Urgentom v nemocniciach práce neubudlo
Choroba si nevyberá, niekedy vás prepadne aj v čase, keď už obvodný lekár alebo špecialista nepracuje. Vtedy je čas navštíviť pohotovosť. Košičania majú od 1. júla k dispozícii dve ambulantné pohotovostné služby, ale aj oddelenie urgentného príjmu v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.
Prešli viac ako dva mesiace a my sme chceli vedieť, ako pohotovosti fungujú. Či majú urgentné príjmy v nemocniciach menej práce a čo všetko sa zmenilo.
[ad][/ad]Zmenu nepocítili
V prípade ťažkostí alebo úrazu môžete urgentné oddelenie navštíviť maximálne do 24 hodín. V nemocnici funguje traumatologický, chirurgický a interný urgentný príjem. Ladislav Morvay pracuje v úrazovej ambulancii. „Ja nevnímam žiadnu zmenu. Myslím si, že nás pacienti dosť zneužívajú a chodia priamo k nám. Ortopedická pohotovosť v Košiciach neexistuje a k odborníkovi sa treba objednať a niekedy čakať aj pár týždňov. Problém je aj s tým, že po 22. hodine k nám málokedy dovezú triezveho človeka,“ hovorí lekár a dodáva, že podľa jeho názoru chýba osveta. „Hoci sa to snažíme ľuďom vysvetľovať, nie sú ochotní to rešpektovať a ešte u nás poriadne nadávajú na slovenské zdravotníctvo.“
Zatiaľ ťažko hodnotiť
Primár oddelenia urgentného príjmu Ľubomír Stripaj tiež konštatuje, že zmeny zatiaľ necítiť. „Je otázne, ako sa to prejaví, keď prídu sychravejšie dni. Pacientov s traumatologickými, ortopedickými či chirurgickými problémami podľa môjho názoru neubudne. Uvidíme, ako sa to prejaví na internom oddelení. Naši internisti robia po jednom a oni nie sú na urgentnej ambulancii na to, aby riešili soplíky, teploty či obyčajné kašle. Hovorím to bez znevažovania, ale čaj či paralén si vie naordinovať asi každý. Ak niekto začne kašľať o piatej poobede, nemusí o desiatej večer utekať na urgent… Ako sa to ukáže v praxi, uvidíme. Každý čakal diametrálny rozdiel, ale ten bude vidieť asi až niekedy v decembri.“
Život ohrozujúce stavy
„Veľakrát sa stáva, že príde pacient a povie, že už tri dni má hnačku a teraz už nevládal prísť sám. Potom sú špecifickí pacienti, ktorí záchranke oznámia, že ich bolí na hrudi. Chodia k nám ľudia s chronickými chorobami… Títo ľudia na urgente nemajú čo robiť. Tak isto k nám nepatria rôzne prechladnutia, chrípkové stavy, angíny, ktoré síce požadujú lekárske ošetrenie, ale nie u nás. K nám by mali chodiť iba pacienti so život ohrozujúcimi diagnózami, ako je infarkt, pľúcna embólia či veľmi vysoký tlak,“ hovorí Ján Šoltés, lekár na internej ambulancii oddelenia urgentného príjmu, a dodáva, že takýchto pacientov nie je veľa.
Poplatky sú rôzne
Ambulantná pohotovostná služba (APS) slúži najmä pre prípady náhlej zmeny zdravotného stavu, ktorá bezprostredne neohrozuje život. Teda pre prípady, keď by pacient za normálnych okolností využil služby všeobecného lekára. Nie je určená pre ťažké stavy, ako napríklad infarkty alebo vážne zranenia, o takýchto pacientov je bezodkladne postarané na urgentných príjmoch nemocniciach, v prípade potreby sa priamo volá záchranka. Za návštevu APS pacienti zaplatia dve eurá, za návštevu urgentného príjmu 10 eur.
„Zo zákona je dané, že pacienti bezprostredne po úraze neplatia. Neplatia ani vtedy, ak vyšetrenie trvá viac ako dve hodiny alebo je pacient hospitalizovaný v nemocnici. Výnimku majú aj deti v pestúnskej alebo inej ako rodičovskej starostlivosti. Nikto si však ďalej neprečíta, že ak je pacient pod vplyvom alkoholu, poplatok mu nebude odpustený,“ upozorňuje primár Ľ. Stripaj.
