Vyskúšajte vyvýšené záhony
Chceli by ste pestovať zeleninu alebo kvety, len vás nebaví vytrhávanie buriny? Riešením je vyvýšený záhon, ktorý sa určite stane aj estetickým prvkom záhrady.
Takýto záhon však byť aj malou oázou zelene na vydláždenom dvore alebo terase. Pridanou hodnotou určite je, že sa nebudete musieť pri práci až tak ohýbať.
„Výroba“ vyvýšených záhonov nie je komplikovaná. Ako základ môže poslúžiť veľký hrantík, obrí kvetináč či ohradený kúsok pozemku s vrstvou zeminy, ktorá sa navŕši nad terén. Takéto riešenie je vhodné, ak potrebujete kúsok miesta na pestovanie zeleniny alebo kvetov na dvore alebo balkóne. Druhou pridanou hodnotou je spestrenie vzhľadu záhrady a zvýšenie výnosov z pestovania.
[ad][/ad]Nezabudnite na drenáž
Ak záhon postavíte na miesto s nepriedušným a nehlineným podkladom, je potrebné navrstviť hlinu aspoň do výšky 45 centimetrov a rátať s tým, že zemina časom zľahne a bude ju potrebné dosypať. Dno nezabudnite vysypať hrubšou vrstvou štrku.
Ak je základom pre takýto záhon veľká nádoba, napríklad sud či drevená bedňa, musí mať na dne drenážne otvory. Rátajte však aj s tým, že substrát vo vyvýšenom záhone vždy vyschne o niečo skôr. Je potrebné tomu prispôsobiť aj zálievku.
Drevo i tehly
Takého záhony majú mnoho predností vrátane jednoduchšieho prístupu k vysadeným rastlinám. Najvhodnejšia výška je medzi 80 až 120 centimetrami. Dĺžka je pritom ľubovoľná, šírka by mala byť do 130 centimetrov.
Ohradiť záhon môžete rôznymi spôsobmi: drevom (to však treba ošetriť impregnáciou), krátkou palisádou, konštrukciou z kmeňa, tehál, kamennou suchou stenou, plochými kameňmi, betónovou skružou či dokonca plechovou tabuľou. Ak obvodové steny vymurujete z tehál, záhon bude stabilný. Pri ostatných materiáloch by ste mali jeho stabilitu zaistiť napríklad drevenými kolmi v rohoch. Vymurované záhony je ale nutné pri základoch odvodniť, aby korienky rastlín nehnili vo vode.
Pomôže bazénová fólia
Vnútorné steny vyložte fóliou, ktorá zabráni odparovaniu vody. Vhodná je napríklad fólia pre záhradné jazierka. Ak je záhon vyvýšený na hline, neuzatvárajte dno fóliou, ale chráňte ho proti hrabošom položením králičieho pletiva.
Vysoký záhon je dobré zakladať aj teraz, na jar. Jeho spodná vrstva by mala byť tvorená dreveným odpadom, vetvami a menšími vetvičkami. Potom by mali nasledovať drvené či nasekané organické zvyšky, vrstva kompostu a nakoniec vrstva kvalitnej zeminy. Pri poklese substrátu ho každý rok dosypte zmesou kompostu a zeminy.