Centrum Košíc rozveselí mrazivá krása
Obyvatelia Košíc si už hádam ani nevedia predstaviť Vianoce bez krehkej krásy vysvietených ľadových sôch v centre mesta. Od včerajška sa z nich môžu tešiť opäť.
Už deväť rokov za sebou prichádzajú do metropoly východného Slovenska umelci, ktorí vytvárajú pominuteľnú nádheru z typicky zimného materiálu. Dnes a zajtra ich návštevníci centra mesta opäť budú môcť pozorovať pri tom, ako im pod rukami vyrastajú umelecké diela.
[ad][/ad]Ľadové kráľovstvo
Podujatie s názvom Ľadové kráľovstvo Košice 2018 organizuje, ako doteraz vždy, agentúra Daisy. Jej pracovníci včera už od pol piatej ráno vykladali na Hlavnej z pristaveného kamióna 13 ton špeciálneho ľadu dovezeného z Poľska.
„Tohto roku tu máme osem tímov z troch krajín – z Maďarska, Ukrajiny a Slovenska. Teší nás, že k nám opäť zavítal najmä maďarský umelec Zsolt M. Tóth, ktorý je uznávanou svetovou legendou v tomto modernom druhu umenia. Celý rok ho pozývajú do rôznych destinácií po celom svete, aby tam vytváral svoje diela. Aj ľadoví sochári zo Slovenska sa už vypracovali a majú za sebou dobré výsledky na súťažiach. Hlavne tím okolo Adama Bakoša, ktorý tu teraz bude vytvárať viac sôch,“ priblížila nám tohtoročné zoskupenie umelcov Daniela Bérešová z agentúry Daisy.
Mrazivý zverinec
Jednotným motívom pre sochárov je tohto roku svet zvierat. Dostali zadanie, podľa ktorého vypracovali návrh a ten schválili organizátori a ich partneri.
Chýbať ani tentoraz nebude ľadový bar. Ozdobia ho siluetami rýb a na rozdiel od minulosti, keď býval pred vchodom do divadla, ho postavia pred známy podnik Carpano. „Veríme, že si ho všimne a pristaví sa pri ňom viac návštevníkov mesta i domácich,“ zdôvodňuje nový výber miesta D. Bérešová.
Súčasťou zadania pre sochárov bola okrem sveta zvierat aj nadväznosť na budúcoročné majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktorých veľká časť sa odohrá práve v Košiciach. A tak sa tu objavia aj ľadové sochy ich maskota – medveďa Macejka. Spolu s ním však bude stáť aj maskot hokejových MS z roku 2011, ktoré boli tiež na Slovensku – vlk Gooly.
Návštevníci sa môžu tešiť aj na erb Košíc, z ktorého bude vychádzať hrdý orol, ľadové kreslo s motívom bobra, ktorý je symbolom jedného z partnerov podujatia – Thermalparku na Zemplínskej Šírave. Na druhej strane budovy divadla, teda smerom k Immaculate, zasa ukrajinskí sochári vytvorili jeleňa a pantera.
Príťažlivé podujatie každoročne láka do centra mesta tisícky zvedavcov, ktorí chcú ľadovú krásu vidieť na vlastné oči a odfotiť sa pri nich. Najmä večer, keď zapnú organizátori farebné osvetlenie, ktoré vytvára v priehľadných figúrach dych vyrážajúce efekty, sa priestor parku medzi budovami Štátneho divadla a Urbanovou vežou zaplní na dlhé hodiny.
Materiál, ktorý umelci používajú, však má svoju Achillovu pätu – počasie. Viaceré ročníky podujatia poznačilo prílišné teplo, keď sochy nevydržali tak dlho, ako by si to organizátori priali. „V tomto roku tiež hlásia oteplenie. Podľa predpovedí meteorológov by malo prísť v sobotu a v nedeľu, potom sa má opäť ochladiť. Dúfame, že nebude príliš výrazné. Ak vystúpi teplota na napríklad päť stupňov nad nulou na nejaké dve hodiny, tak sochy bez problémov vydržia. Problémom by mohol byť dážď, ale ten, našťastie, nehlásia,“ vyjadruje nádej D. Bérešová. Verí, že v tomto roku, rovnako ako vlani, ich minú aj problémy s vandalmi ničiacimi sochy, ktoré museli riešiť v minulosti.
Roztopená socha prináša ďalšiu prácu
Jedným z autorov, ktorý pravidelne pracuje na košickom Ľadovom kráľovstve, je Adam Bakoš z Lieskovian pri Spišskej Novej Vsi. Dnes pod jeho rukami vyrastie ľadové kreslo, postavičky hokejových maskotov aj erb Košíc.
K tvorbe sôch z ľadu sa dostal od vyrezávania do dreva, ktorému sa s partnerom Miroslavom Trnovským venoval dlhé roky predtým. „Na Slovensku nebol nikto, tak nás oslovili zo súťaže Ice Master v Tatrách. Skúsili sme to a hneď sme sa aj pekne umiestnili. A tam som sa zoznámil s Marekom Bérešom z agentúry Daisy, ktorý nás dotiahol do Košíc,“ spomína Adam Bakoš.
Rôzne materiály
Dnes patrí k nielen slovenskej ľadosochárskej špičke. „Na Slovensku to nie je problém, keďže nás je tu málo. Venujeme sa tomu na vrcholovej úrovni možno štyria,“ smeje sa umelec, ktorý okrem ľadu výtvarne spracováva aj piesok a nezanevrel ani na drevo. Vďaka tomu má čo robiť celý rok. Vďaka svojej práci sa dostáva do sveta, či už do miest, na pláže, alebo do hôr.
Podarené kreslo
Zo svojich mrazivých diel je A. Bakoš najviac hrdý na stavbu Tatranského ľadového dómu. Z košických sôch zasa najradšej spomína na prvé kreslo, ktoré tu vytvoril spolu s Mirom Trnovským. „Podarilo sa nám urobiť krásne rustikálne prvky vrátane čalúnenia a naozaj sme s ním boli spokojní,“ hovorí ľadosochár.
Keď jeho výtvor roztopí slnko, je mu za ním ľúto, ale berie to ako fakt. „Keby tie sochy ostali na ďalšie roky, mali by sme menej práce. Takže nám to vlastne pomáha,“ hovorí A. Bakoš.
foto: Veronika Janušková