Bilancovanie po štyroch mesiacoch od požiaru UPJŠ
Ako prebiehajú rekonštrukčné práce na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ, po štyroch mesiacoch od požiaru, prišiel zbilancovať Minister financií Peter Kažimír s rektorom univerzity Pavlom Sovákom.
Štát poskytol škole 3 milióny eur bez úroku. Univerzita využila zatiaľ 265 tisíc na sanačné práce. „V tomto prípade išlo asi o najrýchlejšiu záchrannú akciu zo strany štátu. Univerzita mala do siedmych dní peniaze na účte,“ uviedol Peter Kažimír.
[article slug=”bilancovanie-po-styroch-mesiacov-od-poziaru-upjs”][/article]Ministra zaujímalo do akej miery bude poisťovňa schopná kryť poistné plnenie. Taktiež riešili splátkový kalendár univerzity. „Na základe reality, ktorej dnes čelíme sme pripravený posunúť tento kalendár z októbra tohto roka na budúci rok,“ uviedol Kažimír.
Po odkrytí stropu však školu čakala ďalšia rana a to v podobe drevomorky. Ide o škodlivú hubu, ktorá napáda drevo a tak museli strhnúť väčšiu časť stropu. „Bude potrebné ho úplne zrekonštruovať. Podľa odborníkov sme mohli do piatich rokov čakať ďalšiu skazu,“ uviedol rektor UPJŠ Pavol Sovák. V závere augusta by mohli byť prvé dve etapy rekonštrukcie ukončené. Avšak kvôli drevomorke očakávajú dvojmesačný sklz v ďalších prácach. Budova získa v tretej etape aj novú fasádu a okná. Študenti by mali vkročiť do budovy v akademickom roku 2018/2019.
Monika Kacejová
Foto: Monika Kacejová
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice bude v piatok 8. mája poskytovať zdravotnú starostlivosť výhradne pre akútne a neodkladné prípady. Informovala o tom v stredu hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) v piatok oficiálne spúšťa sezónnu prevádzku cyklobusu. Ako uvádza na svojej webovej stránke, tento rok prichádza vo výrazne rozšírenej podobe – s novými trasami, nástupnými a výstupnými zastávkami a lepšou dostupnosťou rekreačných lokalít. Cieľom je ponúknuť ekologickú a pohodlnú alternatívu pri ceste za aktívnym oddychom.