mal doma psa, tak som sa mu proste začal venovať. Neviem, asi to mám v sebe nejak geneticky zakódované. Keď som sa mu už venoval, tak to proste príde jedno s druhým. Veci robím zväčša naplno, som toho názoru, že ak sa niečomu venujete poctivo a zodpovedne, tak sa dostavia aj úspechy. No a odrazu som zistil, že som v tom celom psíčkarskom kolotoči opäť až po uši. Naša sučka si splnila všetky podmienky pre zaradenie do chovu, absolvovali sme s ňou množstvo výstav po Európe. Stala sa multišampiónkou a mimoriadne úspešným psom. Medzičasom nám pribudol aj nádherný naháč – samec z Nemecka, Ram Tam Tam von Shinbashi, a neskôr z Chorvátska ďalšia číňanka-labutienka Karin CC TOP EXCLUSIVE. Aktuálne máme štyroch čínskych chocholatých psov, vrátane našej neprekonateľne úžasnej a vždy veselej ZIVA-Zest z Cake FAMRUS, ktorú sme si doviezli zo Srbska. Vlastne sa poopravím – plus k tomu máme našu maltezáčku Nisy a šesť šteniatok čínskeho chocholatého psa. Všetky šteniatka sú labutienky. Aktuálne teda máme jedenásť psov, ale ako vidíte, bývame v dome, a majú skvelé podmienky na život, aj keď ich je teraz jedenásť.“
Áno videli sme, 11 psov je skutočne neprehliadnuteľých, ako toľko psov zvládate?
„Určite je to časovo náročné, avšak myslím, že za svoj život som nazbieral značné množstvo skúseností nielen v chove, ale aj vo výcviku služobných či pracovných psov. V chovateľskej stanici mojej mamy som absolvoval ešte s našimi nemeckými ovčiakmi množstvo skúšok z výkonu, rôznych pretekov vo výkone, ako aj obrovské množstvo výstav, bonitácií s našimi psami atď. Je to časovo náročný koníček, no v mojom prípade je kynológia mojím dedičstvom, vášňou aj poslaním.“
Vidíme u Vás dva druhy týchto nádherných psíkov, je viac variant?
„Čínsky chocholatý pes sa delí na dva varianty – dlhosrstý „powderpuff“ či Labutienka. Druhým variantom a zároveň typickým predstaviteľom plemena je naháč, ktorý je výrazný nie len svojou bezsrstou pokožkou. Máme obidva typy, naháči si vyžadujú trochu špecifickejšiu starostlivosť, hlavne v zime, a aj v lete, ak majú svetlejšiu pokožku. Powderpuffy či ak chcete labutienky, ak ich majú majitelia ako domácich miláčikov a nechodia s nimi na výstavy, tak si psíkov bežne ostrihajú a potom si nevyžadujú náročnejšiu starostlivosť. Ak však plánujete so psom účasť na výstavách, potrebujete venovať podstatne väčšiu pozornosť príprave srsti.“
Ak sa niekto chce stať tiež chovateľom, čo je k tomu potrebné?
„Pokúsim sa naozaj odpovedať stručne, lebo aj v tomto je toho veľa. V prvom rade k tomu potrebujete sučku príslušného plemena, pochopiteľne s preukazom o pôvode (rodokmeňom), následne váš pes musí mať chovateľským poriadkom splnený vek a splniť všetky podmienky pre zaradenie do chovu. Tieto podmienky upravuje zväčša príslušný chovateľský klub daného plemena. V našom prípade je to Klub chovateľov čínskych chocholatých psov. Taktiež si musíte prostredníctvom Slovenskej kynologickej jednoty oficiálne zaregistrovať chránený názov vašej chovateľskej stanice v FCI v Belgicku. Najťažší je vždy výber krycieho psa, teda otca budúcich šteniatok. K tomu si je potrebné naštudovať množstvo materiálu, krvných línií predkov atď. Mohol by som pokračovať, je toho veľa ale to by bolo opäť skôr na malú knihu.“
Angažujete sa teda opäť viac v kynológii?
„Ak ste chovateľ a venujete sa chovu skutočne seriózne, tak vám musí záležať aj na rozvoji a správnom napredovaní plemena ktoré chováte. To bolo hlavným dôvodom prečo sa aktívne angažujem aj v už spomínanom Klube chovateľov čínskych chocholatých psov, kde som pred časom prijal funkciu podpredsedu tohto klubu. Áno, angažujem sa aj v tomto smere a keďže mojim a klubovým poslaním je aj propagácia tohto skvelého plemena ďakujem za skvelú príležitosť prezentovať Čínskych chocholatých psov. Aj prostredníctvom tohto rozhovoru vo vašom regionálnom denníku KOŠICE:DNES.“
Ste celkom aktívny aj na sociálnych sieťach, prečo?
„Ako som už spomínal, Čínsky chocholatý pes, nie je veľmi rozšíreným plemenom na Slovensku. Pri dnešnej sile sociálnych sietí by bola škoda nevyužiť ich potenciál, k dobrým veciam a pozitívnym správam. Moja chovateľská stanica má aktuálne na našom Instagrame vyše 300 videí len za posledný rok. Facebook či Instagram je skvelým prostriedkom na zvyšovanie povedomia tohto úžasného plemena. Nejde teda len o propagáciu našich šampiónov či šteniatok a chovateľskej práce. Za posledný mesiac si náš Instagram pozrelo vyše 850 tisíc ľudí. Je dosť pravdepodobné, že časť z nich o Čínskom chocholatom psovi doteraz nepočula. Snažím sa to týmto spôsobom zmeniť a zvyšovať aj takto poznateľnosť plemena.”
