Firma myslí na svoje ženy – dáva dokopy ženskú komunitu
Úspešné spoločnosti vo svete aj na Slovensku vedia, že svojich zamestnancov si musia ceniť a dopriať im pracovné prostredie, v ktorom sa budú cítiť príjemne. Môže ísť o benefity v podobe práce z domu (tzv. homeoffice), relaxačné miestnosti vo firme či rôzne podujatia.
Súčasťou firemnej kultúry by mala byť aj súdržnosť ľudí, ktorí spolu tvoria spoločnosť. Nie je nič lepšie než to, ak sú vaši kolegovia aj vašimi priateľmi. Nadväzovanie ľudských väzieb je ľahšie v uvoľnenej atmosfére, ktorú môže zamestnávateľ svojmu tímu poskytnúť napríklad formou teambuildingu či eventu.
Ženská IT komunita
Spoločnosť T-Systems Slovakia v Košiciach pravidelne pripravuje svojim zamestnancom množstvo akcií. Tentoraz sa zamerala na nežnejšie pohlavie, ktoré v kolektíve košickej firmy predstavuje vyše 1 200 žien. Pre všetky zamestnankyne, aj tie na materskej dovolenke, ktorých je približne 300, sa firma rozhodla organizovať podujatie Lady T.
„Na komunikačnom oddelení sme sa minulý rok rozhodli, že budeme myslieť aj na naše ženy, ktoré okrem práce vo firme zvládajú aj ďalšie povinnosti doma, keď im pracovný deň končí. Napadlo nám, že dáme dokopy ženskú komunitu a vytvoríme akciu, z ktorej by si ženy niečo aj odniesli – nové poznatky, trochu sa zasmiali, naučili sa relaxovať a spoznali sa navzájom,” približuje myšlienku podujatia Kristína Záthureczká, komunikačná špecialistka z T-Systems Slovakia.
Výsledkom bolo podujatie Lady T, určené pre všetky zamestnankyne spoločnosti T-Systems Slovakia, ktoré trvalo celý týždeň. Prinieslo rôznorodé témy v podobe prednášok aj workshopov s odborníkmi či zaujímavými ľuďmi. Prvým hosťom Lady T bol neonatológ a Košičan roka 2017 Peter Krcho. Pre ženské publikum si pripravil prednášku Cisársky rez vs. prirodzený pôrod.
Mal to blízko z nemocnice
„Cisárske rezy majú pre dieťa určité riziká, preto, ak sa nám ich podarí znížiť, bude viac detí bez komplikácií po pôrode. Ide o tému, ktorú má zmysel otvárať a rozprávať sa o nej, pretože vďaka tomu vieme efektívne znížiť počet cisárskych rezov. Z hľadiska neonatológie má prirodzený pôrod obrovské pozitíva pre novorodenca, na ktoré musíme myslieť. Momentálne je veľká potreba komunikovať viac – ak sa mi podarilo dnes presvedčiť dve mamičky, ktoré zvažovali, že chcú rodiť cisárskym rezom, tak som veľmi rád,” vyjadril sa P. Krcho.
Dámy mali skutočný záujem o problematiku, ktorú špecialista otvoril, svedčilo o tom aj množstvo otázok. Okrem výhod prirodzeného pôrodu sa venoval napríklad aj tomu, aký je dôležitý fyzický kontakt medzi matkou a novorodencom, priblížil aj kontinuitu komunikácie medzi mamkou a jej dieťaťom prostredníctvom dojčenia či ukázal, ako v praxi vyzerá jeho práca na neonatologickom oddelení.
Prednášky sú uňho podľa jeho slov bežné skôr na akademickej pôde alebo počas konferencií. Do T-Systems Slovakia však zavítal rád nielen pre dobré vzťahy so spoločnosťou. „Je to veľmi blízko nemocnice (smiech). Mali sme odtiaľto množstvo pacientov. Navyše, prednáška nie je len pre poslucháča, ale aj pre mňa, aby som si dobil baterky.”
Nečakané stretnutie
K skutočne prekvapivému okamihu došlo, keď ostával priestor na poslednú otázku. Položila ju slečna, ktorá vlastne žiadnu otázku nemala. Chcela sa lekárovi poďakovať za to, že pred 22 rokmi zachránil jedno dievčatko – a bola to práve ona! Naozaj nečakané emotívne vyznanie dojalo lekára, ale aj všetkých v sále. „To sú situácie, ktoré nám dávajú obrovskú silu pokračovať v tom, čo robíme,” povedal vzápätí P. Krcho.
Lucia Navrátilová, ktorú ako predčasne narodené dieťa zachránil, pracuje v spoločnosti na pozícii junior projekt manažér. „Keď som sa dozvedela, že v našej firme bude, rozhodla som sa, že to využijem a poďakujem sa mu za to, čo pre mňa urobil. Moja mamina ma porodila v 33. týždni a nastali komplikácie. Nasadili mi liečbu, ktorú však pán Krcho zmenil po príchode do služby. Vďaka tomu som tu,” neskrývala dojatie.
Bohatý farebný program
Po stretnutí s neonatológom tematicky nasledovala prednáška o bezplienkovej metóde či spôsoboch, ako nosiť dieťa v šatke. Na svoje si však v rámci podujatia Lady T prišli aj „nemamičky”. „Pôjdeme aj do tém ako interiérový dizajn, líčenie spojené s workshopom, móda a aktuálne trendy, zdravé stravovanie, cvičenie, ale aj sebaobrana či arteterapia. Naplnením nášho cieľa by bola aktívna komunita žien, ktorá sa pozná. Keďže je nás veľa, verím, že sme sa počas tejto série prednášok a workshopov viac zblížili,” uzatvára K. Záthureczká.
Anketa: Čo hovoríte na podujatie Lady T vo vašej firme?
(EH)
foto: EH
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.