Školáci zo ZŠ Požiarnicka oslavovali
Základná škola na Požiarnickej 3 v piatok oslavovala 40. výročie svojho vzniku.
Dobrá nálada vládla v Kultúrno-spoločenskom centre na Jedlíkovej ulici. V programe vystúpili predovšetkým žiaci školy a víťazi rôznych súťaží, ako je napríklad Puškinov pamätník či Hviezdoslavov Kubín. Ako hosť vystúpila Veronika Rabada. Deti svojimi videopozdravmi potešili známi moderátori Aneta Sedlmair Parišková, Andrea Pálffy – Belányiová, Adriana Kmotríkova či Darius Haraksin, ktorí túto školu navštevovali.
[ad][/ad]„Na našu školu sme veľmi hrdí. Deti u nás môžu navštevovať rôzne krúžky, či už zamerané na šport, kultúru alebo iné vzdelávanie. Snažíme sa vyučovať čo najlepšie. Okrem známych moderátorov na našu školu chodili aj významní slovenskí futbalisti – Marek Sapara, Radoslav Zabavník, Vladimír Janočko i Kamil Čontofalský, ktorí sú vzorom pre našich mladých futbalistov, basketbalistov či florbalistov,“ povedala učiteľka Táňa Bognová, ktorá tiež dodala, že medzi ich absolventov patria aj také osobnosti, ako riaditeľ Transparency international Gabriel Šípoš a generálny riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice Richard Majza. „Verím, že aj o 10 rokov, pri polstoročnici školy, sa budeme môcť pochváliť ešte väčšími úspechmi.“
Fotogaléria: Iveta Vaculová
Odporúčané články
V poslednom období rezonuje v Košiciach otázka odstraňovania komunistických symbolov, ktoré pre mnohých predstavujú znak niekdajšieho sovietskeho vplyvu. Na stole je takisto otázka premiestnenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády z Námestia osloboditeľov, kde spomínané symboly komunizmu rozvírili verejnú debatu. Aby však bola diskusia relevantná, mali by sme pochopiť aj význam tohto pamätníka a poznať jeho miesto v dejinách mesta, pozrime sa teda na jeho bohatú, no rozporuplnú históriu.
Na webe beží petícia za odstránenie symbolov komunistického režimu z Námestia osloboditeľov v Košiciach. Občania podpísaní pod petíciou požadujú od mesta aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka. Tento krok zdôvodnili štyrmi hlavnými dôvodmi. Ide o odsúdenie komunistického režimu, ktorý je podľa zákona označený za „zločinecký, nemorálny a protiprávny”. Organizátori petície považujú symboly na pomníku za propagáciu komunizmu, argumentujú, že je to v rozpore so základnými hodnotami demokratickej spoločnosti.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.