Pavol Paška zomrel pred nemocnicou
Život niekdajšiemu druhému najsilnejšiemu politikovi vládnej strany Smer sa nepodarilo vrátiť ani po takmer polhodinovom oživovaní. Zomrel 6. apríla dopoludnia v areáli Železničnej nemocnice.
Bývalý predseda parlamentu sa ešte vo štvrtok mal stretnúť s viacerými známymi v reštaurácii v mestskej časti Sever. Nevoľno mu prišlo v piatok skoro ráno doma, mal mať bolesti na hrudi.
Pavol Paška mal s vodičom namierené do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH). Počas cesty sa jeho stav rapídne zhoršil, začali mu zlyhávať základné životné funkcie. Najbližšie bola Železničná nemocnica, ktorá je približne len pol kilometra od jeho bydliska v Mestskom parku.
Priamo v areáli na chodníku ho začali resuscitovať. Pokusy o oživenie trvali takmer polhodinu. „Napriek enormnej snahe, nebola, žiaľ, resuscitácia úspešná,“ informoval Tomáš Kráľ, hovorca nemocníc Svet zdravia, pod ktorú patrí aj Železničná nemocnica.
[ad][/ad]Pravdepodobne infarkt
Príčina úmrtia expolitika zatiaľ nie je známa. Najpravdepodobnejšou verziou je masívny infarkt či prasknutá hlavná tepna srdca. Podobne pred niekoľkými rokmi mal zomrieť údajne aj brat známeho expolitika. Známe o Paškovi bolo, že bol silný fajčiar, a na rozdiel od iných straníckych kolegov sa nikdy neprejavoval ako nadšenec nejakého športu.
Podľa informácií denníka KOŠICE:DNES mal Paška problémy so srdcom aj v minulosti a práve tento týždeň ho mali operovať vo VÚSCH-u.
Expredseda parlamentu iba pred troma týždňami oslavoval okrúhle narodeniny v kruhu blízkych, ale aj lokálnych politikov.
Fico viní novinárov
Lekári čakajú s príčinou smrti na výsledky pitvy, no podľa expremiéra a predsedu strany Smer Roberta Fica sa pod smrť Pašku podpísali novinári a opoziční politici.
„Na Slovensku máme bandu novinárov a idiotských politikov, ktorí ho zoštvali. To, čo mu robili na základe klamstiev a výmyslov, je absolútne neprijateľné. Verím, že sa týmto fenoménom klamstiev, výmyslov, novinárskych konšpirácií a idiotských politikov raz vyrovnáme,“ uviedol vo videopríhovore, kde aj vyslovil úprimnú sústrasť rodine nebohého politika. Uviedol tiež, že Paška bol skvelý človek, ktorý dodržal slovo.
Vláda bola pripravená
Vláda okamžite v piatok reagovala, že je pripravená Paškovi zorganizovať štátny pohreb. „Podľa našich informácií si rodina Pavla Pašku štátny pohreb neželá a predseda vlády jej rozhodnutie rešpektuje,“ oznámila nakoniec v soboru Beatrice Szabóová, hovorkyňa predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD). Rodine kondolovali aj prezident Andrej Kiska, predseda parlamentu Andrej Danko, premiér Pellegrini, ako aj vládni či opoziční politici
Bývalý ústavný činiteľ sa z vrcholovej politiky postupne vytratil v roku 2014, keď zložil funkciu šéfa parlamentu. Dôvod bol verejný tlak pre kauzu piešťanského CT prístroja. Spájaný bol aj s inými zdravotníckymi kauzami. Od roku 2016 sa venoval rodine, bol ženatý s manželkou Janou a mal dvoch synov. Podľa obchodného registra vlastnil firmy Komed a Biwater Slovakia. Jeho rodina sa na verejnosti veľmi neprezentovala. Mediálne známi sú jeho traja synovci, ktorí v centre mesta mali napadnúť inú skupinku ľudí. Súd ich vlani neprávoplatne uznal vinnými.
ANKETA: Ako reagujú politici na úmrtie Pavla Pašku
Vyjadrujem úprimnú a hlbokú sústrasť rodine, priateľom a blízkym Pavla Pašku, rovnako aj všetkým, ktorí si ho vážili a mali ho radi. Odišiel, aj keď bol stále plný entuziazmu a chuti do života. Pavol Paška počas svojho života na náš kraj a mesto nikdy nezabudol a vždy bojoval za východné Slovensko.
