Pešo z Košíc do Bratislavy
Pred Dómom svätej Alžbety sa v sobotu napoludnie začne pochod, ktorý povedie nadšeného pútnika Mateja Rajkoviča až do Bratislavy. Odskúša si tak čerstvo určenú a vyznačenú slovenskú Svätojakubskú cestu.
Podľa vlastných slov 31-ročného rodáka z Budmeríc v okrese Pezinok pochytila cestovateľská túžba po štúdiách, ktoré absolvoval vo Švajčiarsku. Precestoval viac než 40 krajín. Jedným z jeho najsilnejších cestovateľských zážitkov bola vlaňajšia 280 km dlhá púť po Svätojakubskej ceste z Porta do španielskeho Santiaga de Compostela.
[ad][/ad]Slovenská cesta
„Bol to neuveriteľný zážitok. Mal som konečne čas sa zastaviť, mentálne spracovať zážitky z ciest a porozmýšľať o tom, kam v živote kráčam. Na ceste som schudol, cítil som sa lepšie a naučil som sa žiť v prítomnom okamihu, tu a teraz. Povedal som si, že podobnú cestu musíme mať aj na Slovensku.“ hovorí Matej o tom, ako všestranne dokáže putovanie človeka obohatiť.
Po príchode na Slovensko sa pridal k občianskemu združeniu Priateľov Svätojakubskej cesty, ktoré od roku 2013 pracuje na obnove, značení a propagácii tejto tradície na Slovensku. Dlhé dni a večery povinnej karantény trávil spoločne s ostatnými členmi prácou na trase. Dnes je hotová a pripravená pre pútnikov.
Najkrajšie kúty republiky
Slovenská Svätojakubská cesta je dlhá 650 kilometrov. Vedie z Košíc až do Bratislavy a prechádza cez najdôležitejšie a najkrajšie slovenské mestá, kultúrne pamiatky svetového či národného významu, ale aj národné parky a ojedinelé prírodné úkazy. Východná časť má dva úseky – z Košíc do Levoče a z Levoče na Donovaly. Ďalšie úseky vedú cez Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Nitru, Trnavu až do Bratislavy.
Čerstvo určená a už s výnimkou jedného úseku aj symbolom mušle hrebenatky označená cesta začne v sobotu napoludnie pred Dómom svätej Alžbety. Mateja Rajkoviča majú v prvej etape s cieľom na Jahodnej sprevádzať viacerí členovia združenia. Dve nadšenkyne by s ním mali pokračovať ďalej, minimálne do konca prvého úseku, teda do Levoče.
Podľa predsedkyne združenia Evy Kocanovej je slovenská Svätojakubská cesta pripravená tak, aby sa po skončení každej etapy mal pútnik kde vyspať, občerstviť a nakúpiť si potrebné veci.
Hľadanie odpovedí
Matejove putovanie bude trvať približne jeden mesiac a skončí sa pri bratislavskom Dóme svätého Martina. Cieľom jeho cesty je spoznať lepšie Slovensko a Slovákov takých, akí naozaj sú, ale aj ukázať, aké jednoduché je vyraziť na púť. Sám vraví, že na Svätojakubskej ceste môže putovať každý, v každom veku. Stačí si vybrať úsek a vyraziť. Všetko ostatné ako prehľad trasy, mapy, kde si po ceste rezervovať ubytovanie a na čo nezabudnúť nájdete na webe.
„Ak riešite v živote veľkú otázku, pridajte sa ku mne a vyberte sa na Svätojakubskú cestu. Ak nemáte odpoveď ani po 100 či 650 kilometroch chôdze, tak ju nebudete mať nikdy,“ uzatvára Matej Rajkovič.
[ad2][/ad2]Tradícia putovania do Santiaga de Compostela vznikla už v stredoveku. Príčinou bol nález hrobu svätého Jakuba staršieho, jedného z apoštolov pochovaných v Európe. Odvtedy sa Santiago stalo jedným z najdôležitejších miest pútnického sveta. Počet pútnikov, ktorí tam prichádzajú, každoročne rastie. Ročne prejde túto cestu až takmer 350 000 tisíc pútnikov z celého sveta. Európska sieť Svätojakubských ciest je od roku 1993 vyhlásená za súčasť svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.