Bývalí futbalisti kritizujú filmovanie hráčov
Na majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku odštartovali v sobotu zápasy vyraďovacej časti. Dianie na mundiale pozorne sleduje aj bývalý slovenský futbalový reprezentant Marek Sapara či olympijský víťaz z roku 1980 Stanislav Seman.
Prvé osemfinálové stretnutie medzi Argentínou a Francúzskom prinieslo postup Francúzov po víťazstve 4:3. Kde vidíte príčiny skorého konca vicemajstrov sveta z Brazílie 2014?
M. Sapara: Argentínci sa spoliehali predovšetkým na Messiho, ktorý podľa mňa vyhorel. Nebol to ten Messi, ktorý by vytváral šance či strieľal góly. Hráči Argentíny sa snažili presadiť viac individuálne ako tímovo, a to ich súperi prečítali.
S. Seman: Z médií viem, že v argentínskom tíme boli narušené vzťahy medzi trénerom a hráčmi. Na takomto podujatí musí byť atmosféra v tíme na vysokej úrovni a všetko by malo klapať ako hodinky, pretože inak sa naruší psychológia mužstva a potom to tak dopadne ako v tomto prípade.
V druhom osemfinále Uruguaj porazil Portugalsko tesne 2:1. Uruguajskí futbalisti doposiaľ na turnaji vyhrali všetky štyri stretnutia. Sú ich výkony pre vás prekvapením?
M. Sapara: Uruguaj je turnajové mužstvo. Na šampionáte sa prezentujú skvelou defenzívou. V zápase s Portugalskom nemali síce väčšie držanie lopty, no takticky, vyspelou hrou, si počkali na svoje šance a využili ich. Oni tie zápasy vyhrávajú poctivou robotou a sú príkladom tímovej hry.
S. Seman: Juhoamerický futbal je kvalitný. Tým, že ich hráči pôsobia aj v Európe, tak sa prelína juhoamerický štýl s európskym poňatím hry, a to im dodáva ešte väčšiu silu. Mňa ich výsledky neprekvapili.
Zápas medzi Uruguajom a Portugalskom priniesol aj niekoľko hereckých kúskov Luisa Suáreza. Myslíte si, že filmovanie by malo byť prísnejšie trestané?
M. Sapara: Rovnaký problém má aj Brazília s Neymarom na čele. Sú to fantastickí hráči, ktorí pôsobia v Európe, no keď prídu do národného mužstva, tak sa z nich stanú herci. Myslím si, že by si na to mala dávať pozor FIFA, ktorá má pod patronátom šampionát, ale aj zväzy. Ja osobne by som ich trestal dodatočne, na základe videí, ktoré preukážu, že tam bolo jasné simulovanie.
S. Seman: Bolo by možno zaujímavé zaviesť pravidlo, že hráč, ku ktorému príde lekár a musí ísť mimo hraciu plochu, by ostal mimo hry napríklad dve minúty. Koľkokrát dnes vidíme, že hráč opustí trávnik a o pár sekúnd už je naspäť a nič mu nie je. Štvrtý arbiter by simulantovi odstopoval dve minúty a potom ho pustil do hry. Počas dvoch minút sa môže vo futbale stať hocičo, a tak by aj tréneri začali byť voči simulovaniu prísnejší.
Po vypadnutí Nemecka, Argentíny či majstrov Európy z Portugalska koho favorizujete na celkový triumf a prečo?
M. Sapara: Sklamala ma Argentína, ktorú som favorizoval. Mojím tajným žolíkom ostáva Belgicko. Zo všetkých individualít, ktoré majú, dokážu najlepšie spolupracovať ako tím. Nikto sa tam nehrá na veľkú hviezdu a ťahajú za jeden koniec.
S. Seman: Ja verím Chorvátom. Pre mňa je to dozreté mužstvo, ktoré je už dlhšie pokope. Pokiaľ ich nepoloží ich balkánska povaha, môžu dôjsť ďaleko.
(MK)
[ad2][/ad2]