Vedeli ste, že tieto významné osobnosti pochádzajú z Košíc?
Ľudia, ktorí sa postarali o rozvoj Košíc a mesto preslávili svojím talentom, úspechmi alebo jednoducho tým, že sa v ňom narodili.
Jonáš Záborský (1812-1876) – básnik, prozaik, historik, novinár a neskôr aj kňaz, ktorý sa do pamäti mnohých z nás zapísal najmä humoreskou so zaujímavým názvom: Dva dni v Chujave. Okrem toho je známy tiež tým, že sa dostal do sporu s Ľudovítom Štúrom a jeho kodifikáciu spisovnej slovenčiny, ktorá sa mala formálnymi znakmi čo najviac líšiť od češtiny. V roku 1848 bol uväznený kvôli prechovávaniu Žiadostí slovenského národa.
Sándor Márai (1900-1989) – bol najslávnejším a najvzdelanejším maďarským spisovateľom 20. storočia. Jeho socha v sediacej polohe sa nachádza na Zbrojničnej ulici a oproti nej je prázdna stolička, ktorá láka okoloidúcich, aby si k nemu prisadli.
Ladislav Troják (1914-1948) – bol hokejový útočník, ktorý sa ako prvý Slovák dostal do reprezentačného výberu Česko-Slovenska. Zároveň bol prvým slovenským hokejistom s titulom hokejového majstra sveta (v roku 1947). Vynikal kombinačnou hrou, skvelou prihrávkou, rýchlym korčuľovaním a vynikajúcim bránením. 30. novembra 2002 bol uvedený do Siene slávy slovenského hokeja. Na jeho počesť dostal košický zimný štadión názov – Košický štadión Ladislava Trojáka, v súčasnosti známy ako Steel Aréna.
Waldemar Matuška (1932 -2009) – jeden z najpopulárnejších československých spevákov 60. a 70. rokov. Istý čas žil v Prahe, potom na Floride. Dvakrát vyhral Zlatého slávika v rokoch1962 a 1967. Objavoval sa vo filmoch ako herec, okrem toho spolupracoval s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou a naspieval duety aj s Hanou Hegerovou i Karlom Gottom.
Jozef Psotka (1934 – 1984) – ako prvý československý občan dosiahol vrchol Mount Everestu bez kyslíkového prístroja, a to vo veku 50 rokov, čím sa stal jeho najstarším pokoriteľom.
Štefan Margita (1956) – operný spevák, ktorý sa narodil v Košiciach, no v súčasnosti žije so svojou manželkou Hanou Zagorovou v Prahe. Vystupoval v slávnej milánskej opere La Scala, v londýnskej Covent Garden a v roku 2008 i v newyorskej Metropolitnej opere.
Zuzana Tlučková (1962) – z Košíc pochádza aj známa slovenská divadelná a televízna herečka. Po vyštudovaní VŠMU bola od roku 1985 členkou činohry Novej scény v Bratislave. Pôsobila aj v štúdiu L+S a od roku 1990 je herečkou v slobodnom povolaní, ktorá sa venuje predovšetkým dabingu.
Martina Hingisová (1980) – víťazka Wimbledonu z rokov 1996, 1997 a 1998, Australian Open 1997 až 1999, French Open 1998 a 2000 a US Open 1997 a 1998 i mnohých ďalších cien. Martina je známou a veľmi úspešnou tenistkou, ktorá sa k svojmu rodnému mestu veľmi nepriznáva. Hneď po narodení totiž žila v moravskom Rožnove pod Radhoštěm a už od ôsmich rokov býva vo švajčiarskom meste Trubbach.
(IP)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.