V Košiciach je zatiaľ k dispozícii iba 100 miest v jasliach
Kto sa chce starať o deti mladšie ako tri roky, musí splniť prísne podmienky a do konca júna získať registráciu od župy. Prikazuje to novela zákona o sociálnych službách z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Tú pre množstvo sporných bodov nepodpísal ani prezident, parlament však prelomil jeho veto a zákon vlani schválil.
Zákon zadefinoval nové druhy sociálnych služieb, medzi ktoré patrí aj zariadenie starostlivosti o deti do 3 rokov veku dieťaťa, teda jasle. Hoci jasličkový zákon nie je ešte v plnej miere v platnosti, už musel prejsť novelizáciou.
Počty ešte nevedia
„Osoby, ktoré poskytovali odborné či obslužné činnosti (pre deti do troch rokov – pozn. red.), mali po novom povinnosť požiadať o zápis do registra poskytovateľov sociálnych služieb, ktorý vedú vyššie územné celky, do 31. decembra 2017. Tento termín bol predĺžený do 30. júna tohto roku,“ hovorí Anna Činčárová, hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja, a dodáva, že preto ešte nedisponujú konečnými informáciami o počtoch jaslí.
Dôvodom termínovej zmeny bolo, že zariadenia starajúce sa o deti do 3 rokov musia predložiť platné kolaudačné rozhodnutie k priestorom, v ktorých sa starajú o deti.
[ad][/ad]Nielen pre pracujúcich
Podľa pôvodného znenia zákona mali jasle spĺňať aj podmienku, že služby môžu poskytovať iba rodičom dieťaťa, ktorí sú zamestnaní alebo študujú. Novela túto podmienku zrušila. Taktiež sa ňou zvýšil maximálny počet detí v jednej dennej miestnosti (z 12 na 15), ale i to, dokedy bude môcť dieťa zotrvať v jasliach. Poskytovanie starostlivosti o dieťa bude možné jednotne do 31. augusta bezprostredne nasledujúceho po dovŕšení troch rokov dieťaťa. V pôvodnom zákone to bolo iba do konca kalendárneho roka po dovŕšení troch rokov dieťaťa.
Bezbariérový prístup
Veľkým problémom je aj bezbariérovosť, ktorú musia zariadenia spĺňať od 1. januára 2019. Mnohé súkromné jasle a škôlky roky fungujú v rodinných domoch, kde to často technicky nie je možné. „Košický samosprávny kraj ešte nedisponuje informáciami o tom, aký bude nakoniec počet bezbariérovosti jaslí,“ uvádza A. Činčárová. „K dnešnému dňu je v celom Košickom kraji zapísaných v registri 14 poskytovateľov, z toho je šesť priamo v meste. V košických zariadeniach je k dispozícii 100 miest pre deti do troch rokov. Čo sa týka ich bezbariérovosti, všetky zariadenia, ktoré boli doteraz zapísané do registra, spĺňali túto podmienku.“
[ad2][/ad2]Poplatok za registráciu je 66 eur, v prípade podania žiadosti elektronickou formou je to 33 eur. Nezaregistrovaným hrozí pokuta až do výšky 35-tisíc eur.
ZARIADENIE – KAPACITA
DSC Sloník, s.r.o. – 20
Ivona Tokárová (fyzická osoba) – 15
Jozef Tokár (fyzická osoba) – 15
Beruška – 15
Magisterium, n.o. – 20
Plyšový medvedík – 15
„Zákon pripravovali ľudia, ktorí jasliam nerozumejú“
Sloník – jedny z najdlhšie fungujúcich jaslí v Košiciach. Už 12 rokov ich prevádzkuje Ivona Tokárová, ktorá medzi prvými požiadala aj o ich registráciu podľa nového zákona.
Čo hovoríte na jasličkový zákon?
Musím povedať, že tento zákon mi zobral pár rokov zo života. Bol pripravovaný ľuďmi, ktorí vôbec nerozumejú danej problematike. Vo svojom princípe je aj diskriminačný, pretože rozdeľuje deti na sociálne a štátne. Deti by mali byť deťmi. Mali by sme patriť pod školstvo, a nie pod sociálne služby.
