Pravé orechové predstaví historické príbehy Šace
Milovníkom regionálnych dejín a príbehov napísaných na základe skutočných historických udalostí je určená nová kniha „Šaca rozpráva…“. Košickú mestskú časť prezentuje prostredníctvom desiatich poviedok z rôznych dejinných období.
Autormi sú spisovatelia z Literárnej spoločnosti Pravé orechové – Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Silvia Bolčová a Juraj Korpa. Poviedky vykresľujú osudy ľudí, ktorí síce nikdy netvorili dejiny, ale dôsledky všetkých historických zmien sa ich bezprostredne dotýkali. Verejná prezentácia publikácie sa uskutoční vo štvrtok (17. 1.) o 17.00 h od. v Spoločenskom dome na Mládežníckej ulici v Šaci.
„Poviedky dejovo siahajú od roku 1925, keď ešte obec Buzinka bola samostatná, no dnes tvorí súčasť našej mestskej časti. Najmladší z príbehov je z 50. rokov minulého storočia, keď začala výstavba fabriky HUKO – predchodcu súčasného U. S. Steelu. Práve týchto 30 rokov úplne zmenilo charakter Šace z kedysi poľnohospodárskej dediny na súčasť mesta,“ povedal starosta Šace Daniel Petrík.
[ad][/ad]O čom sú poviedky?
Poviedky podľa neho zábavnou aj vážnou formou popri deji zachytávajú aj rôzne špecifické kultúrne zvyky, život v niekdajšej židovskej komunite, náboženské spory medzi katolíkmi a kalvínmi, obyčaje spojené s nadbiehaním mládencov dievčatám, miestne povery, ale aj príbehy z vojny či veľké zmeny spojené s nasťahovaním nového obyvateľstva z rôznych kútov Slovenska po vojne. „Verím, že sme týmto zachránili nielen určitú časť našej histórie, ale zároveň vzniklo literárne dielo, ktoré dokáže zaujať čitateľov bez ohľadu na to, či už v Šaci niekedy boli alebo nie,“ uviedol ďalej Petrík.
Autori knihy navštevovali najstarších obyvateľov Šace celý rok a detaily zachytených príbehov konzultovali s historikmi, aby poviedky na pozadí deja čo najdokonalejšie zachytili aj atmosféru vychádzajúcu z veľkých celospočenských zmien.
„Beletria dokáže na konkrétnych príkladoch poukázať na spôsob myslenia, hierarchiu hodnôt či odraz dejinotvorných zlomov vo vnútornom svete ľudí. A dobrý príbeh dokáže čitateľa zaujať bez ohľadu na to, či sa odohral v Šaci alebo v Chicagu. Nie je to teda kniha určená len obyvateľom Šace, je tiež úzko napojená na históriu Košíc. Isto ju ocenia aj tí, ktorí sa ešte len narodia a dozvedia sa o skutočnostiach, ktoré by inak upadli do zabudnutia,“ skonštatoval predseda Literárnej spoločnosti Pravé orechové Slavomír Szabó.
Šaca ako samostatná historická obec existovala už od roku 1275. V súčasnosti v tejto mestskej časti Košíc žije viac ako 5 700 obyvateľov. Literárna spoločnosť Pravé orechové je občianske združenie spisovateľov z Košíc, pôsobí od roku 2001. Autori tvoria beletriu na základe pamäti ľudu a archívnych materiálov, doposiaľ im vyšlo viac ako 40 kníh v šiestich jazykoch. Najnovšia vyšla vo vydavateľstve Vienala.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.