Annu Frankovú pripomína výstava
Odkaz holokaustu a životný príbeh mladej holandskej Židovky Anny Frankovej približuje výstava, ktorú v Košiciach sprístupnili v synagóge na Zvonárskej ulici.
Vernisáž výstavy „Anna Franková – odkaz dejín dnešku“ pripravilo Gymnázium Edity Steinovej v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku. Partnerom je Anne Frank House a Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Edita Steinova je patrónkou košického gymnázia. Hoci bola vyhlásená za svätú katolíckou cirkvou, bola židovského pôvodu a zomrela za židovskú vieru.
[ad][/ad]Pochopenie atmosféry
„Niektorí študenti poznali jej životopis, a maturanti, ktorí budú komentovať výstavu, aj vďaka tomu mali znalosti o súvislostiach z obdobia druhej svetovej vojny, ale až po prečítaní denníka Anny Frankovej pochopili krutú atmosféru, ktorá vtedy bola,“ uviedla Hermana Jaroslava Matláková, spoluorganizátorka z gymnázia E. Steinovej.
Komentovaná prehliadka trvá približne polhodinu. Výstavu si môžete pozrieť do 11.mája, a to v pondelok, stredu, piatok od 9. do 12. hodiny a popoludní od 14. do 17.hodiny, v stredu o dve hodiny dlhšie. V nedeľu je sprístupnená iba popoludní od 14. do 19. hodiny, od 19. do 22. apríla bude zatvorená. Vstupné je dobrovoľné.
Podujatie komentovala Jana Teššerová, ktorá sprevádza turistov po židovských lokalitách v meste Košice. „Kde inde by mala výstava o Anne Frankovej byť? Patrí práve sem, aby si ju návštevníci pozreli a je to aj odkaz na tých Košičanov, ktorí sa po vojne nevrátili domov,“ uviedla Teššerová.
[article slug=”synagogu-na-puskinovej-otvaraju-verejnosti”][/article]Zomrela v tábore
Anna Franková sa s rodinou ukrývala v nepoužívaných priestoroch skladu v Amsterdame. Po odhalení skončila v koncentračnom tábore Bergen-Belsen, kde v roku 1945 zomrela.
Písala si denník, ktorý dostala ako darček k 13. narodeninám. Zachytila v ňom udalosti, ktoré sa okolo nej diali, detskými očami opisovala jednotvárne dni v úkryte.
Okrem samotných zápisov dievčaťa výstava približuje aj život v Amsterdame počas druhej svetovej vojny.
Foto: Veronika JanuškováOdporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.