ŠUTAJ EŠTOK: Ľudí po víchrici na východnom Slovensku nenecháme v štichu
Ministerstvo vnútra aj rezort práce, sociálnych vecí a rodiny pracujú na pomoci obciam na východnom Slovensku, ktoré zasiahla silná víchrica.
„Na miesto okamžite vycestovali zástupcovia ministerstva vnútra, ministerstva sociálnych vecí a rodiny či naši poslanci. Sú v teréne, priamo v kontakte so starostami a krízovými štábmi,“ informuje minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok s tým, že sa však neprišli fotiť, ale pracovať. Reaguje tým na kritiku nečinnosti vlády aj prezidenta, ktorá sa objavila v mediálnom priestore a na sociálnych sieťach. Zároveň ohlásil „veľkú tlačovú besedu“ na piatok.
Východné Slovensko zasiahla silná víchrica, ktorá v desiatkach obcí napáchala obrovské škody. Jej výsledkom sú zničené strechy, popadané stromy, zatopené cesty. Krízové riadenie ministerstva vnútra podľa Šutaja Eštoka okamžite vyhlásilo mimoriadne situácie vo viac ako 25 obciach a aktivovalo všetky záchranné zložky. Hasiči absolvujú stovky výjazdov, polícia zabezpečuje poriadok a bezpečnosť v rizikových oblastiach. Pomáhajú profesionáli aj dobrovoľníci, zásahy prebiehajú nepretržite.
„Ministerstvo práce spustilo cez úrady práce okamžitú humanitárnu pomoc, ktorá už smeruje do najviac postihnutých obcí. Pomoc ide rýchlo a cielene – tam, kde je najviac potrebná,“ povedal minister s tým, že úzko spolupracujú aj s Prešovským samosprávnym krajom – koordinácia funguje, riešia sa technické aj humanitárne otázky. „Tu je jasne vidieť, že v krízových chvíľach neriešime politické tričká, nestaviame hrádze ani nehádžeme polená pod nohy, ale riešime to, ako ľuďom pomôcť,“ podotkol. Na záver dodal, že keď bolo zemetrasenie za Ódorovej vlády, štát vtedy nekonal a neposkytol žiadnu pomoc. „My ľudí v štichu nenecháme,“ hovorí Šutaj Eštok.
(SITA,ma)
Odporúčané články
Európska únia (EÚ) mimoriadne rokovala o situácii na Blízkom východe, Slovensko zastupoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Marek Eštok. Ako informovali z komunikačného odboru slovenského rezortu diplomacie, vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová zvolala mimoriadnu videokonferenciu ministrov zahraničných vecí štátov EÚ v reakcii na aktuálnu eskaláciu na Blízkom východe.
Rozdiel volebných preferencií medzi Progresívnym Slovenskom (PS) a stranou Smer je v najnovšom prieskume minimálny. Ak by sa voľby do parlamentu konali v druhej polovici februára, prvá priečka aj naďalej patrí hnutiu PS, ktoré by volilo 18,8 percenta voličov.
Prezident SR Peter Pellegrini navrhuje legislatívne zaviesť nový bezpečnostný mechanizmus – takzvaný stav ohrozenia. Ten by umožnil vláde využiť kapacity Ozbrojených síl Slovenskej republiky aj v období mieru, ak by krajina čelila vážnej bezpečnostnej hrozbe. Podľa prezidenta by si takýto krok vyžadoval zmenu schválenej ústavy Slovenskej republiky, a teda aj širšiu politickú dohodu naprieč politickým spektrom.