Rozumieť opaľovacím krémom sa vyplatí. Pokožka vám poďakuje
K letnej výbave neodmysliteľne patria prípravky na opaľovanie. Každý z nich má svoju SPF hodnotu, ktorá tam nie je len tak náhodou. Vyznať sa v týchto číslach je dôležitejšie, než sa môže zdať. Voľbu toho správneho ovplyvňuje niekoľko dôležitých faktorov.
Dnešné ochrany pred slnkom sú v rôznych formách. Okrem krémov nájdete v obchodoch dostupné aj opaľovacie mlieka, spreje či olejčeky. Každý z nich by mal vedieť odfiltrovať žiarenie UVA aj UVB, ktoré výrazne poškodzujú našu kožu v rôznych štádiách. A to od spálenia až po rakovinu.
UVA vs. UVB
Približne 90 percent UV žiarenia tvorí UVA. Je nebezpečnejšie, pretože preniká hlboko do vrstiev, kde vytvára voľné radikály. Tie zapríčiňujú starnutie pokožky a zvyšujú riziko rakoviny kože. Do menšej hĺbky pokožky preniká UVB žiarenie. Pri intenzívnom pôsobení však vedie k spáleniu kože.
Pokiaľ označenie ochrany prípravkov pred UVA žiarením nájdete na obale v krúžku s písmenami UVA, značka ochrany pred UVB sa líši podľa hodnôt. Stupeň ochrany pred USB žiarením určuje faktor SPF (sun protection factor – slnečný ochranný faktor).
[ad][/ad]Hodnoty SPF pre každú pleť
Vyjadruje násobok času, ktorý môžeme stráviť na slnku po nanesení daného prípravku. Ak túto dobu dodržíme, vyhneme sa začervenaniu pokožky. Je však individuálna pre každý odtieň pleti. Bledšia sa môže spáliť aj po 15 minútach, tmavšia sa nemusí ani po hodine. Človek so svetlou pleťou by tak mohol zvoliť faktor 20, čím si pobyt na slnku môže predĺžiť 20-krát. S opaľovacím prípravkom tejto SPF hodnoty sa môže slniť 5 hodín.
Výber faktoru ovplyvňujú aj klimatické podmienky, v ktorých dovolenkujete. V našom podnebnom pásme pokojne zvoľte opaľovacie krémy s SPF 8 až 20, pričom v tropickom pásme siahnite po SPF 30, 50 a viac. Rozdiel tiež platí pri deťoch a dospelých. Väčšina značiek produkujúcich prípravky na opaľovanie má vyčlenenú sadu pre deti s o niečo vyššími hodnotami ochrany.
[ad2][/ad2]Tvár, pery i vlasy
Pri slnení je dôležité nezabúdať na citlivejšie partie tela, ktorými sú najmä tvár a pery. Aj tie si zaslúžia ochrannú vrstvu. Počas letných mesiacov sa síce pleť na pohľad zlepší, pretože zmiznú vyrážky, no to sa deje v dôsledku toho, že je tvár vysušená. Na tvári sa pôsobením slnečného žiarenia môžu tvoriť pigmentové škvrny, prípadne sú viditeľnejšie než v iných mesiacoch v roku. Rovnako rizikové sú pery, ktoré sú prevažne v lete popraskané.
Mnohé kozmetické značky dnes už produkujú výrobky určené prevažne na letné obdobie. Známe sú mejkapy, púdre, balzamy i rúže s UV filtrom. Okrem toho sú v predaji aj sady na vlasy, ktoré zahŕňajú kondicionéry i masky s ochranou pred nebezpečným žiarením. Obohatené sú o vitamíny, ktoré vlasy posilnia a dodajú im lesk a pružnosť.
[ad3][/ad3]