…a tak to ide dookola
V Košiciach žije podľa zasvätených odhadov okolo 800 bezdomovcov. Viacerí z nich svojím správaním vedia rozčúliť či pohoršiť obyvateľov i návštevníkov mesta.
Jeden z našich čitateľov nás upozornil na takúto skupinku, ktorá sa zdržiava na Terase. „Na Šafárikovej triede a Gudernovej ulici pri detských ihriskách každý deň pijú a potom vyspávajú na zemi pri lavičkách. Už som to riešil aj s mestskou políciou, tá je však bezradná, lebo zákon je na takýchto ľudí krátky,“ napísal nám nahnevaný muž.
Ďalším miestom, kde sa bezdomovci stretávajú a popíjajú, sú kríky pri vežiakoch na Južnej triede bezprostredne vedľa budovy Mestských lesov. „Ťažko viem vysvetliť vnučke, ktorú tadeto takmer denne vediem z neďalekej škôlky, prečo tí špinaví ujovia ležia na zemi a prečo sa pri nich váľajú fľaše,“ pripája svoju skúsenosť Ružena, ktorá v jednom z vežiakov býva.
Dohľad nad verejným poriadkom je kompetenciou mestských policajtov. Tí si však s problémovými bezdomovcami môžu len ťažko poradiť. Postupovať totiž môžu len v medziach, ktoré im dovoľuje zákon.
[ad][/ad]„O spomínaných miestach, kde sa zdržiavajú problémoví ľudia, vieme. Často sa zdržiavajú napríklad aj na Luníku II. Hliadky tam často chodia. Na to, aby sme ich mohli z miesta vykázať, musí byť zrejmé, že spáchali nejaký priestupok, ktorý musíme vedieť aj dokázať, napríklad verejné pohoršenie. A aj potom ich môžeme len napomenúť, pretože finančná sankcia je doslova bezpredmetná, nedá sa od nich vymôcť a oni to dobre vedia. Po odchode hliadky sa na miesto opäť vrátia, a tak to ide dookola. Viac nám zákon neumožňuje,“ opísal situáciu hovorca mestskej polície Róbert Juhászi.
V Amerike je podľa jeho slov napríklad zákonná možnosť, že tamojšia obdoba mestskej polície môže ľudí vzbudzujúcich verejné pohoršenie zadržať a súd im môže uložiť trest verejnoprospešných prác. U nás takúto možnosť strážcovia verejného poriadku nemajú.
foto: veja
Odporúčané články
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.