Pacientom s rakovinou vracia šancu na plnohodnotný život
Prednosta I. stomatologickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura MUDr. Stanislav Andrejko PhD. sa ako jediný na Slovensku venuje rekonštrukcii defektov v dutine ústnej pomocou submentálneho laloku. Pomocou neho dáva pacientom s rakovinou ústnej dutiny nádej, že po absolvovaní operácie sa budú môcť čo najrealistickejšie vrátiť späť do bežného života.
„Vo výskyte onkologických ochorení v oblasti ústnej dutiny sa Slovensko radí na popredné miesta v rámci Európy,“ približuje doktor Andrejko. Môže za to najmä nesprávna životospráva. „Našimi pacientmi sú prevažne fajčiari a ľudia, ktorí pravidelne konzumujú alkohol. Alkoholické nápoje spolu s cigaretami až 6-násobne zvyšujú riziko vzniku ochorenia,“ dopĺňa.
Príznaky netreba podceňovať
Ako môžeme spozorovať, že v našej ústnej dutine niečo nie je v poriadku? Doktor Andrejko vymenúva niekoľko príznakov, ktoré by nás mali varovať: „V ústach sa nám vytvorí bolestivý vriedok, ktorý sa ani po 2 – 3 týždňoch nezahojí. Pociťujeme problémy s prehĺtaním, poruchy reči, pocit uvoľnených zubov alebo pocit cudzieho telesa.“ Na vyšetrenie však chodia pacienti často príliš neskoro, keď je už ochorenie v pokročilom štádiu. „Stále však platí, že čím ku nám príde pacient skôr, tým lepšie,“ upozorňuje doktor.
Odstraňovanie dôsledkov operácie
Ak už je nádor rozšírený, nevyhnutný je rozsiahly chirurgický zákrok s následnou rekonštrukciou defektu. Po odstránení nádoru zostane na mieste veľký defekt. „Veľmi efektívnou metódou na zakrytie tohto defektu je špeciálna technika submentálneho flapu. Spod brady vyrežeme kožný lalok a prenesieme ho na miesto vzniknutého defektu s vypreparovanou cievnou stopkou. Vďaka tejto technike nedostatok zakryjeme, čo umožní skvalitnenie života pacienta ,“ popisuje zákrok doktor Andrejko.
Takmer ako predtým
S postihnutou časťou, napríklad jazykom či perou, vie vďaka tomuto zákroku pacient oveľa lepšie hýbať. „Nedokážeme mu nahradiť funkciu pôvodného svalu na 100 percent. Cieľom je zrekonštruovať defekt a čiastočne aj funkciu zasiahnutého tkaniva. Pacient napríklad nikdy nebude môcť opäť špúliť pery, ale napriek tomu vie vďaka tejto operácii pohybovať jazykom,“ hovorí doktor.
Nová šanca
Stanislav Andrejko vo svojej práci a odbore, ktorému zasvätil kariéru, vidí najmä novú šancu pre ľudí, ktorí ju už strácajú: „Niektorým pacientom už nevieme pomôcť. Povaha nádoru to nedovoľuje. Mnohí však od nás odchádzajú a žijú plnohodnotne ďalších desať a viac rokov. Práve to ma napĺňa optimizmom a dáva silu pokračovať.“
Úspešné prípady
Stanislav Andrejko s radosťou spomína na šťastný príbeh zúfalého mladého muža, ktorému z pôvodnej beznádeje, že po operácii jazyka nebude môcť opäť hovoriť, vrátil vďaka submentálnemu laloku nádej aj reálnu schopnosť naďalej rozprávať. „Starej, 75-ročnej pani sme zas operovali nádor na pere v pokročilom štádiu. Dnes má vyše 85 rokov a stále plnohodnotne žije,“ spomína na ďalší pozitívny prípad.
Dôvera miesto strachu
Odbornosť a pozitívny prístup doktora Andrejka si pochvaľuje mnoho pacientov. Správny doktor by mal mať podľa jeho slov v sebe predovšetkým ľudskosť a viesť s chorým dialóg. „Pacient, ktorý za doktorom prichádza, u neho nemá dôveru, má iba strach. Je na lekárovi, aby u pacienta dôveru vybudoval a zároveň ho vďaka tomu zbavil strachu,“ dodáva.
Foto: archív SA