Fero Fenič pozýva na Art Film Fest v Košiciach
Kľúčové filmy z vlastnej tvorivej dielne, ale aj diela prepojené motívom osudovosti predstaví Fero Fenič na 26. ročníku medzinárodného festivalu Art Film Fest v Košiciach.
Sekcia Fero Fenič divákom ponúkne možnosť pozrieť si prierez režisérovou krátkometrážnou tvorbou.
Debut v trezore
V pásme krátkych dokumentov nebude chýbať jeho prvý školský film Človečina (1975), ktorý bol zároveň študentským debutom Vilka Filača, neskoršieho kameramana najznámejších snímok Emira Kusturicu. Príbeh neveľmi úspešnej mladej kapely sleduje Feničov profesionálny debut Diadém (1978), ktorý nadväzuje na poetiku československej novej vlny a zobrazením životných smoliarov sa vymyká spomedzi väčšinovej tvorby v dobe svojho vzniku. Na plátna košických kín sa vráti i Feničov celovečerný hraný debut, sociálna dráma Džusový román (1984). Vďaka intenzívnemu zobrazeniu beznádejnej atmosféry doby a mizivej životnej perspektívy mladých ľudí skončila snímka v trezore. Na plátna československých kín sa dostala až po piatich rokoch od svojho vzniku.
Provokatívne snímky
Fenič predstaví vo svojom výbere aj film českej dokumentaristky Olgy Sommerovej Magický hlas rebelky (2014). Sommerová bola jeho spolužiačkou počas vysokoškolských štúdií, v snímke zdokumentovala životný príbeh speváčky Marty Kubišovej.
[ad][/ad]Témou osudovosti, ale aj inakosti sa zaoberá dráma Krajina búrok (2014), skutočnými udalosťami inšpirovaný debut režiséra Adama Császiho. Na maďarskom vidieku sa v zvláštnom milostnom trojuholníku stretávajú miestny mladík, neúspešný futbalista a jeho nemecký priateľ. Minimalizmus a provokatívnosť bez zábran prinesie titul Twentynine Palms (2003). Režisér Bruno Dumont ním provokuje a prekvapuje, čo je dôvodom, pre ktorý sa cesta nesúrodej mileneckej dvojice do púštnej oázy dostala do Feničovho festivalového výberu. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest bude v Košiciach od 15. do 23. júna.
(TASR)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.