Medzinárodný deň čokolády poteší všetkých milovníkov tejto pochúťky
Dnes by mal oslavovať asi každý, kto má rád čokoládu. Trinásty septembrový deň je totiž medzinárodný deň tejto pochúťky.
Slovo čokoláda má pôvod v aztéckom výraze xocolatl. Prvú čokoládu poznali pôvodní obyvatelia strednej Ameriky – Mayovia a Aztékovia – dávno pred príchodom Európanov. Tí z nej vyrábali kakaové placky alebo pripravovali kakaové nápoje.
[ad][/ad]Priniesli ju Španieli
Európa sa s čokoládou zoznámila vďaka Španielom, ktorí ju sem doviezli. Stala sa tu veľmi obľúbeným nápojom a veľmi módnou záležitosťou bohatých ľudí. V Španielsku vznikli aj prvé čokoládovne, kde sa po celý deň pripravovala čerstvá horúca čokoláda. „Čokoládová móda“ sa rýchlo rozšírila do Francúzska a Anglicka. Ale až v 19. storočí sa objavila v pevnom stave, ako ju poznáme dnes.
Veľmi prospešná
Pravidlo, že chuť čokolády s vyšším podielom kakaa je viac horká, vždy neplatí. Jej chuť ovplyvňuje niekoľko faktorov: pestovaná odroda, kvalita a kyslosť pôdy, nadmorská výška, postup fermentácie či praženia. Pre jej kvalitu je rozhodujúci aj druh kakaových bôbov a krajina pôvodu.
Kvalitná čokoláda človeku prospieva z mnohých dôvodov, ktoré sú overené rôznymi odbornými štúdiami. Kakao obsahuje mnoho látok, ktoré v ľudskom tele zabraňujú oxidácii škodlivého cholesterolu.
Konzumácia čokolády má bezpochyby vplyv na našu náladu. Zo štatistík vyplýva, že väčšinu čokolády konzumujeme v zime, čo naznačuje, že ju používame na prekonanie sezónnych výkyvov nálad. Čokoláda tiež podľa niektorých štúdií pomáha zlepšiť výkonnosť.
[ad2][/ad2]Závislosť
Je jedným z najpopulárnejších zdrojov kofeínu, ktorý môže vytvoriť miernu závislosť. Stimuluje niektoré, ale nie všetky, oblasti mozgu, ktoré sú aktivované po príjmu drog, ako je napríklad kokaín. Čokoláda vytvára pocity radosti, pretože chutí, a spustí pozitívne citové puto – endorfíny. Výskumníci tiež v čokoláde našli „kanabinoid“, ktorý spúšťa rovnaké zmeny nálad ako marihuana. Ale buďte pokojní, na rovnaký účinok, ako má marihuany, by ste museli skonzumovať 25 kg čokolády.
Vysoký obsah kakaa
Zloženie jednotlivých druhov čokolád sa mení s klesajúcim podielom percenta kakaa. Ak si chcete dať čokoládu a získať tak nielen výbornú chuť, ale tiež niečo prospešné pre svoje zdravie, voľte vždy čokoládu s vysokým percentom kakaa (najmenej 75 %). Ostatné produkty s menším percentom kakaa už nemajú žiadny prospech pre naše zdravie, práve naopak, majú neblahý vplyv na vašu váhu.
Tiež sa vždy zamyslite, kedy chcete čokoládu konzumovať! Najlepšie je, ak si ju dáte napríklad po športovom výkone. V neposlednom rade tiež premýšľajte, koľko jej zjete – pre zdravie aj chuť vám bohate postačí 10 g kvalitnej čokolády denne.
– Slovák skonzumuje ročne v priemere 4,2 kg čokolády, čokoládových cukroviniek a kakaového prášku. Zjednodušene povedané, každý z nás si 100 g čokolády dopraje cca tri-štyrikrát do mesiaca.
-Najväčšími konzumentmi čokolády sú Švajčiari (9 kg ročne na 1 obyvateľa), priemer v Európskej únii je 6 kg.
– Mliečnu čokoládu (100 g) si kupujeme na Slovensku v priemere za 1,06 eura a medziročne je drahšia o 4,7 %.
– Čokoláda na varenie (100 g) vyjde Slováka na 0,84 eur a oproti vlaňajšku si za ňu priplatí necelé 2 %.
– V roku 2016 Slovensko vyviezlo 59,6-tisíc ton čokolády a čokoládových výrobkov v hodnote 232 miliónov eur a v tom istom roku Slovensko doviezlo 57,3 -tis. ton čokolády a čokoládových výrobkov v hodnote 252 miliónov eur.
(zdroj: SFD)