„Zakázané“ predstavenie sa vracia do Košíc
Medzinárodné divadelné štúdio Farma v jeskyni pripravilo pod vedením režiséra a choreografa Viliama Dočolomanského inscenáciu Informátori. S týmto jedinečným predstavením malo divadelné štúdio vystúpiť v Košiciach už minulý rok. Jeho nečakané zrušenie spôsobilo rozruch nielen v divadelných kruhoch.
Vďaka spolupráci denníka košice:dnes a kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik zažijú diváci toto „zakázané” predstavenie prestížneho českého divadelného súboru už 13. júna v Tabačke.
Kde končia privátne informácie?
Čo je podstatou systému, ktorý je ovládaný korporátnym lobbingom? Aká veľká je reálna moc nadnárodných koncernov, zameraných na neustále zvyšovanie produkcie? Kto zhromažďuje o našich životoch privátne informácie, a kde tieto informácie končia? Takéto otázky si kladú Informátori.
Téma vychádza zo skutočnej kauzy, ktorá mala v roku 2013 vo Švajčiarsku súdnu dohru. Najväčšia potravinová korporácia nasadzovala do skupiny mladých aktivistov mladé ženy, ktoré pod falošným menom predstierali záujem o zisťovanie informácií o tienistých stránkach koncernu. Súvislosti viedli až k neobjasneným vraždám demonštrujúcich odborových predákov korporácie v krajinách tretieho sveta.
Lobby v praxi
„Inscenácia je sondou, ktorá na pôdoryse skutočných udalostí skúma, čo je za systémom, v ktorom žijeme. Sleduje premenu vzťahov vo vnútri skupiny aktivistov, ktorí zistili, že ich jeden z nich sledoval,“ vysvetľuje režisér Viliam Dočolomanský.
Inscenácia vzniká ako súčasť projektu LOBBY, v rámci ktorého tvorcovia skúmali vplyvy korporátneho lobbingu na život bežného človeka v európskom i svetovom kontexte.
„Tvorcovia inscenácie navštívili Brusel, kde sa stretli s vplyvnými lobbistami pracujúcimi pre korporácie a hovorili so žurnalistami, aktivistami a účastníkmi skutočnej kauzy. Fragmenty z týchto rozhovorov sú v inscenácii citované,“ približuje Dočolomanský.
Laboratórium hľadania
Predstavenie vzniklo metódou „devised theatre“, v ktorom sú všetky komponenty – text, hudba, fyzická akcia – vytvárané v priebehu dlhšieho obdobia skúšania.
Súbor tak plní svoju úlohu laboratória pre hľadanie inovatívnych postupov nie len pri tvorbe inscenácie. Je to viacvrstvová scénická kompozícia založená na montáži akcie, hovoreného slova, videoprojekcie a hudby. Pod vedením Viliama Dočolomanského v inscenácii uvidíme päť performerov, ktorými sú Emil Leeger (Slovensko), Minh Hieu Nguyen (Vietnam – Francúzsko), Hana Varadzinová (Česká republika), Jun Wan Kim (Kórea), Anna Gromanová (Slovensko) a hudobníka Marcela Bártu. Svetelný design vytvára Felice Ross (USA).
Kapacita sály je obmedzená, lístky si môžete rezervovať prostredníctvom mailu [email protected] alebo zakúpiť osobne v Tabačke Kulturfabrik, Gorkého 2 či v priestoroch redakcie košice:dnes, Hviezdoslavova 6.
Divadelné štúdio Farma v jeskyni
Farma v jeskyni sa okrem inscenácií zameriava aj na sitespecific projekty, koncerty, kultúrne výskumy a divadelné podujatia v Prahe i v zahraničí. Viliam Dočolomanský je jediný český držiteľ Európskej ceny za nové divadelné reality.
Divadelné štúdio Farma v jeskyni
INFORMÁTORI
Réžia, koncept, choreografia: Viliam Dočolomanský
Tabačka Kulturfabrik
Pondelok 13. jún 2016, 19. h
(NŠ)
Foto: archív tab
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.