Všeobecní lekári nemajú dosť ochranných prostriedkov
Boj s koronavírusom neustáva, v prvej línii sú všeobecní lekári a záchranári. Práve oni sa však boria s nedostatkom ochranných prostriedkov.
Aliancia všeobecných lekárov Slovenska (AVLS) prostredníctvom svojej prezidentky Moniky Paluškovej už oficiálne požiadala novú vládu, aby bezodkladne zabezpečila dodanie osobných ochranných prostriedkov a dostatočného množstva dezinfekčných prostriedkov do ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých, kde ich majú akútny nedostatok. Chýbajú respirátory, jednorazové rúška, obleky, rukavice, návleky či okuliare, ako aj prostriedky na dezinfekciu a dekontamináciu.
[ad][/ad]Pomáhajú pacienti
Neradostnú situáciu nám včera potvrdili viacerí košickí lekári. „Dnes sme dostali z VÚC po 10 rúšok a párov rukavíc. Neprišli však respirátory, okuliare, hoci sa potvrdilo, že koronavírus sa šíri aj očnou sliznicou, neprišli dezinfekčné prostriedky. Rúška riešime tak, že nám ich šijú a donášajú naše pacientky,“ opísala nám aktuálnu situáciu všeobecná lekárka Katarína Bačová.
Jej kolegyňa Darina Čechová tiež potrebuje akútne rúška. „Pomáham si, ako viem, kto momentálne nemusí, ten ku mne nechodí. A ľudia sú teraz naozaj disciplinovaní. S rúškami pomôžu pacienti, rukavice a dezinfekčné prostriedky ešte na niekoľko dní mám. Bolo by však potrebné, aby nám toho dodali čo najskôr väčšie množstvo.“
Nemocnice žiadajú štát a kraje
V nemocniciach je situácia trochu lepšia. Podľa slov hovorkyne Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Ivany Vaněkovej v najväčšom zdravotníckom zariadení na východe Slovenska majú väčšinu ochranných prostriedkov relatívne dosť. Chýbajú však napríklad ochranné štíty a rúška šijú aj zamestnanci nemocnice, takže sa ujde každému.
Nemocnica v Šaci, patriaca do skupiny Agel, a Železničná nemocnica, ktorú prevádzkuje spoločnosť Svet zdravia, síce s komplikáciami, ale zatiaľ zvládajú zásoby ochranných prostriedkov priebežne dopĺňať. Aj oni však už vyzvali Správu štátnych hmotných rezerv a vyššie územné celky o pridelenie ďalších ochranných prostriedkov.
[ad2][/ad2]Komplikované zásahy
Vysokému riziku sú vystavení pri zásahoch najmä posádky záchraniek. Podľa informácií z Košickej záchrannej služby vyrážajú každý deň v kraji k približne 15 prípadom, v ktorých je podozrenie na koronavírus.
„Na najbližšie dni máme dostatok ochranných prostriedkov prvej úrovne, kam patria rúška, rukavice či okuliare, aj vyššej úrovne – ochranné obleky, okuliare, ochranné štíty, návleky. Zháňať ich je však komplikované, keďže ich na trhu nie je dostatok,“ povedal nám hlavný zdravotnícky záchranár Vladimír Hosa.
Záchranárom robia problémy aj výjazdy, ktoré sú ohlásené ako „normálne“, ale neskôr sa zistí, že pri nich hrozí nebezpečenstvo koronavírusu. „Vtedy treba poslať druhú posádku s ochrannými prostriedkami vyššej úrovne a prvá posádka musí ísť do karantény. Zatiaľ to doteraz boli len 48-hodinové karantény. V súčasnosti sa práve na krízovom štábe rieši, kde v Košiciach by mohli naši záchranári takúto karanténu prečkať,“ hovorí
V. Hosa.
Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.