Ďakujeme, Feld báči, nikdy nezabudneme!
„Malý veľký“ košický výtvarník Ľudovít Feld má od dnešného dňa v rodnom meste svoj pamätník. Odhalili ho v parku, ktorý nesie jeho meno.
Pamätník je dielom výtvarníka Jaroslava Begalu. Jeho súčasťou je aj ostnatý drôt, ktorý symbolizuje to, čo život majstra Felda najviac ovplyvnilo – roky strávené v koncentračnom tábore Osvienčim.
[ad][/ad]Septembrová symbolika
Veľkú zásluhu na zhmotnení myšlienky zriadiť pamätník Ľudovítovi Feldovi má košická lóža združenia B´nai B´rith, ktorej prezident Tomáš Teššer dnešnú slávnosť viedol. „Nie je náhoda, že na odhalenie pamätníka sme naplánovali september. Práve v septembri 2015 bolo založené kultúrne centrum nazvané po tomto veľkom umelcovi. O rok neskôr v septembri bola odhalená jeho socha na nádvorí košickej synagógy. Od septembra 2017 nesie tento park Feldovo meno,“ pripomenul prítomným, ktorých sa zišlo na bývalom Sennom trhu niekoľko desiatok.
„Ďakujeme, Feld báči, nikdy nezabudneme!“ priblížila hlavnú myšlienku pamätníka jeho manželka a členka predstavenstva Židovskej náboženskej obce v Košiciach Jana Teššerová.
Talent mu zachránil život
Slávnosti sa zúčastnila aj veľká propagátorka diela majstra Felda, jeho bývalá žiačka, ktorá emigrovala do Ameriky, Silvia Fishbaum. „Je veľmi dôležité a symbolické, že podobizeň Lajčiho báčiho sa pozerá presne na miesta, ktoré boli jeho srdcu drahé, kde žil a tvoril svoje umenie. Bolo by pekné, keby sme sa niekedy v budúcnosti práve tu mohli stretnúť pri príležitosti udelenia Lajči báčimu titul národného umelca.“
Peknú myšlienku prezentoval aj predseda Židovskej náboženskej obce Richard Duda. „Ľudovít Feld je príkladom toho, že talent môže zachrániť niekomu vlastný život.“
Významný kresliar a grafik sa narodil v marci 1904 v Košiciach do početnej židovskej rodiny. Ako osemročný následkom poruchy hypofýzy s kritickým nedostatkom rastového hormónu prestal rásť. V roku 1944 bol deportovaný do koncentračného tábora v Osvienčime. Život mu zachránil jeho talent, pretože pre neslávne známeho nacistického lekára Josefa Mengeleho práve vzrastom malý Feld zaznamenával osobité typy zajatcov a portrétoval aj dozorcov a personál. Zomrel v Košiciach v máji 1991.
foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.