V Amsterdame vynovili dom Anny Frankovej
Múzeum postavené okolo tajnej zadnej prístavby domu, stojaceho na brehu kanála v holandskom Amsterdame, kde sa pred nacistami počas druhej svetovej vojny ukrývala tínedžerka Anna Franková, zrenovovali.
Teraz bude múzeum lepšie podávať tragický príbeh nemeckej židovskej pisateľky denníka tým návštevníkom novej generácie, ktorí možno málo vedia o hrôzach holokaustu.
Okrem toho, že boli zrenovované budovy, múzeum vylepšilo aj spôsob, akým rozpráva príbeh rodiny Frankovcov a zároveň aj príbeh prenasledovania Židov nacistami. Múzeum vo štvrtok (22. 11.) slávnostne otvoril holandský kráľ Viliam Alexander.
[ad][/ad]Dojímavý stredobod múzea
Predstaviteľ múzea Tom Brink povedal, že cieľom je „využiť minulosť tejto rodiny, ako okno do širšej minulosti“. Riaditeľ múzea Ronald Leopold takisto povedal, že zámerom je „poskytnúť viac informácií o historických súvislostiach a o pozadí príbehu, ktorý predstavujeme, a tým je príbeh Anny Frankovej“.
Jedno sa však nezmenilo: dojímavý stredobod múzea, teda „sparťanský“ tajný prístavok, kde Anna Franková napísala svoj svetoznámy denník. Ten po druhej svetovej vojne zverejnil jej otec, preložený bol do vyše 70 jazykov a stal sa symbolom nádeje a vzdoru. Tajnú prístavbu premenili na múzeum už v roku 1960.
[ad2][/ad2]Rekonštrukcia trvala dva roky
Anna, jej staršia sestra a obaja rodičia sa ukrývali v prístavbe so štyrmi ďalšími Židmi, a to od júla 1942 až do ich zatknutia v auguste 1944. Vtedy ich deportovali do koncentračných táborov. Prežil len Annin otec Otto Frank. Anna zomrela v koncentračnom tábore Bergen-Belsen na týfus v marci 1945 ako 15-ročná. O niekoľko týždňov tábor oslobodila britská armáda. „Samozrejme, samotné miesto úkrytu – prístavbu – sme nezmenili. Je to najautentickejšie miesto, kde sa Anna Franková ukrývala a kde napísala denník,“ uviedol Leopold.
Dodal, že múzeum ročne navštívi 1,2 milióna ľudí a hrá dôležitú úlohu v zápase proti antisemitizmu a môže mať dobrý vplyv na zmýšľanie mládeže. Veľká rekonštrukcia múzea trvala dva roky – teraz má nový vchod a urobili aj niekoľko zmien v miestnostiach, vrátane zatemneného priestoru, kde sú vystavené ikonické knihy, ktoré tvoria Annin denník.
Foto: TASR(TASR, ROČ)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.