Na Terase podpálili v noci 18 kontajnerov
Ohnivú službu zažili košickí hasiči v noci na stredu. Zamestnával ich s najväčšou pravdepodobnosťou pyroman, ktorý na Terase zapaľoval smetné kontajnery.
Hasiči sa od druhej v noci do piatej nadránom presúvali od jedného miesta, kde plamene šľahali z kontajnera, k druhému.
„Okolo tretej ma zobudila siréna a svetlo za oknom. Potom som už videl, že hasiči striekajú vodu na kontajner. Netrvalo to dlho, možno nejakých 15 minút. Nechápem, prečo to niekto urobil. Zbytočne zbuntošil hasičov a zbytočne spôsobil škodu KOSIT-u,“ neveriacky krútil hlavou starší obyvateľ Muškátovej ulice.
„Najhoršie je, že oheň poškodil aj auto, myslím Citröen. Zaparkujete pri kontajneroch a ohorí vám auto, to kde žijeme?“ povedala obyvateľka Rožňavskej ulice.
Časť Terasy v plameňoch
Podľa informácií od košických hasičov museli v noci zasahovať spolu na ôsmich miestach – na uliciach Rožňavská, Kežmarská, Humenská, Považská, Matuškova, Muškátová, Ružová a Jazmínová. Plamene tam úplne zničili 18 kontajnerov. Z veľkej časti z nich ostali len kusy roztečenej čiernej umelej hmoty. „Na dvoch miestach sálavé teplo z horiacich kontajnerov poškodilo aj vedľa stojace autá. Na Rožňavskej ulici to bol Citröen Berlingo a na Kežmarskej zasa Škoda Octavia. Celková škoda ešte nebola vyčíslená,“ dozvedeli sme sa od hasičov.
Neparkujte v blízkosti kontajnerov!
Za posledné štyri mesiace ide o tretiu sériu podpálených kontajnerov. Prvá bola na Sídlisku Ťahanovce koncom novembra, druhá zasa v mestskej časti Sever, tretia na sídlisku Dargovských hrdinov. Hasiči nevylučujú, že by mohlo ísť o dielo rovnakého páchateľa. Či však ide o choromyseľného človeka, alebo nie, o tom nechcú špekulovať. V každom prípade však odporúčajú neparkovať autá v bezprostrednej blízkosti kontajnerovísk. Pomohlo by podľa nich aj na ohradenie kontajnerovísk radšej využiť murované steny ako drôtené pletivo.
Podľa informácií od košickej policajnej hovorkyne Lenky Ivanovej začala polícia trestné stíhanie pre trestný čin poškodzovania cudzej veci, za ktorý hrozí páchateľovi ročný trest.
„Doteraz sa ešte nestalo, aby ktosi naraz zapálil až 18 kontajnerov. Tie síce horia pomerne často, ale nie v takomto počte,“ povedala nám hovorkyňa KOSIT-u Silvia Karolyiová. Presnú výšku škody nám do uzávierky dnešného čísla nevedela povedať, v každom prípade však podľa jej slov budú všetky spálené kontajnery do 24 hodín nahradené novými. Keďže však firma má svoj majetok poistený, možno bude trvať dlhšie, kým poisťovňa miesto zdokumentuje a ohorené zvyšky budú môcť odpratať.
Zdroj video: Bianca Matis
Odporúčané články
Európska únia pripravuje 20. balík sankcií proti Rusku, ktorý má byť hotový „do mesiaca“. Ako referuje spravodajský web Kyiv Independent, povedal to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Prvý decembrový deň úderom sedemnástej hodiny štartuje rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici program 31. ročníka Košických rozprávkových Vianoc.
Väčšina Slovákov pociťuje nostalgiu za obdobím socializmu. Až 60 percent obyvateľov verí, že život v bývalom režime bol lepší ako dnes. Podľa prieskumu DEKK Inštitútu má pozitívny obraz o socializme približne 65 percent ľudí, zatiaľ čo len niečo vyše 28 percent si myslí, že za socializmu bolo horšie než dnes. Údaje odhaľujú komplexné príčiny tohto javu a upozorňujú na riziká, ktoré z neho pre súdržnosť spoločnosti vyplývajú. Anketou na našej facebookovej stránke sme chceli zistiť, aký názor majú Košičania.

