Tomi Okres: Som slabý tanečník
Rodený Košičan Tomi Okres od minulého roka častejšie navštevuje našich západných susedov. V januári 2018 sa totiž stal basgitaristom českej formácie Chinaski, ktorej koncert si môžete užiť už dnes o 19.00 hod. v košickom Kulturparku.
Pred vystúpením hudobník zavítal aj do nášho KISS RÁDIA a prezradil, ako sa mu spolupracuje s Čechmi. „Vždy som sa cítil ako Čechoslovák. Veď Praha bola 18 rokov mojím hlavným mestom. Základný problém je však ten, že my, východniari, rozprávame veľmi rýchlo. No keď hovorím pomaly, na 95 percent mi všade rozumejú,“ prezradil.
Stáva sa mu aj to, že sa nedohovorí, no ide najmä o mladých ľudí. „Táto generácia Čechov v slovenčine trošku pokrivkáva. Náš jazyk sa im však páči, napríklad slovo čučoriedka. Slovenská hudba im stále znie v rádiách, dokonca viac ako u nás, no ide skôr o staršie skladby, z 80. a 90. rokov.“
[ad][/ad]Košická premiéra
Do Čiech chodí podľa toho, koľko práce tam má. „Bývam stále v Košiciach, takže veľa cestujem. No paradoxne, teraz pricestovala kapela do Košíc, keďže tu skúšame už štyri dni pred koncertom.“ V našom meste ide o premiérové vystúpenie Chinaski v tomto zložení. „Predpokladám, že tam budem mať veľa kamarátov.“
Tomi priznal, že odkedy nastúpil do kapely, obmedzil svoje ostatné činnosti. Na čo si však stále nájde čas, je skladanie piesní aj pre iných umelcov, napríklad pre Lukáša Adamca a Ondreja Kandráča. „Teším sa veľmi z Lukáša Adamca, ktorému sme rozbehli kariéru. Pesničky sa zapáčili a fungujú, čo ma teší. Samozrejme, je to aj o Lukášovej charizme. Robíme teraz na jeho novom albume.“
[ad2][/ad2]Skladá kombinácie
V rámci tejto tvorby väčšinou vymýšľa tanečné, rytmické skladby. „Som slabý tanečník, niekde som si to asi chcel kompenzovať.“ Ako sám vraví, skladá kombinácie Karola Duchoňa, Manu Chao, slovenských ľudoviek a rómskej muziky.
Rómska hudba sa mu mimoriadne páči, no to, čo počúva vo svojom aute, je toho úplným opakom. „Keď šoférujem, mám pustené sláčikové kvartetá od Beethowena. Hlavne však rád počúvam slovenské i české rozhlasové hry a hovorené slovo. To je popri mojej hudobnej práci balzam na dušu.“
Tomi Okres v KISSe prezradil, že vo februári s kapelou Chinaski absolvovali trojtýždňový výlet u protinožcov. V Austrálii i na Novom Zélande zahrali zopár koncertov pre Slovákov a Čechov žijúcich v týchto krajinách. „Bolo príjemné rozprávať sa s ľuďmi, ktorí tam žijú 15, 20 a viac rokov. Oni sa dokonca ani nerozdelili. Stále tam fungujú československé divadlá a spolky.“ Na jednotlivých koncertoch sa tam zišlo až okolo 300 ľudí. „Približne tretina z toho boli Slováci a dve tretiny Česi. Páčilo sa mi tam. Je to krásna zem, najmä Nový Zéland.“
(BS, SZ)
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.