Čakanie na tragédiu? V jednom byte na Sofijskej ulici už šesťkrát zasahovali hasiči
Začiatok apríla sa v Košiciach niesol v znamení dvoch veľkých požiarov v bytových domoch. Na Ružovej a Obchodnej ulici zasahovali v krátkom čase po sebe hasiči. Problematického suseda majú aj obyvatelia na Sofijskej 12 na Sídlisku Ťahanovce.
Ľudia z bloku spozorneli – musia len žiť v neistote, či sa niečo tragické neprihodí? Alebo sa môžu nejako brániť? Hlavu v smútku mali obyvatelia vežiaka na Ružovej ulici v Košiciach 9. apríla. V noci ich z bytov evakuovali hasiči. Príčinou bol požiar na chodbe na ôsmom poschodí, kde začala horieť elektroinštalácia. Na druhý deň otriasol výbuch Obchodnou ulicou. Spôsobil ho unikajúci plyn v byte na štvrtom poschodí. Žil v ňom 91-ročný pán, ktorý výbuch neprežil. Susedia sa vtedy vyjadrili, že s ním mali problémy, pretože do bytu donášal rôzne haraburdie, drevo, niekedy si v ňom zapálil oheň.
Volali jeho deti
V byte na Sofijskej 12 hasiči zasahovali za posledné dva roky už šesťkrát, naposledy pred dvoma týždňami. Ako sa vyjadrili susedia, majiteľ bytu je telesne postihnutý, má problémy so sluchom a, bohužiaľ, aj s alkoholom. „Horelo uňho aj počas minuloročnej Veľkej noci. Večer o jedenástej išiel syn do kuchyne a zistil, že je poriadne zadymená,“ povedala obyvateľka domu.
Ďalší sused hovorí, že problém vznikne vždy pri zohrievaní večere. „Aj sa mu snažíme dohovoriť, ale iba vtedy, keď sú tu hasiči alebo policajti, lebo bežne sa s ním dohovoriť nedá. Volali sme aj jeho deti, ktoré chvíľu po zásahoch na neho dávali pozor, pretože sa nadýchal splodín.“
Odstavili mu plyn
Správcom bytového domu je Územné bytové družstvo Ťahanovce (ÚBD). „O uvedenom probléme máme vedomosť a riešime ho. Komunikujeme a sme v kontakte s rodinou predmetného vlastníka bytu,“ hovorí Jaroslav Jarkovský, predseda predstavenstva a riaditeľ ÚBD. Dodal, že v byte bol odstavený plyn, takže plynový sporák už nie je možné pustiť. „Zabezpečuje sa inštalácia indukčnej varnej dosky s inštalovanou ochranou proti prehriatiu.“
Povinnosti správcu
Ochrániť práva vlastníkov je povinnosťou správcu a vyplýva to aj zo zákona. Správcovská spoločnosť v tomto prípade tvrdí, že správca musí chrániť práva všetkých vlastníkov v bytovom dome, a nie len práva určitej skupiny vlastníkov. „Je preto nepochybne potrebné odborne preukázať tvrdenia jednotlivcov o závislosti osoby na alkohole, a nie na základe ich subjektívneho názoru, najmä v prípade, že ide o osobu s poruchou sluchu, u ktorej môže dochádzať k zhoršenej koordinácii rovnováhy, aj keď nie je pod vplyvom omamných látok. Závislosť na alkohole u tejto osoby musí určiť lekár,“ uvádza riaditeľ UBD.
Rozhodnúť môže aj súd
Odborná konzultantka Združenia správcov a užívateľov nehnuteľností Zdenka Jurčáková už pred rokom odporúčala vlastníkom bytov požiadať správcu domu, aby na schôdzi vlastníkov alebo cez písomné hlasovanie bolo schválené podanie návrhu na predaj bytu, o ktorom rozhodne súd. Toto však vlastníci neurobili. Správca eviduje iba jednu sťažnosť suseda, ktorú v súčasnosti rieši. „Rodina urobila základné opatrenia, aby sa eliminovalo riziko prihorenia jedla na sporáku.
Preverujeme opodstatnenosť sťažnosti suseda a po predložení vyžiadaných odborných stanovísk, ktoré buď potvrdia, alebo negujú potrebu požadovaného riešenia sťažovateľa, budeme vedieť zaujať stanovisko nezaťažené emóciami a panikou.“
Chýba dôkazné bremeno
Podľa vedomostí správcu v každom jednom prípade došlo k prihoreniu jedla na sporáku. „Nedošlo k horeniu elektroinštalácie, resp. súčasti vybavenia bytu. Keďže nevzniklo poškodenie spoločných priestorov a nemáme ani vedomosť o poškodení bytu iného vlastníka alebo jeho majetku, bude veľmi ťažké uniesť na súde dôkazné bremeno o ohrození majetku tak, aby sme boli úspešní so žalobou o nariadenie predaja bytu vlastníka,“ upozorňuje správca.
