Vodu si obyvatelia Hrebendovej ulice predplatia
Vodu a elektrinu si na sídlisku Luník IX obyvatelia budú predplácať ako kredity u mobilných operátorov na hovory. Pilotný projekt meračov odštartuje o niekoľko dní v dvoch vchodoch paneláku na Hrebendovej ulici.
Bytovka na Hrebendovej 1 a 3 patrí mestskej časti, ktorá si nedávno prenajala aj pozemok pod budovou za symbolické euro od mesta. Až potom sa mohla pustiť do úpravy objektu. Doteraz už samospráva opravila strechu a vymenila stúpačky v celom paneláku.
[ad][/ad]Inšpirácia z Anglicka
Množstvo potrebnej vody a elektrickej energie si obyvatelia bytov predplatia. Z nabitej čipovej karty sa im bude suma za spotrebu postupne odrátavať.
„Inšpiroval som sa v Anglicku pri návšteve brata, kde sa takto dala predplatiť voda, elektrina aj plyn. Potom som začal na internete hľadať, či niečo podobné neponúka aj firma na Slovensku. Našli sme dodávateľa a teraz sa postupne merače na vodu montujú v bytoch. Do konca budúceho týždňa to budú mať všetci nájomníci,“ uviedol Marcel Šaňa, starosta Luníka IX. Dodávku predplatenej elektriny v paneláku spustili už pred mesiacom v spolupráci s elektrárňami a Úradom splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Najprv záloha
Vodomery na kartu sú v Košiciach novinkou. Mestská časť zakúpila 48 meračov pre jednotlivé byty a ďalší, väčší, ktorý bude umiestnený na sídlisku blízko „kukuríc“, kde si budú čerpať vodu tamojší obyvatelia, ako aj ľudia z Mašličkova.
„Nákup meračov a kariet nás stál dokopy 13 500 eur. V paneláku je 48 bytov, každá domácnosť dostane po jednej čipovej karte, ktorú si bude nabíjať. Zvyšné rozdelíme obyvateľom „kukuríc“ a Mašličkova. Nebude to zadarmo, záloha za čip bude desať eur. Karty sa budú nabíjať na miestnom úrade. Cena za jeden kubík je tri eurá, pričom samotní obyvatelia si určia, pre akú sumu sa rozhodnú,“ konštatoval Šaňa.
Aj starosta býva v spomenutom paneláku a novinku skúša od piatka minulého týždňa. „Vodu sme používali na bežné činnosti, sprchovali sa, prali, riady sme umývali v umývačke. Za tri dni sme traja spotrebovali niečo cez jeden kubík, takže mesačne by to malo byť zhruba desať kubíkov, čo predstavuje sumu tridsať eur. Doteraz každá osoba platila zálohu za vodu jedenásť eur.“
Naučme ľudí šetriť
Samospráva vyberala od obyvateľov bytov nájom od 30 do 50 eur, no všetky získané peniaze investovala práve do platenia vody. „Nemohli sme nič ušetriť a investovať do priestorov. Nielen pre veľké úniky vody, ale aj preto, že v niektorých bytoch bolo aj pätnásť ľudí a prihlásili sa len napríklad štyria. Zaplatili zálohu 44 eur, no kúpali sa všetci. Za mesiac mohli spotrebovať aj 30 kubíkov, čo predstavuje 90 eur. Teraz okrem nájmu si budú zvlášť platiť za vodu. Sami zistia, akú majú spotrebu, a podľa toho si predplatia množstvo vody,“ vysvetlil Šaňa. Nájomník priamo na displeji merača vidí, aká mu zostáva zásoba vody na vyčerpanie a či nemusí kartu nabiť.
Záujem o predplatné vodomery stúpa
Väčší nárast požiadaviek na predplatné vodomery zaznamenala firma ARAD Slovakia, ktorá dodala tieto prístroje aj pre známe sídlisko.
„Tento systém odberu vody zákazníci oceňujú, keďže je veľmi jednoduchý a spoľahlivý,“ uviedla firma ARAD Slovakia, ktorá sa už desať rokov zaoberá úpravou vody, čistením odpadových vôd, meracou a regulačnou technikou s diaľkovým odpočtom dát. Predplatné vodomery sa v priebehu posledných rokov inštalovali vo viacerých lokalitách.
[ad2][/ad2]„V ponuke máme niekoľko typov vodomerov, napríklad bytové predplatné vodomery, ktoré sa inštalujú do stúpačiek jednotlivých domácností, ale tiež ponúkame typ predplatného vodomeru, ktorý slúži pre viacerých odberateľov. Tento predplatný systém sa v zahraničí bežne používa. U nás je to relatívne nová záležitosť. Postupne má o predplatný systém odberu vody záujem viac obcí a miest,“ doplnila spoločnosť.
Odber vody pomocou predplatných vodomerov je podľa firmy optimálne riešenie nielen pre prevádzkovateľa vodovodnej siete, ale aj pre koncového užívateľa, pretože si vie takto kontrolovať spotrebu vody.
Obyvatelia dvoch bytoviek v Jelšave v okrese Revúca používajú vodné merače na karty dva roky. Merače sú umiestnené v bytoch, kde žijú obyvatelia v núdzi. „Skúsenosti máme výborné. Spočiatku to obyvatelia brali ako hrozbu, časom svoj názor zmenili. Teraz si to nevedia vynachváliť,“ konštatoval Milan Kolesár, primátor Jelšavy. „Po zavedení tohto systému už nemusíme doplácať na dlžníkov,“ doplnil Kolesár.
Zmizli potrubia, dlhy narástli
Pitná voda na známom sídlisku obyvateľom netiekla už viackrát, písali o tom aj zahraničné média.
V roku 2005 bola odstavená na viac ako dva týždne, vodárne vtedy dlhy vyčíslili na 156-tisíc eur. Radnica potom zaplatila 83-tisíc eur, aby vodu opäť spustili. Zopakovalo sa to v priebehu rokov viackrát. Pri niektorých odstávkach sa záležitosti venoval aj krízový štáb na magistráte.
Bez vody zostal Luník IX aj v roku 2012, kedy mesto nariadilo odstávku pre podozrenie z obrovských únikov. Vodovodné potrubia boli zdevastované a zväčša skončili v zberni druhotných surovín. Sídlisku niekoľko týždňov zabezpečovala pitnú vodu cisterna, ktorá ju na Luník dovážala raz denne. Kompetentní napokon zvolili iné riešenie a vodu si mohli obyvatelia načerpať z hadice napojenej na hydrant z miestneho úradu.
Neskorším riešením bolo zabezpečenie pitnej vody z uzamykacích skriniek pri vchodoch do panelákov. Kľúče dostali poverení ľudia, ktorí ich odomykali v stanovených časoch. Skrinky nemali na Podjavorinskej ulici, pretože tam mali potrubia priamo v bytoch.
Radnica v roku 2012 začala aj s hľadaním lokality, kde by sa vyhĺbila studňa. Prútikár označil sedem miest, napokon vyvŕtali viac ako 20 metrov hlbokú studňu, no polroka bola zakrytá. Až v roku 2013 došlo k osadeniu pumpy, no voda bola iba úžitková a nevhodná na pitie. Bytový podnik to stálo približne 5-tisíc eur, o niekoľko dní bola nefunkčná, niekto tam nahádzal kamene. Po asi dvoch rokoch studňu demontovali.
Odvtedy tečie pitná voda na sídlisku, s výnimkou dvoch bytoviek, práve zo skriniek pri panelákoch.
[ad3][/ad3]