SaS sľubuje vyššie platy učiteľov a konkrétne opatrenia v školstve
Branislav Gröhling je poslanec Národnej rady za stranu Sloboda a Solidarita a venuje sa školstvu. Rozprávali sme sa s ním o tom, čo sa mu v tejto sfére podarilo presadiť z opozičnej lavice.
Čo podľa vás zlyháva v školstve?
Záleží na tom, koho očami sa na to pozeráme. Ak sa spýtate rodičov, povedia vám, že chcú, aby ich dieťa učil niekto motivovaný a aby ho tá škola bavila. Učitelia zas potrebujú byť fi nančne ohodnotení a chceli by lepšie možnosti vzdelávať sa a učiť sa nové metódy výučby. A aj rodičia aj učitelia sa zhodnú, že situácia s učebnicami je zlá. Hlavne preto, že rodičia za ne každý rok platia nemalé peniaze.
Aký je problém s učebnicami? Prečo za ne rodičia platia?
Rodičia by nemali platiť ani cent za učebnice. Myslím si, že má ich zaplatiť štát. Je nezmyselné, že dnes sa nakupujú učebnice, ktoré školy nepotrebujú. Potom ostanú v skladoch a sadá na ne prach. A tie, ktoré v škole treba, musí platiť rodič. Každá škola by mala dostať fi nancie a zabezpečiť si tie učebnice, ktoré potrebuje, a vybrať si z tých najlepších titulov. Navrhujeme to v našom programe, rovnako ako aj prechodné obdobie, počas ktorého sa dokúpia chýbajúce učebnice.
Čo ešte navrhuje SaS vo svojom programe v oblasti školstva?
Program SaS pre školstvo je obsiahly. Má asi 120 opatrení. Mnohé strany si dávajú v programoch ciele, my máme konkrétne kroky, ako tie ciele dosiahnuť. Aj preto bol náš program pre školstvo vyhodnotený ako najlepší, jeden týždenník mu dokonca dal 100 percent, čo ma teší. Navrhujeme napríklad, aby bol nástupný plat učiteľa na úrovni priemernej mzdy. Za rok 2019 to bude do 1 100 eur, samozrejme spolu s tým rastie aj plat starších učiteľov. K platu môžu byť doplnené iné zložky – v Bratislavskom kraji, kde som poradcom pre školstvo, som presadil, aby sme učiteľom preplácali krúžky a prácu so študentmi po škole. Dávame na to asi 100-tisíc eur mesačne. Ďalej v programe navrhuje me napríklad informovať žiakov o uplatnení absolventov, aby si mohli lepšie vybrať strednú či vysokú školu, skvalitniť vzdelávanie učiteľov a rozviazať školám ruky, čo sa týka spôsobov výučby.
Mali by sa zmeniť spôsoby výučby na školách?
Mnohé organizácie už dnes vyučujú, ako učiť novými, modernými metódami. Učia tiež ako rozvíjať kritické myslenie či mediálnu gramotnosť, a to by sme mali dostať do škôl. Zároveň navrhujeme dať školám voľnosť. Nekážme im, ako majú učiť, ale čo má žiak na konci roka či stupňa vedieť. Podporme ich, aby učili nové predmety, a aby sa možno aj špecializovali podľa potrieb žiakov.
Máme na Slovensku dobré školy, ktoré môžu ísť príkladom?
Samozrejme. Slovensko má mnohé veľmi kvalitné školy. Nájdete ich v Košiciach, ale aj v Michalovciach či vo Vranove nad Topľou. V SaS chceme zobrať tieto dobré skúsenosti z praxe a preniesť ich na celé Slovensko.
Objednávateľ: Sloboda a Solidarita, Priemyselná 8, 821 09 Bratislava, IČO: 42139333
Dodávateľ: KOŠICE:DNES MEDIA a.s., Protifašistických bojovníkov 11, 040 01 Košice, IČO: 43890270