Niekedy zastáva rozum
Ľudia sú rôzni a rôzni sú aj pacienti. Chorý človek väčšinou s pokorou čaká na pomoc lekára, lebo vie, že inak by mohol mať väčšie problémy. Sú však aj takí, nad ktorými aj lekári iba krútia hlavou. „Teraz sme riešili sťažnosť matky dospelého syna, ktorý pod vplyvom alkoholu spadol a rozbil si hlavu. Nepáčilo sa jej, že museli zaplatiť desať eur, keď jej syn mal čerstvý úraz. Sťažovala sa na našom riaditeľstve. Výsledok vyšetrenia krvi bol však jasný. Takíto ľudia nám berú náš drahocenný čas, ktorý míňame na zbytočné papierovanie,“ spomína primár.
[ad2][/ad2]Dve pohotovosti v meste
Košičania si pomaly zvykajú, že v meste fungujú dve ambulantné pohotovostné služby (APS). Jedna je na Národnej triede 27 a druhá na Poliklinike Terasa na Toryskej ulici.
Zo začiatku bola ministerstvom zdravotníctva schválená iba jedna – nová – pre Košice-mesto na Národnej triede 27. Tá pôvodná mala iba poverenie a je určená prioritne pre okres Košice-okolie. Obe však ošetrujú pacientov z oboch okresov. Pozitívnou zmenou je, že už aj poliklinika na Terase dostala od ministerstva poverenie a je teda právoplatne schválenou pohotovosťou.
Poliklinika Terasa
Na Poliklinike Terasa má pohotovostná služba dlhoročnú tradíciu. Po zmenách od 1. júla tohto roka tam však v podstate nedošlo k žiadnym zmenám. „Naším hlavným poznatkom z prvých dvoch mesiacov je najmä výrazná spokojnosť bežných ľudí s tým, že fungujeme ďalej, i keď s obmedzením do 22. hodiny. Osobitne sú spokojní nielen so zachovaním všetkých druhov pohotovostí na jednom stabilnom mieste, ale aj so zachovaním pohotovostnej lekárne, ktorá u nás funguje nonstop,“ hovorí Marie Machová, riaditeľka a prokuristka Polikliniky Terasa.
Počet pacientov, ktorí navštívili v uplynulých dvoch mesiacoch pohotovostnú službu na Poliklinike Terasa, sa oproti porovnateľnému obdobiu minulých rokov nezmenil. Ako hovorí M. Machová, väčšia časť pacientov vie, s akými problémami ich môže navštíviť. „Niektorí v tom však stále nemajú úplne jasno a využívajú služby pohotovosti skôr ako náhradu za svojho praktického lekára,“ spresňuje riaditeľka. Riaditeľku trochu mrzia problémy s ľuďmi, ktorí sa snažia zneužiť pohotovostnú službu na získanie dávky psychotropnej látky, resp. si ich mýlia s charitatívnym zariadením, v ktorom môžu bezplatne využiť hygienické zariadenia a prípadne stráviť nočné hodiny v čistom a teplom prostredí.
Poliklinika má fungujúci 24-hodinový nonstop dispečing, ktorý komunikuje tak s Krajským operačným strediskom záchrannej služby, ako i s Ústavnou pohotovostnou službou UNLP v Košiciach. Spolupráca funguje na báze korektných vzťahov a bez problémov.
LSK Plus
Novú ambulantnú pohotovostnú službu prevádzkuje spoločnosť LSK Plus na Národnej triede 27. „Naši lekári poskytujú zdravotnú starostlivosť od 1. 7. 2018, po úspešnom 1. kole výberového konania. Nová pohotovosť, kde slúži viac ako 100 lekárov z Košíc a okolia, sa nachádza v nových, zrekonštruovaných priestoroch s lekárňou. Poskytujeme zdravotnú starostlivosť všetkým občanom mesta Košice a okolia, ktorí si tu s vysokou pravdepodobnosťou nájdu aj svojho zmluvného obvodného lekára, resp. pediatra pre svoje deti. Chod spoločnosti, ako aj návštevnosť, sa rozbieha k spokojnosti lekárov, ale predovšetkým pacientov, ktorí naše zariadenie navštívia,“ uviedla konateľka Valéria Vasiľová.
Na otázky, či sa zvyšuje počet pacientov, s akými problémami chodia najčastejšie, či spolupracujú s ústavnou pohotovostnou službou alebo či majú nejaké problémy, sme odpovede nedostali.
[ad3][/ad3]Anketa: Ak by ste večer náhle ochoreli, kam by ste sa vybrali na pohotovosť?
[article slug=”nove-postele-prichadzaju-do-kosickych-nemocnic”][/article]Čítajte viac:
- Nahnevané video o úbohých raňajkách v košickej nemocnici videlo takmer milión ľudí
- V Šaci budú mať mamičky počas pôrodu viac súkromia