Močový mechúr nemá zimu rád
Je jar, lásky čas a mnohé ženy a dievčatá sa so svojimi partnermi vyberajú do prírody. Trávička je zelená, slniečko svieti a všetko to láka na príjemné posedenie na deke. Dávajte však pozor. Zem ešte nie je natoľko vyhriata a vaše posedenie by mohlo mať pre vás nepriaznivé dôsledky.
Trpia viac ženy
„Zápal dolných močových ciest, teda zápal močového mechúra – cystitída, vzniká pri podchladení organizmu. A to vtedy, keď vystavíme organizmus chladnému a vlhkému prostrediu, čím sa vytvoria vhodné predpoklady pre vznik močovej infekcie,“ hovorí MUDr.
Igor Milichovský, vedúci Urocentra Nemocnice Košice-Šaca a. s. a zároveň dodáva, že častejšie sú týmito problémami postihnuté ženy, čo súvisí aj s odlišnými anatomickými pomermi močovopohlavných orgánov mužov a žien. Chlad a vlhko majú nepriaznivý vplyv na močovopohlavné orgány u mužov najmä na prostatu, u žien najmä na močový mechúr.
Najčastejší výskyt je na jar a v jeseni
To vysvetľuje aj oveľa častejší výskyt zápalov močových ciest na jar a jeseň, teda keď sa po zime veľmi rýchlo “vyzliekame” a prezúvame do ľahkej obuvi, prípadne sedíme na ešte studenej a vlhkej zemi a slniečko nás príjemne zohrieva. Na jeseň sa zase neskoro začneme obliekať do teplejších odevov a topánok.
Príznaky
„Príznaky akútneho zápalu močových ciest, resp. močového mechúra, sú typické a prichádzajú náhle,“ hovorí dr. Milichovský. „Postihnutý má časté a bolestivé nutkanie na močenie, močí len po troške, má stále pocit potreby močenia a pritom často vymočí len pár kvapiek s úporným štípaním (rezaním) v močovej rúre a niekedy aj bolesťou v podbrušku na konci močenia.“
Teploty pri zápale dolných močových ciest nebývajú, ale príznaky sú veľmi nepríjemné. Pacient, resp. pacientka, pozoruje krvavý moč, čo každého veľmi vystraší a rýchlo vyhľadá lekársku pomoc.
Diagnóza
Diagnóza je na základe uvedeného ľahká a rýchla. „Samozrejme, okrem anamnézy sa musí vyšetriť moč a urobí sa aj fyzikálne vyšetrenie pacienta. Veľmi účinná je antibiotická a spazmoanalgetická liečba na potlačenie infekcie a častého bolestivého nutkania na močenie,“ uvádza dr. Milichovský.
„Pri správnej diagnóze a liečbe dochádza k úľave a vymiznutiu príznakov už o pár hodín, často po jednej až dvoch tabletkách antibiotík. Preto je táto liečba len krátkodobá 3 – 5 dní, niekedy stačí jedna alebo dve tabletky.“
Samoliečba trvá dlhšie
Niekedy, ale skôr výnimočne, sa zaobídeme bez antibiotík a ľahšiu formu zápalu dolných močových ciest môžu vyliečiť aj voľne dostupné lieky rastlinného pôvodu tzv. fytopreparáty a dostatočný príjem tekutín, aby došlo ku ľahšiemu “vyplaveniu” pôvodcu uroinfekcie močením. Takáto liečba však trvá dlhšie a postihnutý(á) musí podstatne dlhšie znášať nepríjemné príznaky infekcie. Samozrejme, ku liečbe patrí aj pobyt v suchom a teplom prostredí.
Prevencia
Primerane sa obliekať, vyhýbať sa chladnému a vlhkému prostrediu alebo sedeniu na studenom, otužovanie, primeraná hygiena močovopohlavných orgánov a v neposlednom rade aj štandardné správanie sa v sexuálnej oblasti.
A môžu častejšie zápaly močových ciest spôsobiť vznik močových kameňov? Dr. Milichovský hovorí, že skôr chronická uroinfekcia a nedostatočné vyprázdňovanie močových orgánov (močového mechúra, obličiek), teda prítomnosť tzv. zvyškového (reziduálneho) moču môžu byť príčinou vzniku tzv. infekčných močových kameňov. Ale to je už oveľa zložitejšia etiológia a patogenéza.
NAJLEPŠÍ POMOCNÍCI
Pri ľahkých zápaloch môžete sami urýchliť liečbu jednoduchými prostriedkami:
- suché teplo
- panvovú oblasť si udržujte v teple. Dávajte si tiež pozor, aby vás v tejto oblasti ani neofúklo (zvlášť, ak sa spotíte).
- vlhké teplo – urobte si teplé obklady, napríklad pomocou termofľaše alebo si na dvadsať minút sadnite do vane s teplou vodou.
- dostatok tekutín – aby ste „vyplavili“ baktérie, pite minimálne jeden a pol až dva litre denne. Káva sa neráta.
- vitamín C – obohaťte si svoj pohár vody céčkom (vytlačte si doň polovicu citróna alebo použite šumivé tablety), urýchlite tým liečbu.
- ovocie – primiešajte si do jogurtu brusnice. Obsahujú totiž tanín, ktorý pôsobí antibakteriálne.
Foto: Shutterstock