V kauze ultrazvukov sa nemocnica necíti poškodená. Pašku bráni vlastným posudkom
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach si nebude v prípade nákupu ultrazvukov, pri ktorom bol podľa polície jej zamestnancom spáchaný trestný čin, žiadať náhradu škody. Tvrdí totiž, že jej žiadna škoda nevznikla a pri súťaži v roku 2013 nebol porušený zákon
Národná kriminálna agentúra koncom apríla obvinila z machinácií pri verejnom obstarávaní Branislava Pašku. Synovec nedávno zosnulého politika Smeru Pavla Pašku bol v čase tendra na dodávku štyroch digitálnych ultrasonografických prístrojov šéfom oddelenia verejného obstarávania nemocnice a predsedal aj komisii na vyhodnocovanie ponúk.
Súťaž s cenou 450-tisíc eur s DPH v roku 2013 vyhrala firma WEGA – MS, ktorá ako jediná predložila v elektronickej aukcii ponuku. Polícia tender začala vyšetrovať o dva roky neskôr, keď na jeho sporné okolnosti upozornila nezisková organizácia Via Iuris.
[ad][/ad]Záujemcov bolo viac
Podozrivé sa jej zdalo, že súťažné podklady si stiahlo celkovo dvanásť záujemcov, ale okrem WEGA – MS nikto nepodal cenovú ponuku. Via Iuris to vysvetlila tým, že predmet zákazky bol zadefinovaný veľmi úzko a špecificky.
Štátna nemocnica požadovala napríklad ovládanie prístroja podsvietenými aktívnymi tlačidlami a prídavným dotykovým LCD panelom, vybavenie ultrazvuku štyrmi brzdenými kolieskami či okrem bežných aj ďalšie dva formáty na ukladanie snímok.
Podľa mimovládky nemocnicou požadované technické špecifikácie nemali medicínske opodstatnenie a znevýhodnili konkurentov víťaznej firmy. Via Iuris tiež zistila, že ultrazvuk s lepšou sondou a väčším displejom pre rádiologické oddelenie kúpila nemocnica vo Vsetíne o 41-tisíc lacnejšie ako košická. Pri ultrazvuku pre gynekológiu bol rozdiel dokonca 70-tisíc eur, teda zhruba dvojnásobok českého nákupu.
Polícia neinformuje
Polícia odmietla povedať, aká škoda mala byť spôsobená trestným činom, z ktorého je obvinený Paška, aj to, kto je v skutku označený ako poškodená strana. Odvoláva sa na paragraf, ktorý jej umožňuje utajiť tie skutočnosti, ktoré by mohli zmariť alebo sťažiť objasnenie alebo vyšetrenie veci.
Poškodený si môže uplatniť nárok na náhradu škody v trestnom konaní najneskôr do skončenia vyšetrovania. Rozhoduje o ňom súd rovnakým rozsudkom, ktorým rozhoduje o vine alebo nevine obžalovaného.
Univerzitná nemocnica potvrdila, že v trestnej veci nerobila úkony vo vzťahu k náhrade škody ani žiadne iné. „UNLP nevystupuje v spomínanom trestnom konaní,“ povedala hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková.
Posudok: Žiadna diskriminácia
Nemocnica od začiatku trvá na tom, že súťaž bola transparentná a odmieta, že nastavením technických parametrov prístrojov uprednostnila jedného záujemcu. Po obvinení Pašku zverejnila, že si v októbri 2015 dala Ústavom súdneho inžinierstva spracovať vlastný posudok.
Od znaleckej organizácie chcela, aby posúdila cenu dodaných ultrazvukov aj to, či zadefinované kritériá neboli diskriminačné pre ostatných výrobcov.
„Požadované parametre spĺňajú viacerí výrobcovia USG prístrojov najvyššej rady. Vysúťažená cena zodpovedá obvyklej cene v danom období na trhu,“ konštatuje ústav na poslednej strane posudku, ktorú nemocnica sprístupnila denníku KOŠICE:DNES.
Posudok objednal vedúci odboru nákupu nemocnice, na ktorom Paška šéfoval oddeleniu verejného obstarávania, týždeň predtým, ako začala polícia oficiálne trestné stíhanie. Nemocnica za neho zaplatila šesťtisíc eur s DPH.
Podal sťažnosť
Paškov advokát Sergej Romža podal proti obvineniu sťažnosť, o ktorej rozhodne prokurátor. Ani jeden z nich neodpovedal na otázku, či obhajobu opierajú aj o tento znalecký posudok a stanovisko nemocnice, že prístroje nakúpila za primeranú cenu.
Paška vo funkcii šéfa verejného obstarávania skončil v novembri 2015 pre známu bitku na Hlavnej ulici, v ktorej bol zo svojich troch bratov najaktívnejší. Odvtedy je oficiálne v nemocnici len referentom.
Štátne zdravotnícke zariadenie by ho muselo prepustiť, len ak by bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. K tomu má najbližšie práve v prípade nočnej bitky, v ktorej Paškovcov prvostupňový súd uznal vinnými a Branislavovi uložil podmienečný trest.