Riaditeľ UBD J. Jarkovský dodal, že by museli predávať aj byty vlastníkov, u ktorých došlo k prerušeniu dodávky elektrickej energie, keďže ohrozujú majetok ostatných vlastníkov tým, že svietia sviečkami a vzniká zvýšené riziko požiaru.
Keďže vlastníctvo je v zmysle Ústavy SR nedotknuteľné, mnohí vlastníci bytov si kladú otázku, či je správne, ak v dome odsúhlasujú na schôdzi podanie žaloby, ktorá smeruje k nariadeniu predaja bytu. Zdenka Jurčáková, odborná konzultantka Združenia správcov a užívateľov nehnuteľností, hovorí, že je to krajné riešenie, ale v niektorých prípadoch aj nevyhnutné. „Ak chce správca a vlastníci chrániť svoj majetok, pokojné bývanie ostatných vlastníkov, ale hlavne bezpečnosť v dome, mali by konať.“
Na Sofijskej ulici len zvýšenou pozornosťou ostatných vlastníkov bytov v dome zrejme nedošlo k samotnému požiaru, a teda ohrozeniu majetku a bezpečnosti ostatných vlastníkov v bytovom dome. Otázkou však je, dokedy sa dá takáto situácia tolerovať. Vlastníci bytov by preto mali podľa odporúčania Z. Jurčákovej rokovať o odpredaji bytu uvedeného vlastníka. K zdokumentovaniu správca pripraví kompletný materiál, ktorý preukazuje ohrozenie bezpečnosti v dome a rušenie pokojného bývania ostatných vlastníkov.
V druhom rade musia vlastníci splnomocniť správcu na podanie žaloby na predaj bytu. „Z praxe máme skúsenosti, že sa vždy nájde riešenie, tak zo strany príbuzenstva, alebo aj samotného vlastníka, aby ku konkrétnemu kroku samotného predaja nedošlo. Aj v tomto prípade možno tento krok vyburcuje deti vlastníka k tomu, aby neriešili takú vážnu situáciu len dohovorom alebo častejšími návštevami v byte, ale radikálne a zodpovedne. Ak túto snahu neprejavia, musia celú situáciu radikálne riešiť ostatní vlastníci v dome spolu so správcom,“ dodáva na záver konzultantka.
Keď varí, sú v pohotovosti…
Hasiči byt na Sofijskej 12 už veľmi dobre poznajú. Viackrát tam museli vylomiť dvere hydraulickou technikou. Scenár zásahu je väčšinou rovnaký a stojí stovky až tisíce eur.
Prvýkrát zasahovali hasiči v byte staršieho pána 27. mája 2016, naposledy 25. apríla 2018. Spolu to bolo už šesť výjazdov. „Vo všetkých prípadoch išlo o pripálenie potravín na sporáku. Byt a spoločné priestory bytového domu boli hasičskou jednotkou odvetrané, prekontrolované okolité byty a poskytnutá predlekárska pomoc majiteľovi bytu,“ uviedol pre KOŠICE:DNES Viktor König, samostatný odborný inšpektor a zisťovateľ príčin vzniku požiarov.
Ako sme sa tiež dozvedeli, majiteľ bytu za tieto priestupky bol v jednom prípade hasičmi pokarhaný, v dvoch mu bola udelená sankcia v celkovej sume 198 eur. Ak by vznikol väčší požiar, obišiel by podstatne horšie. „V prípade naplnenia skutku všeobecného ohrozenia to môže mať aj trestnoprávny charakter,“ upozorňuje V. König.
Doplnil, že prípady požiarov potravín na sporáku sú v Košiciach pomerne časté. Preto hasiči odporúčajú obyvateľom, aby vo vlastnom záujme dodržiavali návod na používanie tepelného spotrebiča, na ktorom si varia stravu, neodchádzali od prevádzkovaného spotrebiča a po každom varení sa presvedčili, či je vypnutý. „Dôležité je, aby sa nepúšťali do varenia, ak sú unavení, pretože sa často stáva, že zaspia. A už vôbec by pri varení nemali opúšťať byt a chodiť napríklad na nákup – aj také prípady evidujeme. Vhodné je tiež dať si prekontrolovať spotrebič odborne spôsobilej osobe v lehotách určeným zákonom.“