Nebohý Dvořák pôsobil v Košiciach ako redaktor
Milovníkom histórie je meno Pavla Dvořáka veľmi známe. Historik, spisovateľ a publicista vo veku 81 rokov zomrel tesne pred vianočnými sviatkami.
Ku Košiciam mal blízky vzťah, pretože na začiatku novinárskej kariéry v meste pracoval. Nechýbal ani na niektorých potulkách s Milanom Kolcunom. Turistický sprievodca má na historika a spisovateľa iba tie najlepšie spomienky.
„Vždy, keď sa mám stretnúť s nejakým slávnym človekom, mám obavy, aké bude mať maniere. Pán Dvořák bol skromný človek a spolupráca s ním bola výborná,“ zaspomínal si Kolcun.
[ad][/ad]Prišiel aj do talkshow
Historik sa zúčastnil aj potulky po slávnych sieňach mesta ešte vlani v januári a s Kolcunom sa stretli aj pred niekoľkými mesiacmi, keď Dvořák pripravoval deviate pokračovanie knihy Stopy dávnej minulosti.
„Košiciam sú tam venované dva príbehy. Vtedy sme sa prešli mestom a ukázal som mu niektoré renesančné pamiatky,“ dodal Kolcun, ktorý mal v apríli 2015 známeho historika aj s jeho synom vo svojej talkshow Bez šepkára.
Fotograf a grafický dizajnér Jakub Dvořák zomrel v roku 2017 po ťažkej chorobe vo veku 47 rokov. „Pokúsim sa, aby na potulku po Mlynskej ulici prišla jeho dcéra a syn,“ uviedol Kolcun.
Spal v redakcii
V rokoch 1963 až 1968 bol Dvořák redaktorom krajovej redakcie Práce v Košiciach, ktorá sídlila na Poštovej ulici. „Z krajovej redakcie odišiel do Bratislavy starší kolega a bolo treba obsadiť jeho pozíciu,“ zaspomínal si v rozhovore pre denník KOŠICE:DNES v januári 2017.
Prezradil, že si ani nehľadal ubytovanie a spal na starom gauči v redakcii. Košice pri svojej návšteve aj pochválil. „Vnímam, že Košice výrazne získali na vážnosti. Nie sú už takým utláčaným mestom ako kedysi, keď boli všetky kroky riadené komunistami z Bratislavy. Dnes majú štatút sebavedomého mesta,“ uviedol v rozhovore.
[ad2][/ad2]Narodil sa 13. mája 1937 v Prahe, zomrel 21. decembra 2018. Bol slovenský historik, spisovateľ a publicista. Napísal viac ako 30 kníh, množstvo rozhlasových a televíznych scenárov a stovky článkov najmä o slovenskej histórii. Získal množstvo ocenení, medzi nimi aj Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.