Zelenskyj: Som pripravený usporiadať prezidentské voľby
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj povedal, že je pripravený usporiadať prezidentské voľby, pokiaľ bude možné zaistiť bezpečnosť v krajine. Dodal, že Washingtonu do 24 hodín pošle upravené návrhy na ukončenie takmer štvorročnej vojny s Ruskom.
Americký prezident Donald Trump, ktorý predtým tvrdil, že si Zelenskyj neprečítal najnovší americký plán na ukončenie vojny, povedal pre Politico, že Rusko má v konflikte momentálne „prevahu“. Obvinil tiež Kyjev, že „zneužíva vojnu“ na odkladanie volieb. Ukrajinská ústava zakazuje konanie volieb počas stanného práva, ktoré platí od roku 2022, keď Rusko začalo vojnu proti Ukrajine. Ak by nebolo vojny, prezidentské voľby by sa konali v marci 2024.
„Hovoria o demokracii, ale prichádza moment, keď už demokracia nie je,“ povedal Trump.
„Som pripravený na voľby,“ povedal v utorok ukrajinský líder. Dodal, že požiadal ukrajinských poslancov, aby pripravili „návrhy na zmenu legislatívnych základov a zákona o voľbách počas stanného práva“. Zelenskyj zdôraznil, že voľby sa môžu uskutočniť len vtedy, ak bude v krajine zaistená bezpečnosť, keďže ukrajinské mestá čelia každodenným ruským dronovým a raketovým útokom.
„Teraz otvorene žiadam Spojené štáty americké, možno aj s podporou európskych kolegov, o pomoc pri zaistení bezpečnosti pre konanie volieb,“ konštatoval ukrajinský prezident.
(SITA,tapo)
Odporúčané články
Brhel a jeho syn sú vinní v kauze Mýtnik. Informovala o tom Nadácia Zastavme korupciu, ktorá na kauzu upozorňovala ešte v roku 2017. „Jozef Brhel, oligarcha blízky Smeru, podľa súdu rozkradol takmer šesť miliónov z našich spoločných peňazí na utajených IT zákazkách na finančnej správe,“ upozornila nadácia. Špecializovaný trestný súd odsúdil aj jeho syna. Podľa súdu totiž špinavé peniaze prepral.
Rozdiel volebných preferencií medzi Progresívnym Slovenskom (PS) a stranou Smer je v najnovšom prieskume minimálny. Ak by sa voľby do parlamentu konali v druhej polovici februára, prvá priečka aj naďalej patrí hnutiu PS, ktoré by volilo 18,8 percenta voličov.
Slovensko je pripravené na evakuáciu občanov z oblastí konfliktu na Blízkom východe, aktuálne však k tomu nemôže pristúpiť pre bezletové zóny. Uviedol to premiér Robert Fico dnes na tlačovej konferencii v reakcii na situáciu na Blízkom východe po útokoch USA a Izraela na Irán a následných odvetných útokoch Teheránu.