Košický samosprávny kraj chce riešiť flexibilnú dopravu pre turistov
Účastníci zo Španielska, Luxemburska, Bulharska, Poľska a Rakúska, spolu so zástupcami Košického samosprávneho kraja (KSK) diskutovali v Košiciach o enviromentálne prijateľnej mobilite na území Košického kraja. V rámci medzinárodného projektu Posledná míľa – Udržateľná mobilita pre poslednú míľu v turistických regiónoch chce kraj zapojiť dopravcov do lepšieho riešenia koordinácie flexibilnej dopravy.
„Zo strany Európskej únie je stále väčší tlak, aby projekty mali konkrétne výstupy, aby to neskončilo len v podobe nejakého oboznámenia sa so situáciou v zahraničí, ale čo to prinesie danej krajine. Preto my na Slovensku, ako jeden zo šiestich partnerov v tomto projekte, sa snažíme pripraviť akčný plán pre konkrétne vybrané územie Slovenského raja. Spolu s miestnymi ľuďmi sme identifikovali, že doprava je jeden z najvážnejších problémov. Chceme, aby sa ľudia ľahko a bez problémov vedeli dostať na miesto určenia, či už ubytovania, alebo nástupu do roklín, alebo využitia cyklotúr a podobne,“ uviedol riaditeľ Agentúry na podporu regionálneho rozvoja Košice, n.o. Jaroslav Tešliar s tým, že v súčasnosti finišujú s akčným plánom.
[ad][/ad]Slovenský raj je podľa jeho slov najnavštevovanejšie miesto v rámci Košického kraja. „Vidíme tam najväčší problém, keď návštevníci síce prichádzajú, ale nevedia sa komfortne dostať na miesto určenia. Cieľom nie je zvýšiť počet návštevníkov, ale zlepšiť dostupnosť a znížiť využívanie osobných aut na prepravu,“ doplnil Tešliar.
Čím lepšia dostupnosť, tým väčší záujem
„Čím lepšia dostupnosť, tým väčší záujem, tým väčší počet návštevníkov. To je základné pravidlo, ktoré platí. Naozaj, my sa na to z pohľadu krajskej organizácie veľmi seriózne pozeráme a vnímame celú túto problematiku cestovnej dostupnosti. Už minulý rok sme iniciovali rekonštrukciu kopanickej cesty, ktorá prepája sever a juh Národného parku Slovenský raj, pretože sever je naozaj preplnený turistami. Opak máme vlastne na juhu a ten manažment návštevníkov medzi severom a juhom je veľmi dôležitý,“ povedala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.
Posledná míľa – Udržateľná mobilita
Veronika Holzer z Rakúskeho Ministerstva udržateľnosti a cestovného ruchu uviedla, že projekt iniciovali z dôvodu, že majú problém so zmenou klímy, konkrétne emisiami CO2, ktoré spôsobuje sektor dopravy. „Najväčší problém sú súkromné autá a lietadlá. Chceme mať zvýšený podiel cestovného ruchu, pretože je to významný sektor ekonomiky. Dôležité je zabezpečiť dopravu – mobilitu, ale udržateľným spôsobom,“ povedala.
[ad2][/ad2]Medzinárodný projekt Posledná míľa – Udržateľná mobilita pre poslednú míľu v turistických regiónoch sa začal realizovať v apríli 2016 a potrvá do septembra 2020. Cieľom projektu, ktorý je podporený programom Interreg Europe, je navrhnúť flexibilný dopravný systém na území KSK, ktorý bude slúžiť jeho obyvateľom a turistom vo vybraných turistických oblastiach. Na realizáciu aktivít projektu v Košickom kraji je pre slovenského partnera plánovaná suma vo výške 171.223 eur. Slovenským partnerom v projekte je Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice, n.o.
(TASR, SŠ)
Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Na Slovensku pribudnú tri psychosociálne centrá, určené budú pre ľudí s úzkosťou, depresiou, traumou či vyhorením. Informovala o tom organizácia Tenenet o.z, ktorá tieto centrá otvorí. Napriek tomu, že na slovensku existujú psychosociálne služby, odborníci upozorňujú, že kapacity a regionálne pokrytie sú stále nedostatočné.
Ako informovalo na sociálnej sieti Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach, nehoda sa stala v ranných hodinách, v smere na Furču. Vodič autobusu linky 55 dostal na namrznutej vozovke šmyk, následne prešiel do protismeru a napokon zišiel dole svahom.