Silvestrovské úrazy sú devastačné
Úrazy spôsobené petardami, výbušnou pyrotechnikou, otvoreným ohňom alebo vriacim nápojom môžu znepríjemniť nielen začiatok nového roka.
Najdôležitejšia je prevencia, dodržiavanie základných bezpečnostných postupov, dodržiavanie návodu na použitie. S pyrotechnikou musí narábať iba zodpovedná osoba, ktorá nie je pod vplyvom alkoholu či iných látok.
Výčitky nepomôžu
,,Medzi najčastejšie úrazy v tomto čase patria popáleniny a devastačné poranenia. Môžu byť spôsobené výbuchom pyrotechniky v ruke, ale aj jej pádom do vlasov, na oblečenie a druhotným vznietením a následným plameňom,“ hovorí lekár Matúš Baran z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice Košice-Šaca a hneď upozorňuje, že ak sa už úraz stane, výčitky ani spytovanie svedomia nie sú na mieste. „Pri menšom zranení je možné vyhľadať lekársku pomoc na najbližšej chirurgickej pohotovosti, pri ťažšom kontaktujte integrovaný záchranný systém na čísle 112.“
,,Pri popáleninách je základom chladenie studenou čistou vodou minimálne 10 – 15 minút, následne zakrytie sterilnou alebo čistou tkaninou. Ak má postihnutý na ruke hodinky alebo náramok, ihneď mu ich zložte. Pri opuchu by mohli spôsobiť poruchu cirkulácie krvi,“ popisuje doktor. Pri kombinovanom poranení s devastáciou tkanív je absolútnou prioritou zastavenie krvácania tlakom v krvácajúcej rane, najlepšie tlakovým obväzom. „Končatinu znehybníme a ak nastala aj amputácia, amputát zabalený vo vlhkej gáze v hermeticky uzatvorenom vrecku umiestnime do nádoby s vodou. Pridáme ľad v pomere 1 diel ľadu a 2 – 3 diely vody. Amputát nesmie prísť do kontaktu s ľadom, pretože by to znemožnilo jeho replantáciu,“ dopĺňa M. Baran.