Vyžaduje si toto plemeno špecifickú zdravotnú starostlivosť?
Zdravotná starostlivosť o čínskeho chocholatého psa je podľa pána Burdigu porovnateľná s inými plemenami. „Tieto psy nemajú časté genetické vady, to vďaka dôslednej selekcii pri chove. U nás sa robia genetické testy, vrátane očných vyšetrení, aby sme mali istotu, že rodičia šteniat sú úplne zdraví. Takto to je aj pri šteniatkach, ktoré máme aktuálne.“
Rodinný miláčik aj šampión?
Čínsky chocholatý pes je ideálny nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre samostatne žijúcich ľudí. „Číňania sú ako som už hovoril, veľmi kontaktní, veselí a vďační. Sú mimoriadne vhodé do bytu či domu, sú skvelí spoločníci aj pri dlhších vychádzkach. Sú úžasne spoločenskí a vytvárajú si silné puto s majiteľom. Teda určite môžete mať psa šampióna a domáceho miláčika zároveň. Všetci naši psi sú pre nás v prvom rade členmi rodiny a našimi miláčikmi, to že sú aj šampiónmi je v láske k nim úplne vedľajšie.“
Každý Váš pes je už aj šampión ?
„Áno, absolvovali sme dve náročné výstavné sezóny a každý náš pes je skutočne šampión. Najmladšia Ziva je zatiaľ lPuppy šampiónom, Ram tam Tam je ale už opakovane Junior šampión. Karin, ktorá je mamou našich aktuálnych šteniatok je tiež šampiónka. Avšak našou zatiaľ najväčšou hviezdou je MULTIŠAMPÓNKA TARA, ktorá vyhrala obrovské množstvo výstav po celej Európe. Za rok 2023 a 2024 ich bolo vyše 70. Jej najväčším úspechom popri množstve titulov, ktoré získala, je 2. miesto a dve 4. miesta na najprestížnejšej výstave psov CRUFTs 2024 v Anglicku. Na túto výstavu sa musí pes najprv kvalifikovať. Vďaka tomu je na tejto výstave svetová špička psov, čo znamená skutočne obrovskú konkurenciu v ktorej naša TARA úžasne „bodovala“. Získala 2. miesto a následne ešte dva krát 4. miesto. Zároveň však bola spomedzi všetkých psov v triedach kde bola prihlásená jedinou Labutienkou na stupni víťazov, teda porazila v troch triedach kde štartovala všetky Labutienky. Rovnako dosiahla úžasný výsledok na Svetovej výstave psov v Zagrebe v roku 2024, kde bodovala na pódiu na 4. mieste, opäť ako jediná Labutienka.“
Vaše šteniatka sú už predané? a aká je cena takéhoto šteniatka?
„Samozrejme, časť šteniatok je už rezervovaná zo zahraničia, avšak bol by som veľmi rád ak by sa nám podarilo nájsť skvelý domov pre šteniatka aj v Košiciach či na Slovensku. V takomto prípade myslím nájdeme dohodu aj na cene šteniatka s kupujúcim. Cena v zahraničí bežne presahuje výrazne 2000 eur, ale pre bežného slováka, pri bežných platoch je to proste priveľa. Keďže si pochopiteľne nemôžeme nechať všetky šteniatka, boli by sme veľmi radi ak by ich pár ostalo v skvelých rodinách v Košiciach či na Slovensku. Keďže chov neberieme ako biznis, tak slovenským podmienkam v prípade potreby prispôsobíme aj cenu šteniatka. Na konci dňa je však pre mňa najdôležitejšie, aby šteniatko našlo milujúci domov. Malo šťastný život ideálne s tým, aby sme ho mohli so súhlasom majiteľa aspoň raz za čas vidieť.“
Šteniatka ako aj ďalších psíkov tohto plemena má chovateľ na svojej stránke royalcassovia.sk Nájdete tam ale aj množstvo rád pre budúcich majiteľov psov.
„Nezabudnite, je dôležité vidieť prostredie, z ktorého pes pochádza, a absolútne sa vyhnúť nákupu z množiarní. Rovnako ako nám, tak aj budúcemu majiteľovi má záležať na tom, aby šteniatka overiteľne dostali všetko potrebné k zdravému vývoju. Od nás šteniatka odchádzajú do svojich nových domovov až vo vhodný čas, zdravé, očkované, socializované a dostatočne pripravené na začiatok svojho nového života.“ – uzatvára.
Galéria
(FG)
Odporúčané články
Výstavba nových stožiarov vedenia veľmi vysokého napätia na Slaneckej ceste v Košiciach by nemala ovplyvniť plynulosť dopravy na tejto komunikácii. Pre agentúru SITA to uviedlo oddelenie strategického rozvoja Magistrátu mesta Košice. Pripustilo ale, že počas budúcoročnej jari môžu nakrátko nastať lokálne obmedzenia na niektorých úsekoch, a to pri navážaní stožiarov, prípadne pri zvesení a zavesení káblov.
V lesných porastoch v lokalite Hradová (pod Vyhliadkovou vežou) sa počas zimných mesiacov januára, februára a marca 2025 uskutočnia plánované ťažbové zásahy. Tieto opatrenia sú zamerané na odstraňovanie poškodených stromov a obnovu lesných porastov.
Deti z Materskej školy Budapeštianska 1 na Sídlisku Ťahanovce absolvovali jedinečnú exkurziu v Centre environmentálnej výchovy spoločnosti KOSIT.