Ako znášajú deti klimatizáciu
Niektorí dospelí znášajú teplotné výkyvy horšie než deti, ale aj tak platí, že deťom môže nesprávne používaná klimatizácia privodiť zdravotné problémy. V byte si osvojte pravidlo: Neklimatizovať v noci počas spánku. “Urobte to večer pred spaním a potom si už doprajte nerušený odpočinok,“ hovorí primárka Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie UNLP Košice MUDr. Eliška Takácsová. Detský organizmus sa vyvíja, dotvára sa najmä jeho termoregulačný mechanizmus a imunitný systém. „Preto je vnímavejší na teplotné zmeny, ktoré spôsobuje klimatizácia. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu. Nakoľko novorodenci nemajú ešte vyvinutú termoreguláciu, vysoká teplota v prostredí, kde sa nachádzajú, môže spôsobiť prehriatie, vznik potničiek, dehydratáciu či úpal.“ Zlé nastavenie = choroba Pri používaní klimatizácie najmä pri deťoch sa treba držať hesla, že menej je niekedy viac. „Častý pobyt v zle klimatizovanom prostredí môže znamenať chorobu. Iní odborníci zase tvrdia, že vetraná miestnosť s nižšou teplotou pomáha lepšiemu spánku dieťaťa. Na druhej strane však príliš nízka teplota v miestnosti môže spôsobiť iné ochorenia dieťaťa – podchladenie či nádchu a kašeľ.“ V tehotenstve neriskujte Aj keď ste sa predtým zo slniečka a tepla tešili, počas deviatich mesiacov radostného očakávania vám leto najmä v poslednom trimestri môže priniesť viac vrások ako smiechu. Ako pomôcť sebe aj svojmu bábätku počas horúčav? „Či ste v prvom, druhom alebo treťom trimestri, horúčavy v tomto stave nie sú príjemné pre žiadnu nastávajúcu mamičku. Ak ste ešte aj meteosenzitívna, tieto dni pre vás rozhodne nebudú prechádzkou ružovou záhradou. Hoci by ste si chceli užívať posledné slnečné lúče a teplé noci dosýta, vo vašom stave je vám na nevydržanie. I keď nie každá tehotná žena znáša letné teploty ťažko, pre každú by malo platiť, že svoj organizmus nesmie vystavovať priveľkej záťaži, a tou vysoké teploty jednoznačne sú.“ Nenechajte fúkať na seba Ako si teda v horúcich dňoch pomôcť? „Klimatizáciu púšťajte čo najmenej a nenechajte ju fúkať priamo na seba. Ak sa potrebujete osviežiť, siahnite radšej po ventilátore. Pozor, aby ste nesedeli v prúde vzduchu.“ Medzi základné pravidlá pri vysokých teplotách patrí dostatok odpočinku. „Rozhodne nevykonávajte žiadne náročné práce či fyzickú aktivitu, ak máte chuť cvičiť, spravte tak vo večerných alebo skorých ranných hodinách, kým je chladnejšie,“ dodáva Eliška Takácsová.
Čo nám hrozí pri ceste autom
Deťom hrozí najčastejšie zápal stredného ucha, nádcha, zápal prínosových dutín, ale aj bolesti zubov či podráždené spojivky a suchá pokožka.
PRETO:
-
klimatizáciu nepúšťajte hneď, ako nastúpite, na nízku teplotu, ale ju postupne znižujte
-
vyčkajte, ak sa vám nechce nastúpiť do prehriateho auta, nechajte chvíľu bežať motor naprázdno a nastúpte o pár minút
-
fúkanie treba nasmerovať na čelné sklo, nie na nohy ani na tvár
-
nepúšťajte klimatizáciu celý čas - odborníci radia pri dlhšej ceste na 15 - 20 minút každú hodinu
-
deťom hrozí podchladenie - rozdiel medzi teplotou vonku a v aute by nemal byť väčší ako 5 °C
-
pred cieľom postupne teplotu v aute zvyšujte, vyhnete sa šoku, keď z auta vystúpite – ten zmiernite vypitím nechladeného nápoja pred vystúpením
-
veľa pite - klimatizácia vysušuje vzduch a hrozí vysušenie slizníc
-
klimatizáciu treba dať aspoň raz za rok vyčistiť, môže byť zdrojom plesní a baktérií
Foto: Shutterstock