Divadlo hľadá šepkára
Štatistiky hovoria, že práce je dnes veľa a zamestnať sa môže každý. Ale čo ak ste tvor špecifický a nie každá robota vám sadne…
Existujú aj netradičné povolania, o ktorých mnohí ani netušia. Vedeli ste, že sa dá živiť aj šepkaním?
Už nesedia pod javiskom
Niekedy, ak ste sa pozreli na divadelnú scénu, v jej strede bola akási strieška, ktorú divadelníci nazývali mušľa. Pod ňou sedával šepkár. „Šepkárske búdky už nie sú súčasťou divadelného javiska niekoľko desiatok rokov. V súčasnosti sa šepká spomedzi javiskových portálov, prípadne v niektorých inscenáciách hraných na Malej scéne sedáva šepkárka v prvom rade,“ hovorí Svjatoslav Dohovič, hovorca Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach.
Šepkár je pre hercov nenahraditeľný. Slúži im ako posledná barlička, ak im vypadne text alebo sa niečo iné nepredvídané odohrá na scéne.
Pre ženy aj mužov
Momentálne v košickom divadle pracujú štyri šepkárky. „Dve sú v činohre a dve v opere. Je síce pravdou, že u nás je táto pozícia doménou žien, ale určite ju môžu robiť aj muži,“ predstavuje povolanie S. Dohovič a dodáva, že špeciálna škola pre šepkárov neexistuje. „Predpokladá sa však, že šepkár má skúsenosti s divadelnou a scénickou prácou. V prípade činoherných je podmienkou najmä dokonalá znalosť slovenského jazyka, v prípade operných nie je na škodu ovládanie predovšetkým taliančiny, keďže mnohé diela hráme práve v tomto jazyku.“ Kto by mal o takúto pracovnú pozíciu záujem, mal by mať aj stredoškolské vzdelanie s maturitou.
[ad][/ad]Mnohé texty inscenácií košické šepkárky poznajú naspamäť. ,,Ono sa to akosi automaticky na nás nalepí už počas skúšobného obdobia. Ja sama som veľmi spokojná, keď mám text u seba aspoň týždeň pred začiatkom skúšok, aby som si ho mohla dokonale načítať a rýchlejšie sa v ňom orientovať,“ približuje prípravu šepkárok Iveta Vinclavová, ktorá na tejto pozícii v divadle pracuje už niekoľko rokov.
Štátne divadlo momentálne práve hľadá pracovníka na post šepkára. Chceli sme preto vedieť, či by záujemcovi o túto nezvyčajnú prácu pomohlo, ak kedysi v škole vedel dobre našepkávať. „Zaujímavá otázka. Šepkanie v škole a šepkanie v divadle sú ale dve rozdielne veci, hoci jedna drobná súvislosť tu je. Tak ako v škole bolo nutné, aby si šepkanie nevšimol učiteľ, tak by si ho v divadle nemal všimnúť divák,“ spresňuje s úsmevom hovorca.
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.