Počasie opäť besní: Východ Slovenska zasiahla supercela
V blízkosti Rožňavy vznikla supercela. Pohybovala sa smerom na východ, kde prinášala intenzívne zrážky, prípadne aj krúpy a silné nárazy vetra.
Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval v stredu na sociálnej sieti. Supercelárnu búrku meteorológovia zaznamenali v okrese Rožňava aj v utorok (6. 8.).
Pre okresy Gelnica a Košice vydal včera SHMÚ výstrahu druhého stupňa pred búrkami s platnosťou do 20.00 hod. Pre dané okresy, ako aj okresy Spišská Nová Ves a Rožňava, platila tiež výstraha pred povodňami.
Búrky však môžu zasiahnuť celé Slovensko, výstraha prvého stupňa pre celé územie platila až do štvrtkového (8. 8.) rána.
[ad][/ad]Hasiči mali po výdatnej búrke v okresoch Rožňava a Spišská Nová Ves 14 výjazdov
Spolu 14 výjazdov zaevidovali hasiči v Košickom kraji po intenzívnej búrke, ktorá sa v stredu večer prehnala okresmi Rožňava a Spišská Nová Ves. Pre výdatný dážď a nánosy bahna bola cesta medzi obcami Gemerská Poloma, Henckovce a Nižná Slaná neprejazdná.
„Blato odpratali bagrom, naši príslušníci komunikáciu dočisťovali, aby bola bezpečne prejazdná. Výjazd sa začal približne o 18.00 hod.,“ povedal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach.
Hasiči zasahovali najmä pri odstraňovaní popadaných konárov a stromov, respektíve sprejazdňovaní ciest, aj odčerpávaní vody.
Hasiči v pohotovosti. Pre búrky ich zasahovalo vyše 350
V súvislosti s búrkami zasahovalo na Slovensku za uplynulých 24 hodín viac ako 350 profesionálnych a dobrovoľných hasičov pri 196 výjazdoch. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.
„Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji. Tam bola pomoc hasičov potrebná 55-krát, a to najmä v okresoch Galanta a Senica,“ priblížila Križanová.
Dodala, že v Nitrianskom kraji boli privolaní k 49 udalostiam, v Trenčianskom kraji k 25 a v Banskobystrickom a Košickom kraji k 18 udalostiam. V Prešovskom kraji pre počasie zasahovali desaťkrát, v Bratislavskom šesťkrát.
Hasiči zasahovali najčastejšie pri odstraňovaní popadaných stromov zo striech a cestných komunikácií, odčerpávaní vody zo zatopených priestorov a odstraňovaní popadaných kusov striech.
[ad2][/ad2]Odporúčané články

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila práce na napájaní vetiev pri výstavbe obchvatu Košíc. Práce na napojení na už existujúce vetvy sa začali počas uplynulého víkendu, pričom bolo nevyhnutné úplne uzatvoriť pravý jazdný pás R4 pri križovatke Kechnec (smer Milhosť – Košice). V súčasnosti je už doprava v danom úseku bez obmedzení.

Košický kraj a priľahlé regióny zažijú aj tento týždeň rozsiahle odstávky elektrickej energie. Východoslovenská distribučná (VSD) pokračuje v plánovanej údržbe a rekonštrukcii distribučnej siete. Dotknutých bude viac než 20 lokalít, pričom najväčší zásah čaká Spišské Tomášovce, Košice – Sever a Smižany.

Výstavu „100 rokov súbojov s malou loptičkou” si záujemcovia budú môcť pozrieť do 12. októbra tohto roka. Ako ďalej informovalo STM, usporiadateľmi výstavy sú okrem neho Slovenské olympijské a športové múzeum a Slovenský stolnotenisový zväz.