Mesto Košice a ministerstvo investícií podpísali memorandum o spolupráci
Na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) by mal vzniknúť priestor, kde bude môcť sídliť zástupca mesta Košice. Mesto Košice totiž podpísalo memorandum s ministerstvom investícií. Memorandum podpísali primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) a minister investícií Samuel Migaľ (nom. Smer-SD).
„Toto tu ešte nebolo. Košice budú mať svoje prvé ‛oficiálne veľvyslanectvo, v Bratislave. Aj so svojím ambasádorom,“ uviedol nadnesene minister na spoločnej tlačovej besede po podpise memoranda. Dodal, že vedenie ministerstva chce týmto spôsobom priblížiť regióny a regionálny rozvoj k hlavnému mestu a samotné ministerstvo priblížiť k regiónom. Zástupca Košíc tak vďaka tomu bude bližšie k úradom a úradníkom, bude môcť lobovať za projekty mesta a prispieť k tomu, aby sa rýchlo a efektívne čerpali eurofondy. Zároveň by sa mohla urýchliť a zefektívniť spolupráca medzi mestom a ministerstvom. Minister tiež verí, že sa postupne pridajú aj ďalšie mestá, napríklad aj ostatné krajské mestá, no otvorení sú aj pre ďalšie mestá. Primátor Polaček doplnil, mesto dlhodobo uvažovalo o tom, že by malo v Bratislave vlastnú kanceláriu a priestor, i vzhľadom na to, že košickí mestskí úradníci sú často v hlavnom meste, či už na ministerstvách alebo v iných inštitúciách. Ponuku podľa jeho slov prijali radi.
Migaľ uviedol, že dúfajú, že kancelária bude zriadená čo najskôr, konkrétnym termínom ešte nedisponujú, malo by ale ísť o najbližšie dni až týždne. Priestory poskytne ministerstvo bezodplatne, mestský rozpočet to nezaťaží. Personálne kapacity sú ale na strane mesta, a teda náklady bude znášať samospráva. „Ide o pracovno-právnu otázku. O nej rozhoduje primátor v rámci pravidiel, ktoré ukladá zákon,“ uviedol primátor na margo toho, kto by mohol Košice zastupovať v Bratislave. Dodal, že zatiaľ nevedia uviesť, či pôjde o niekoho, kto už v súčasnosti pre mesto pracuje, alebo pôjde o osobu z externého prostredia.
Memorandum sa týka spolupráce medzi mestom a ministerstvom, v rámci pôsobnosti rezortu investícií, a to s cieľom efektívne využívať prostriedky z eurofondov, podporovať zelenú a digitálnu transformáciu mesta, zlepšovať kvalitu života obyvateľstva Košíc i okolia, a tiež posilniť konkurencieschopnosť a inovačný potenciál mesta a okolia. Spolupracovať by MIRRI a Košice mali napríklad na príprave a implementácii projektov financovaných z eurofondov a štátneho rozpočtu, zavádzaní smart riešení a podpore digitálnych služieb pre občanov, ale aj na zlepšovaní kvality a dostupnosti sociálnych služieb a modernizácii škôl, a tiež na obnove kultúrneho potenciálu mesta a jeho okolia, a posilňovaní spolupráce s akademickým a súkromným sektorom. Rezort investícii tiež v memorande deklaruje, že má záujem poskytnúť svoje kapacity pre praktickú realizáciu zastúpenia samospráv a regiónov v Bratislave.
Zdroj:(SITA,kl)
Odporúčané články
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od vyhlásenia štrajkovej pohotovosti v U. S. Steel Košice po odhalenie Urbanovej veže. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.
Od 7. januára začala spoločnosť KOSIT so zberom, odvozom a ekologickým zhodnotením vianočných stromčekov. Obyvatelia bytových domov môžu nepotrebné vianočné stromčeky z domácností ponechať priamo pri stanovištiach kontajnerov alebo ich uložiť do drevených ohrádok, ktoré sú určené výhradne na zber živých vianočných stromčekov.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich na mimoriadne obmedzenie predaja cestovných lístkov prostredníctvom automatov počas silvestrovských osláv. V stredu 31. decembra 2025 budú automaty na cestovné lístky v priebehu dňa postupne odstavované. Dôvodom je preventívne zabezpečenie elektronických zariadení pred možným poškodením v súvislosti s oslavami príchodu nového roka.