Zlodejom neuniknú ani významné osobnosti
Vandali vyčíňali na Verejnom cintoríne v Košiciach, kde poškodili náhrobný kameň na hrobe Antona Prídavka a odcudzili jeho reliéfnu podobizeň.
V uvedenom prípade vedie Obvodné oddelenie policajného zboru Košice – Juh trestné stíhanie pre prečin hanobenia miesta posledného odpočinku. V prípade dokázania viny je za tento skutok trestná sadzba až dva roky.
[ad][/ad]Odsúdeniahodný čin
Doposiaľ neznámy páchateľ v presne nezistenom čase od 17. hodiny dňa 12.12.2018 do 8. hodiny dňa 13.12.2018 odcudzil plastiku z pomníka vojnového hrobu na verejnom cintoríne na Rastislavovej ulici v Košiciach, ktorej autorom je akademický sochár František „Fraňo“ Gibala. Škoda doposiaľ vyčíslená nebola.
Aj z morálneho hľadiska ide „o odsúdeniahodný čin, nech už bola motivácia páchateľa akákoľvek,“ reaguje na zmiznutie plastiky s reliéfom tváre A. Prídavka z jeho náhrobku Marián Gladiš z Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorý sa dlhodobo venuje životu a dielu tejto osobnosti.
Dočká sa opravy?
Paradoxne by mohol tento čin viesť k oprave náhrobku, ktorý je už niekoľko rokov v nevyhovujúcom, priam chátrajúcom stave. Pamiatkam by mala byť zo zákona venovaná osobitná starostlivosť, údržba však v praxi naráža na nedostatok finančných prostriedkov.
„Na náhrobnom kameni chýbali alebo boli poškodené viaceré písmená. Možností na nápravu bolo v ostatnom čase niekoľko, napríklad pri príležitosti 110. výročia narodenia Antona Prídavka v roku 2014, či 70. výročia jeho predčasného úmrtia v roku 2015. Žiaľ, k zlepšeniu stavu pomníka napriek viacerým upozorneniam a apelom nedošlo. Teraz sa otvára priestor na jeho celkovú obnovu s cieľom navrátiť mu podobu, akú pôvodne mal a akú si zaslúži,“ upozorňuje M. Gladiš.
– pedagóg, literát, prekladateľ, kultúrno-osvetový a divadelný činovník, novinár, publicista, významný rozhlasový pracovník, literárny historik a kritik, verejný činiteľ, horlivý slovenský národovec
– aktívne sa venoval činnosti v Matici slovenskej (založil literárny odbor MS) a v Slovenskej lige (bol košický župný tajomník)
– tajomník literárneho oddelenia košickej odbočky Radiojournalu – spoločnosti s monopolným právom na rozhlasové vysielanie v celom Československu
– začal vydávať aj prvý, doposiaľ vychádzajúci jazykovedný časopis Slovenská reč
– riaditeľom prešovskej pobočky rozhlasu bol až do vypuknutia SNP
– ako aktívny účastník povstania bol zatknutý gestapom – zomrel na následky mučenia štyri dni po skončení vojny
– bol pochovaný v Ružomberku, ale v roku 1946 boli jeho ostatky na popud Slovenskej ligy exhumované a slávnostne pochované na čestnom mieste Verejného cintorína v Košiciach.
(TS)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.