Historické budovy bohatých obchodníkov nahradil obchodný dom Dargov
Na úvod smutná správa. Náš seriál Premeny Košíc definitívne končí. V takmer 130 pokračovaniach sme v priebehu dva a pol roka načreli do histórie približne 400 budov v historickom centre nášho mesta.
V jedinečnom seriáli sme sa snažili poskytnúť milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie.
Projekt vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara (1953 – 2018), vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, bývalého riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
Nuž a tá dobrá správa? Slávna história nášho mesta zo stránok denníka KOŠICE:DNES nevymizne. Pracujeme na ďalšom projekte, ktorý by sa mal objaviť v našich i vašich novinách v najbližšom čase. Dnes, rovnako ako minulý týždeň, sa budeme opäť venovať budovám na Štúrovej ulici, na ktoré si starší Košičania len matne pamätajú. Museli totiž ustúpiť výstavbe obchodného domu Dargov.
[ad][/ad]Dom na rohu dnešnej Štúrovej a Mojmírovej ulice (na pohľadnici z roku 1900 – vľavo hore) vznikol koncom 50. rokov 19. storočia. Jeho majiteľom i vlastníkom ďalších troch susediacich nehnuteľností bol bohatý obchodník a významný predstaviteľ košickej Obchodnej a priemyselnej komory Ján Stark. Do zobrazenej podoby dom v roku 1886 prestavovala stavebná firma Pajtás & Wirth.
Ján Stark mal v meste viac domov a tento v roku 1896 prenajal veliteľstvu VI. armádneho zboru, ktoré tu malo svoje sídlo do konca roku 1908, kým si pre tento účel armáda nepostavila vlastný objekt. Po smrti majiteľa zdedil dom jeho zať, c. a k. podplukovník vo výslužbe Leopold Schreiber. V rokoch 1921 – 1938 bolo v budove sídlo redakcie maďarského právnického týždenníka „Csehszlovák Jog“.
Na prízemí sa začali v 20. rokoch minulého storočia otvárať aj obchodné prevádzky. Jednu z prvých tu mal turecký cukrár Ahmed Suliman. Pred zbúraním domu na jar 1983 tu bola predajňa domácich potrieb, fotoateliér a predaj pneumatík.
Budova stála na mieste západnej polovice dnešného obchodného domu Dargov. Pozrime sa teraz na druhú historickú pohľadnicu (vpravo hore) rovnako z roku 1900. Dom vľavo sme si už opísali. Budova vpravo, ktorá zaberá dve tretiny pohľadnice, mala zo Štúrovej ulice fasádu dlhú až 65 metrov. Jej zárodkom bol dom, ktorý na južnom predpolí bývalých hradieb koncom 30. rokov postavil v tom čase azda najúspešnejší a najbohatší obchodník Karol Gottfried Fiedler. Táto staršia časť domu stála z nášho pohľadu na ľavej strane, vpravo bola v počiatočnej fáze ešte záhrada, ktorá hraničila s predĺženou a tu končiacou Hlavnou ulicou.
[ad2][/ad2]Majiteľom domu bol od 40. rokov 19. storočia Fiedlerov zať, obchodník so železom Viliam Kollman, od roku 1858 jeho švagor Adolf Megay so spoločníkom Gustávom Fliescherom. Tí dali budovu zväčšiť a vybudovať aj krídlo smerujúce na sever do Hlavnej ulice. Od roku 1879 bolo v dome povestné železiarstvo „Fleischer & Schirger“. Keď v roku 1892 zomrel jeho majiteľ Teodor Schirger, majiteľom domu aj obchodu, ktorý po tradičným názvom fungoval až do roku 1947, sa stal jeho švagor Ľudovít Oelschläger starší. Budovu asanovali na jar 1983. Starší Košičania si určite pamätajú naposledy fungujúcu predajňu domácich a elektrických potrieb, ktorú až do posledných chvíľ nenazvali inak ako „Fleischer- Schirger“.
Na mieste tejto i vedľajších dvoch budov po jej bokoch vyrástol v roku 1983 – 1986 Združený obchodný dom Dargov. Náklady na jeho výstavbu predstavovali takmer 24 miliónov Korún československých a hlavným investorom bol štátny podnik OTEX Prešov. Účasť na stavbe mali aj iné podniky, a tak sa mal obchodný dom pôvodne volať „Domino“, podľa známej skladačky. Takýto neónový nápis sa objavil už aj na priečelí budovy, v poslednej chvíli však stranícki ideológovia rozhodli, že je nevhodný, lebo až príliš pripomína cirkev(!!!).
Tesne pred otvorením obchodného centra na Vianoce 1986 názov zmenili na „Dargov“, podľa pohoria a priesmyku, odkiaľ v januári 1945 vstúpila do Košíc Sovietska armáda.
Čítajte aj:
- Tri honosné budovy mali zbúrať pre parkovisko
- Prvé domy na Štúrovej vybudoval slávny staviteľ Michal Répászky
- Štúrovu ulicu nazývali v stredoveku Via ad Sepsium (Moldavská cesta)
- Budova židovskej školy je ukážkou skvelej architektúry
- Pozrite si neznáme detaily známych miest v centre
(RED)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.