Jasličky by podľa neho mali byť bezbariérové…
S tým dodnes nie som stotožnená. Pretože spĺňať bezbariérovosť v jasliach je trošku zvláštne. Dlho sme nevedeli, pre koho majú byť vytvorené bezbariérové podmienky, či pre deti, alebo pre rodičov. Nakoniec to má byť pre obe skupiny. Chcela by som vidieť rodiča, ktorý donesie na vozíčku do jaslí dvojročné dieťatko. Pre takéto deti existujú predsa špeciálne kočíky. Tiež si neviem predstaviť rodiča vozičkára, ktorý by pred sebou tlačil kočík s ročným či dvojročným dieťaťom.
Robili ste v jasličkách nejaké prestavby?
Musela som kúpiť za pár tisíc eur schodolez, ale inak som ich upravovať nemusela, keďže už pri ich zriaďovaní som uvažovala, že budeme poskytovať služby aj pre postihnuté detičky.
Myslíte si, že tých sto miest, ktoré sú k dispozícii doteraz, je pre Košice dosť?
Asi nie. Ale ako poznám našich ľudí, budú takéto služby poskytovať aj jasličky, ktoré nebudú registrované. Fungujú ako opatrovateľské centrá alebo v bytoch či rodinných domoch. Keď som sa na túto tému rozprávala s jednou kontrolórkou, tak mi povedala, že takíto prevádzkovatelia jednoducho zaplatia pokutu a fungujú bez problémov ďalej. Je to totiž nedokázateľné. Pri kontrole môže byť v miestnosti pár detí a ten, čo sa o nich stará, jednoducho povie, že sú z rodiny. Tri až päť detí sa dá obhájiť. Na takýchto ľudí nie sú žiadne páky.
Vyplývajú zo zákona pre vás aj iné povinnosti?
Hlavne je to veľa byrokracie. Museli sme spísať všetko zariadenie, hračky, taniere, príbory… Koho má zaujímať môj majetok? Som súkromná podnikateľka. Všetkým jedlám, ktoré deťom podávame, musíme zmerať teplotu a všetko zapisovať do záznamov. Zapísať musíme napríklad aj to, že čím, kedy a koľkokrát zmývame. Keď chcem mať všetko v poriadku, je toho veľmi veľa. Ten čas by sme mohli venovať deťom. A nakoniec musím napísať ešte aj výročnú správu. Nech mi niekto ukáže súkromníka, ktorý má takúto povinnosť. Podmienky pre podnikateľov by mali byť rovnaké.
Zákon sprísňuje detským jasliam na Slovensku pravidlá. Tým de facto redukuje ich kapacity. Aj to je jeden z možných dôvodov, prečo portál Domelia, ktorý združuje opatrovateľky, eviduje rekordné čísla.
„Podľa údajov z tohto portálu je opatrovanie v Košiciach rozšírené menej ako v hlavnom meste. Aktuálne na stránke ponúka svoje služby 208 opatrovateliek v lokalite Košice, v hlavnom meste je ich 1 343,“ hovorí Nikola Richterová, PR manažérka portálu Profesia, pod ktorý patrí aj Domelia. Zároveň dodáva, že sa opatrovanie pomaly rozširuje všade. „Na tomto portáli evidujeme momentálne rekordný počet profilov a očakávame, že čísla budú ďalej rásť vzhľadom na nastupujúci štýl života, keď už žena často nie je iba ženou v domácnosti, ale vedie aj kariérny život.“
Ako uvádza N. Richterová, opatrovanie v Košiciach je taktiež cenovo dostupnejšie. „Najväčšia časť z nich totiž ponúka cenu za hodinu od 3 do 5 eur. V Bratislave je to od 5 do 7 eur. Rodiny sa môžu orientovať podľa recenzií rodín, ktoré už skúsili služby jednotlivých pomocníčok. Väčšina opatrovateliek, ktorá ponúka služby v Košiciach, má pritom prax vyššiu ako 2 roky – až 68 percent z nich,“ spresňuje manažérka.
Opatrovateľky sú väčšinou ochotné opatrovať deti priamo u rodiny, ktorá hľadá pomoc. Takmer polovica v Košiciach však udáva, že sa môže postarať o dieťa aj u seba v domácnosti.