Pri kostole má byť obchod aj pastoračné centrum
Pri pravoslávnom kostole na Braniskovej ulici by mal vyrásť obchod a pastoračné stredisko. Ľudia z okolia majú výhrady.
Staromestský poslanec Michal Djordjevič zvolal minulý týždeň obyvateľov blokov na Braniskovej a Tatranskej ulici na priestranstvo za pravoslávnym kostolom. Na tomto mieste, ktoré je sčasti obohnané oplotením zatiaľ nedokončeného kostola, sa podľa jeho informácií chystá nová stavba.
„Dozvedel som sa o tom len náhodou. Investorská spoločnosť, ktorá vlastní 1 654 metrov štvorcových pozemkov na Sídlisku Ťahanovce, ich chce vymeniť za 1 653 metrov štvorcových mestských pozemkov vo vašom susedstve. Chcú na nich postaviť objekt, v ktorom by bol obchod s potravinami a na poschodí pastoračné centrum pravoslávnej cirkvi. Mesto požiadalo o stanovisko mestskú časť, kde to už prejednávali na finančnej komisii,“ oznámil obyvateľom poslanec Djordjevič.
[ad][/ad]Výhody aj nevýhody
Podľa jeho slov má projekt pre domácich výhody aj nevýhody. K výhodám patrí, že konečne by sa mohli zbaviť plechového plota okolo kostola, ktorý špatí okolie už takmer dve desaťročia. Okrem toho by mali nový obchod aj s 34 parkovacími miestami.
„Je pravdepodobné, že by ste tam mohli parkovať, ale len v noci, teda po skončení otváracej doby obchodu. Na druhej strane by ste prišli o časť zelenej plochy vrátane asi tretiny výbehu pre psov. Zvýšený počet zásobovacích áut bude znamenať zníženie kvality ovzdušia. A netreba zabudnúť ani na riziko pobytu asociálov na lavičkách v parku, keď budú mať blízko obchod, kde sa dá kúpiť alkohol,“ zhrnul Djordjevič.
[ad2][/ad2]Väčšina zhromaždených vyjadrila nesúhlas s chystanou stavbou. „Bolo by síce dobré, aby plot zmizol, ale nie za cenu, že prídeme o zeleň a aj o časť výbehu pre psov. Je jediný široko-ďaleko v dostatočnej veľkosti,“ povedala staršia majiteľka bytu na Tatranskej.
Jej susedia vyjadrili obavy, že zásobovacie autá prichádzajúce do potravín skoro ráno narušia komfort bývania v inak pokojnej časti mesta. Obchodov s potravinami majú vraj v blízkosti aj tak dosť.
Parkovisko potrebujú
Podľa obyvateľky bytu na Braniskovej je však v lokalite, kde majú veľké problémy s parkovaním, nové parkovisko žiaduce. „Kým nie je úplne isté, že by sme tam cez deň nemohli parkovať, tak by sme nemali projekt zavrhnúť,“ vyjadrila svoj názor.
Zástupkyňa starostu Starého Mesta Eva Hulmečíková informovala, že stanovisko mestskej časti prerokujú poslanci na zastupiteľstve tento týždeň. Ona sama bude hlasovať proti zámene.
„Stanovisko mestskej časti má len odporúčací charakter. Rozhodujúce slovo budú mať mestskí poslanci,“ upozorňuje Djordjevič. Podľa neho by mali obyvatelia Braniskovej a Tatranskej dať svoj názor na papier, aby poslanci pri rozhodovaní poznali aj ich stanovisko.
Odporúčané články
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.