Ľadové kráľovstvo Ružínskej jaskyne
Mráz a presakujúca voda dokážu v jaskyniach, ktoré nevynikajú krasovou výzdobou, vytvoriť prekrásne kvaple. Ich trvanlivosť je ale veľmi krátka, preto si musíte návštevu správne načasovať.
Najznámejšia jaskyňa neďaleko Košíc sa nachádza v blízkosti vodnej nádrže Ružín. Takzvaná Ružínska jaskyňa je známa aj pod názvom Rothova diera. Toto pomenovanie získala podľa významného prírodovedca Samuela Rotha, ktorý jaskyňu skúmal. Rothova diera je presnejšie chodba dlhá 111 metrov. Na prvý pohľad si možno poviete, že je to obyčajná „diera“. Počas roka nie je ničím výnimočná. No v tomto zimnom období sa ju oplatí navštíviť! V zime v nej môžete objaviť zaujímavé ľadové cencúle, ktoré vyrastajú zo zeme a dosahujú úctyhodné rozmery.
[ad][/ad]Veľká Ružínska jaskyňa skutočne nie je obyčajná. V dobe kamennej bola obývaná pravekými ľuďmi, neskôr v nej nachádzali domov jaskynné medvede. Dnes tu počas zimy prespávajú celé húfy netopierov.
Príjemná prechádzka
Na železničnej zastávke Ružín sa napojte na modrú značku a vydajte sa smerom na Gaľovú. Prejdite popod železničný most a po chvíľke zabočte doľava na cestný most ponad hladinu vyrovnávacej nádrže. Krátky úsek po ceste pomedzi chaty (ak ideme autom, tu je najvyšší čas zaparkovať) vás privedie do doliny Malého Ružínka.
Rezervácia Vozárska Údolie sa stále zužuje a ako stúpate, strmé svahy sa približujú čoraz viac k ceste. Po viac ako hodine rezkej chôdze prídete na miesto, kde sa cesta so značkou skrúca prudko doľava a začína strmo stúpať. Tu odbočte zo značky doprava a pokračujte po zreteľnom chodníku popri potoku. Ste na okraji rezervácie Vozárska, preto sa správajte k prírode maximálne šetrne a využívajte len existujúci chodník.
Cieľ medzi cencúľmi Pri skalách sa potok stráca a pred vami je takmer neznateľná lesná cesta. Ešte asi 150 metrov a nad vami na pravej strane uvidíte skalu mesiačikovitého tvaru. Vedie k nej strmý vyšliapaný chodník, ktorý vás privedie priamo k portálu Veľkej ružínskej jaskyne. V obrovskom priestore sa zvyknú nachádzať stovky cencúľov vyrastajúcich zo zeme i visiacich zo stropu a stien. Na ich vznik má vplyv nielen presakujúca voda, ale aj striedanie teplého a chladného počasia a prúdenie vzduchu, ktoré modelujú cencúle do tých najbizarnejších tvarov. Sú krehké, tak ich obdivujte len očami. Na návrat použite rovnakú cestu, aby ste nepoškodzovali oblasť rezervácie Vozárska.
Ružín – Gaľová – Malý Ružínok – Vozárska – Veľká Ružínska jaskyňa Dĺžka trasy: 13 km, prevýšenie 450 m
[ad2][/ad2]