Advokát Matúš Lemeš: Organizovaný podvod pri voľbe župana si neviem predstaviť
Štatistické údaje hovoria, že počet neplatných lístkov v novembrovej voľbe župana Košického kraja je dvojnásobný oproti ostatným krajom na Slovensku. Pri voľbe poslancov je už chybovosť porovnateľná. Porazený kandidát Richard Raši preto podal trestné oznámenie pre podozrenie z marenia volieb.
Rozdiel medzi víťazným Rastislavom Trnkom a porazeným Richardom Rašim bol necelých 900 hlasov. Počet neplatných hlasov v celom Košickom kraji bol takmer 11-tisíc. Z toho vznikajú podozrenia, že tie neplatné hlasy mohli rozhodnúť aj o tom, kto vyhral voľby župana. „Kým nebudú relevantné dôkazy, vždy to budú len špekulácie. Dôvod, prečo je hlasovací lístok neplatný, nemá len jediné vysvetlenie,” hovorí advokát Matúš Lemeš, bývalý predseda mestskej volebnej komisie, ktorý bol aj členom viacerých volebných komisií.
Prípad z Luníka IX
Podľa neho voliči vhadzujú do volebných urien aj schválne neplatné hlasovacie lístky, „chcú prejaviť občiansku povinnosť – zúčastniť sa volieb, ale nevedia si vybrať kandidáta“.
Podozrivé (ne)krúžkovania i nadpriemerná chybovosť sa mala diať hlavne v obvodoch s väčším zastúpením marginalizovaných skupín obyvateľstva. „Viem si živo predstaviť, že tí voliči sú dezorientovaní. Ako člen komisie som na košickom Luníku IX videl, že títo voliči možno ani nerozumejú významu volieb. Stretol som sa aj s prípadom, že volič na obálku napísal svoje meno i priezvisko a doniesol ju členom komisie, čo je porušenie tajnosti hlasovacieho práva,“ spomína advokát.
[tv_show slug=”pod-kozu-matus-lemes”][/tv_show]
Farebné perá
Bývalý poslanec Národnej rady SR Alojz Hlina v minulosti navrhoval, aby členovia komisie používali farebne odlišné perá než tie, s ktorými voliči krúžkujú hlasy. „Viem si predstaviť takéto nariadenie. Ministerstvo vnútra môže dať predsedom komisií podobné metodické pokyny,“ hovorí Lemeš.
Podľa neho možnosť manipulácie je stále prítomná, ak na zneplatnenie hlasovacieho lístka stačí pridať jeden krúžok. „Na to, aby člen komisie dodatočným krúžkom zneplatnil hlas, musí mať pevné nervy, keďže pácha trestný čin. Nemôže vedieť, či nie je sledovaný inými členmi komisie. Preto sa mi zdá málo pravdepodobné, že by sa to mohlo diať masívne a organizovane,“ hovorí Lemeš s tým, že individuálne zlyhania vylúčiť nemôže. „Vždy, keď to budú robiť ľudia, tá možnosť pochybenia tu je.“
[ad][/ad]Budú sa opakovať voľby župana?
Lemeš konštatoval, že na prípadné opakovanie župných volieb by musel mať Ústavný súd SR podvod podložený svedeckými výpoveďami. „Ťažko si viem predstaviť, ako by sme teraz dokázali, či tie hlasovacie lístky neboli upravované až následne,“ konštatuje. Na záver dodal, že zatiaľ sa s podozrivým postupom člena komisie nestretol, „skôr som zažil polemiky, či bol hlasovací lístok platný alebo nie“.