Spomínam si na neho ako na predsedu parlamentu. Stretnutia s ním boli vždy veľmi vecné a dobré, a môžem povedať, že môžem na neho ako na človeka dobre spomínať. Mali sme korektné vzťahy. Zomrel veľmi mladý, prekvapilo ma to, veď nedávno oslávil len šesťdesiat rokov. Je mi to ľúto. Vyjadrujem úprimnú sústrasť jeho rodine.
Boli sme spolu. Je to čerstvé. Nechcite odo mňa stanovisko, je mi to ľúto. Úprimnú sústrasť rodine.
Pamätám si ho ešte ako najprv poslanca v zdravotníckom výbore. Vnímam ho z parlamentnej pôdy, jeho odchod z politiky bol škandalózny. Dalo sa s ním ale spolupracovať na vecných problémoch, aj keď som bol v opozícii a on bol súčasťou vládnej koalície. Ale ako predseda zdravotníckeho výboru som s ním mal vecnú spoluprácu. Vedeli sme sa dohodnúť, aj keď to niekedy medzi nami iskrilo, ale to bol logické.
Bol to môj spolužiak zo základnej školy, aj sme sedeli v jednej lavici niekoľko rokov. Počas vysokoškolských štúdií v Bratislave sme bývali v Mlynskej doline, keď zabili Lennona, tak sme išli na víno. Neskôr sme sa stretávali ako členovia odborovej organizácie, aj potom sme sa občas stretli, ale boli sme už inak politicky orientovaní. Ale sobášil som jeho syna. Mal svoj život, videli sme sa naposledy pred rokom. Poznám aj jeho manželku, vyjadrujem rodine úprimnú sústrasť.
Známe výroky Pavla Pašku
- „Vyhraj voľby a môžeš všetko,“ bola poznámka adresovaná opozičným poslancom parlamentu pri návrhu na odvolanie ministra práce Jána Richtera v roku 2014.
- „Počas novembrových dní v roku 1989 som doma kachličkoval kúpeľňu,“ vyhlásil v novembri 2014. Neskôr sa bránil, že jeho slová vytrhli z kontextu a v skutočnosti hovoril o tom, ako si počas socializmu každý musel všetko robiť sám, lebo sa nedalo nič zohnať.
- „Ja sa vám kľudne pozriem do očí. Budem sa brániť a podávam trestné oznámenia za ohováranie,“ reakcia na tlačovej besede na články v súvislosti s kauzou predraženého CT v piešťanskej nemocnici.
- „Rodinu si rozvracať nedám. Nechcem, aby politiku robilo zopár anarchistov na uliciach,“ zdôvodnenie odstúpenia z funkcie predsedu parlamentu počas volebnej noci v novembri 2016 vo volebnom štábe vtedy zvoleného primátora Košíc Richarda Rašiho.
Narodil sa 23. februára 1958 v Košiciach. Po absolvovaní gymnázia na Kováčskej 30 vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor marxisticko-leninská filozofia v kombinácii s marxisticko-leninskou estetikou. Tam pôsobil aj ako predseda fakultného výboru Socialistického zväzu mládeže.
Po skončení štúdií pracoval v štátnom podniku Zdroj, rok aj v Krajskom osvetovom stredisku a v rokoch 1989 až 1990 na Obvodnom národnom výbore – ObKS KE II, KVP. Do roku 1992 pracoval na Miestnom úrade Sídlisko KVP, potom sa stal súkromným podnikateľom.
Bol pri založení strany Smer, kde pôsobil ako podpredseda a člen predsedníctva. Vo volebnom období 2002 až 2006 bol predsedom Zahraničného výboru NR SR a členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo a Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS.
V rokoch 2006 až 2010 a potom po páde vlády Ivety Radičovej od roku 2012 do 2014 bol predsedom parlamentu. Tejto funkcie sa vzdal pod tlakom verejných protestov, ktoré prepukli pre kauzu piešťanskeho CT. Z postu podpredsedu Smeru odišiel v roku 2016.
(HKL, FER, TASR)