Pamätná tabuľa horolezcovi Jozefovi Psotkovi
Pamätnú tabuľu na počesť prvého slovenského horolezca, ktorý vystúpil na Mount Everest, Jozefa Psotku odhalili dnes na Gymnáziu Šrobárová.
Slávny horolezec na tejto škole študoval v rokoch 1949 – 1953. Tabuľa má pripomínať morálne hodnoty horolezectva: solidaritu, zodpovednosť a priateľstvo.
„Jozef bol schopný prekonávať aj tie najväčšie prekážky. Čím boli väčšie, s tým väčšou odvahou sa k nim staval,“ hovorí o svojom bratovi Eva Mathéová. Dodáva, že mnoho morálnych hodnôt prebral horolezec práve od pedagógov gymnázia.
[ad][/ad]Jozef Psotka sa horolezectvu venoval už od študentských čias. Od kopcov v okolí Košíc začal postupne liezť aj po štítoch Vysokých Tatier. V roku 1984 vystúpil ako prvý Slovák na najvyššiu horu sveta. V čase výstupu bol zároveň aj najstarším horolezcom, ktorý vystúpil na Everest bez kyslíkového prístroja.
Jeho najlepší kamarát zo študentských čias Alexander Fotul spomína na svojho druha: „Bol v každej situácii veľmi zodpovedný človek, ktorý nikdy nikoho nepodrazil, pretože vedel, že je s ostatnými ľuďmi na jednom lane – technicky aj obrazne.“
Študenti horolezca dodnes vidia ako svoj vzor: „Psotka je reprezentatívnym symbolom nielen našej školy, ale aj Košíc a celého Slovenska, keďže bol uznaný za svoje výkony aj francúzskou vládou,“ skladá mu obdiv študentka Laura Priatková. „Pre mňa je symbolom človeka, ktorý si niečo zaumienil a dokázal to,“ dodala na záver.
[ad2][/ad2](TOH)
foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Po dvoch rokoch obmedzení v dôsledku revitalizácie Verejného cintorína sa tohtoročné Dušičky ponesú v znamení väčšieho komfortu a bezpečnosti.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.