Trump žiada americkú kontrolu nad U. S. Steel
Americký prezident Donald Trump vyjadril podporu investíciám do oceliarní U. S. Steel, no trvá na tom, aby spoločnosť zostala pod americkou kontrolou. Tieto vyjadrenia zazneli v nedeľu 13. apríla na palube vládneho lietadla Air Force One počas jeho návratu z Floridy do Washingtonu.
Trump minulý týždeň uviedol, že nesúhlasí s prevzatím U. S. Steel japonským koncernom Nippon Steel, no nemal by námietky proti tomu, aby Japonci získali menšinový podiel v spoločnosti. Podľa portálu tvnoviny.sk, o tejto otázke diskutoval s japonským premiérom Šigerom Išibom počas ich februárového stretnutia. Išiba neskôr pred poslancami japonského parlamentu zdôraznil potrebu preskúmať rozdiel medzi akvizíciou a investíciou v súlade s americkými zákonmi, aby boli rešpektované záujmy oboch strán, no U. S. Steel zostala americkou spoločnosťou.
Pôvodná dohoda o kúpe U. S. Steel spoločnosťou Nippon Steel, ohlásená v decembri 2023, narazila na odpor. Bývalý prezident Joe Biden aj Trump vlani počas predvolebnej kampane v Pensylvánii, kde má spoločnosť sídlo, opakovane žiadali zachovanie amerického vlastníctva oceliarní. V januári 2025 Biden zablokoval transakciu s odvolaním sa na národnú bezpečnosť. Nippon Steel a U. S. Steel však toto rozhodnutie napadli na súde, argumentujúc, že proces posudzovania bol politicky motivovaný a nespravodlivý. Obe spoločnosti žiadajú nové preskúmanie navrhovanej fúzie.
Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Zápisy budúcich prvákov do košických základných škôl (ZŠ) sú naplánované na piatok (10. 4.) medzi 14.00 až 18.00 h a sobotu (11. 4.) od 8.00 do 12.00 h. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke.
Mestský podnik Tepelné hospodárstvo Košice (TEHO) začal minútu po polnoci 26. septembra 2025 s postupný nábehom dodávky ústredného kúrenia pre domácnosti, školy, podniky a ďalších svojich odberateľov. Včera o ôsmej hodine ráno sa po 221 dňoch vykurovacia sezóna prerušila, keďže v TEHO vzhľadom na predpoveď počasia pristúpili k prerušeniu dodávok ústredného kúrenia.