Vo VSM zachraňujú vzácne sklenené negatívy
Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach od roku 2007 dlhodobo ošetruje a digitalizuje sklenené negatívy. V minulom roku pokračovalo ďalšou fázou projektu – vybrali vyše 300 kusov negatívov stredných rozmerov z fondu historickej a umeleckej fotografie určených na záchranu.
V depozitári múzea sa nachádza viac ako 11-tisíc kusov sklenených negatívov, zatiaľ bolo digitalizovaných 3 600 a z nich zakonzervovaných vyše 800.
[ad][/ad]Práca v rukavičkách
Odbornému ošetreniu zbierok predchádzal prieskum ich poškodenia, zásahov a spôsobu zabalenia v reštaurátorských a konzervátorských dielňach múzea. Sklo negatívu býva najčastejšie znečistené prachom a odtlačkami prstov, v horšom prípade sú rozbité.
„Po zadokumentovaní prieskumu sú sklenené negatívy očistené etylalkoholom, destilovanou vodou, dezinfikované. Účinnosť čistiaceho procesu je možné sledovať prostredníctvom intenzity zašpinenia vatových tampónov namočených v rozpúšťadle a vizuálnou kontrolou čistenej plochy v odrazenom svetle. Potom ich balíme do vhodných obalových materiálov s neutrálnym Ph vyhovujúcich normám na ochranu fotografických materiálov,“ vyjadrila sa reštaurátorka múzea Jana Bosáková.
Poklady na skle
Postupne ich všetky skenuje a digitalizuje fotograf. Každý sklenený negatív je digitalizovaný v rozlíšení minimálne 22 megapixelov. Získané reprodukcie sa následne pomocou softvéru upravujú a odstraňujú sa viditeľné estetické vady. To by malo zaistiť zachovanie fotografií pre nasledujúce generácie a jednoduchšiu manipuláciu s materiálmi pri zdieľaní, skúmaní a publikovaní.
Pohľad na reálne negatívy bude postupom času stále vzácnejší. Je obdivuhodné, že pôvodné negatívy vydržali už takú dlhú dobu. Aj preto je digitalizácia nevyhnutným opatrením na ich zachovanie, pri ktorom nedôjde k degradácii kvality uložených záznamov.
Spomienky na staré Košice
„Digitálne zbierky z produkcie košických fotografických ateliérov ponúkajú zábery predovšetkým z medzivojnového obdobia, najstaršie sú z roku 1880,“ uvádza Dušan Béreš, poverený pracovník Umelecko-historického odboru. Najčastejšie opakujúcimi sa motívmi sú rôzne civilné a umelecké portréty, architektúra a interiéry budov prevažne z Košíc. Medzi zaujímavé môžeme zaradiť inscenované portréty herečiek, skupinovú fotografiu detí v karnevalových kostýmoch, rekreantov na terase kúpeľov v Štóse, vozový park košických hasičov, hasenie požiaru, zametača ulíc pri práci alebo nie príliš časté zábery hospodárskych podnikov, dvorov a dielní. „Najväčšia hodnota sa však pripisuje záberom, na ktorých sú zachytené dnes už nejestvujúce budovy,“ dodáva Béreš.
[ad2][/ad2]Podpora ministerstva kultúry
Projekt „Ošetrenie a digitalizácia sklenených negatívov“ čiastočne financuje Fond na podporu umenia. Významne prispel k ochrane zbierkových predmetov a k získaniu digitálnych reprodukcií používaných pre výskumné, bádateľské a prezentačné účely. Materiály slúžia ako fotodokumentácia do publikácií napríklad k dejinám Košíc, vhodne dopĺňajú písomné pramene a majú dokonca vysokú výpovednú hodnotu pri skúmaní života predošlých generácií.
Do samotného archívu nemá bežný návštevník prístup. Časť získaných záberov si však návštevníci môžu prezrieť na dvoch aktuálnych výstavách v priestoroch Východoslovenského múzea.
Košice 1918-1938
Zrod metropoly východného Slovenska (do 25. 8. 2019)
Múzeum sa v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach zapojilo do celoslovenských aktivít k storočnici vzniku ČSR. Výstava je členená do viacerých tematických okruhov sledujúcich politický vývoj, spoločenský a spolkový život, kultúru a školstvo, pričom autori prihliadali aj na charakteristické spoločenské javy a udalosti v meste a regióne tohto obdobia, akými boli športové udalosti (košický maratón, župné spolkové verejné vystúpenia) a pôsobenie miestnych kultúrnospoločenských a osvetových organizácií.
Človek fotografický. Objektívom v čase (do 24. 2. 2019)
Výstava Človek fotografický – Košickí fotografi v medzivojnovom období, ktorú VSM pripravilo v spolupráci so Slovenským technickým múzeom v Košiciach, prezentuje činnosť profesionálnych košických fotografov v rokoch 1918 – 1938, ich tvorbu, techniku, Klub čs. fotografov amatérov a úlohu VSM pri rozvoji fotoamatérstva. Výstava Objektívom v čase je autorskou výstavou košického fotografa Gabriela Bodnára. Predstavuje tvorivé fotomontáže súčasných záberov Košíc so starými sklenenými negatívmi, fotografiami a pohľadnicami v troch časových obdobiach.
Tatiana Seligová
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.