Osem zlozvykov, ktoré spôsobujú stres
Stres má množstvo negatívnych účinkov nielen na našu psychiku, ale aj fyzické zdravie. Kým niekedy prichádzajú stresové situácie náhle a nečakane, veľakrát si za ne môžeme sami. Ako sa tomu vyhnúť?
Príliš veľa kofeínu
Nie je potrebné sa svojej kofeínovej závislosti radikálne vzdávať, ale rozhodne by ste jeho denný prísun mali obmedziť. Príliš veľa kofeínu vás zbytočne namáha a vy ste na konci dňa nervózni a vyčerpaní.
Dusenie problémov v sebe
Posedieť si s priateľmi a ponadávať si na šéfa, kolegov alebo manžela je presne to, čo potrebujete. Vyventilovanie aktuálnych problémov je najlepší spôsob ako sa zbaviť stresu. Ten spôsobuje práve dusenie nahromadených trápení vo svojom vnútri, ktoré sa nám tak zdajú ako neprekonateľné.
Posadnutí vecami, ktoré nemôžeme zmeniť
Svetový mier alebo výmena nesympatického šéfa sú veci, ktoré nie je vo vašich silách zmeniť. Snažte sa nimi príliš nezaoberať a netrápiť, ale berte ich ako fakt. Naopak, presmerujte svoju energiu na veci, ktoré zmeniť idú, ako je napríklad výmena nudnej práce za inú alebo presťahovanie sa do krajšieho bytu.
Zavalení prácou
Niekedy máme pocit, že práce je príliš veľa a času málo. Prípadne si na seba navalíme toľko roboty, ktorú nie sme schopní za danú pracovnú dobu zvládnuť. Kľúčové je robiť veci postupne, začať tými, pri ktorých nám najviac horí termín a úlohy, ktoré počkajú si odložiť.
Nedostatok spánku
Nevyspatý človek sa ľahšie dostane do stresových situácií, pretože nemá dostatok energie, aby zvládal bežný pracovný deň. Navyše spánkový deficit spôsobuje, že sme podráždení a zle reagujeme na kolegov alebo priateľov, čo nás neskôr môže mrzieť.
[ad][/ad]Nekonečné analýzy
Niekedy trávime príliš veľa času tým, že donekonečna analyzujeme, že som napríklad dnes na porade povedal niečo zle alebo som mal povedať niečo inak alebo, že som tým niekoho urazil a že určite mi to zmarilo moje šance na povýšenie. Dostávame sa tým do stresu, pričom jediný, kto sa tým zaoberá ste vy a nikto iný si vašu podľa vás nevhodnú poznámku nevšimol. Nehľadajte problémy, kde nie sú alebo si ich priamo nevytvárajte.
Nedostatok pohybu
Predchádzajte stresu cvičením alebo behaním. Je to perfektný spôsob, ako dostať von endorfíny a získať dobrý pocit a motiváciu. Dokonca existujú aj rôzne antistresové cvičenia pred spaním, ktoré pomáhajú dobrému spánku.
Spoľahnem sa len sám na seba
Mnoho ľudí má presvedčenie, že ak chcem niečo urobiť dobre, musím to urobiť sám. S takouto mentalitou si stresové situácie priam privolávame, pretože sa sami zavalíme prácou, ktorú by mohli pokojne za nás urobiť iní. Ak ste vo vedúcej pozícii, obklopte sa ľuďmi, ktorým dôverujete a delegujte na nich časť úloh. Ak ste bežný zamestnanec a niečo nestíhate, nebojte sa požiadať o pomoc kolegov, veď nabudúce určite radi pomôžete aj vy im.
(Zdroj: popsugar.com)
Čítajte aj:
- Ako zvládnuť pracovný pohovor sebavedomo a bez zbytočného stresu?
- Stres zabíja náš imunitný systém
- Pravidelný stres na pracovisku zažíva takmer polovica Slovákov
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.